Tak dla kultury

Tak dla kultury, czyli wydarzenie o charakterze artystycznym

Po udanym ubiegłorocznym przeglądzie teatralnym, w tym roku szkolnym nasze działania kulturalne postanowiliśmy  skoncentrować na innej dziedzinie sztuki – fotografii. Dochodziło do nas wiele informacji o dużym zainteresowaniu naszych uczniów  fotografowaniem.  I wcale się nie dziwię, patrząc jak współczesny rozwój technologii nam to ułatwia.  Przygotowanie tego  konkursu było ukłonem w ich stronę.

Tuż po świętach, na pierwszym zebraniu samorządu, w nowym  2019 roku, ogłosiliśmy konkurs pod tytułem   „ZIMOWA FOTOGRAFIA”. Tematem przewodnim została wybrana, obecna,  wyjątkowa pora roku. Dużym plusem w wyborze tematu, była perspektywa zbliżających się ferii zimowych w czasie których uczniowie wyjeżdżając w piękne rejony Polski,  mieliby możliwość  zrobienia wyjątkowych zdjęć.  Sposób przedstawienia tematu był nieograniczony. Mogli pokazać jak postrzegają tę porę roku, jej piękno, czy srogość, czy ją lubią, czy nie, jak wyglądają w czasie zimy, jak spędzają czas wolny, krajobraz czy architekturę.

Całość konkursu nadzorowały cztery osoby z prezydium Samorządu Uczniowskiego. Poinformowały Dyrekcję o planowanym przedsięwzięciu. Opracowały kilkupunktowy regulamin, który zamieściły na librusie i rozesłały do wszystkich uczniów. W wiadomości zostały podane adresy e- mail do przesyłania zdjęć. Na dwa dni przed feriami przeszły po szkole z przypominającą  kurendą.

28 stycznia był ostatnim dniem przesyłania prac. W skrzynkach odbiorców znalazło się  ich blisko 100. Zgodnie z regulaminem, jedna osoba mogła przesłać maksymalnie trzy zdjęcia. Po wstępnej selekcji przez uczniów z Prezydium SU, zostało wybranych 46 najlepszych zdjęć. Następnie te 46 zdjęcia zostały wydrukowane w formacie A-4 , oczywiście w kolorze. Później zdjęcia  wystawiliśmy na jednym ze szkolnych korytarzy. Tak oto stworzyliśmy w Chemiku, na II piętrze, galerie sztuki – galerię fotografii, dostępną dla całej społeczności szkoły. Tak na marginesie samo rozklejenie wszystkich zdjęć zajęło nam 2 godziny.

Wśród prac dominowały zdjęcia pięknych, zaśnieżonych krajobrazów gór, lasów i  pól. Znalazły się także  kadry z wyjazdów narciarskich  i pieszych wycieczek naszych uczniów. Nie brakowało zdjęć architektury, parków oraz przydomowych ogródków i wesołych bałwanków. Prawdziwymi perełkami okazały się jednak ujęcia zimowych detali.

31 stycznia jury złożone z 4 przedstawicieli uczniów i 4 przedstawicieli nauczycieli zebrało się w celu dokonania ostatecznego wyboru, wyboru laureatów.  Do ścisłego finału zostało zakwalifikowanych 13 wyjątkowych zdjęć. Po półgodzinnej naradzie zapadł werdykt.

I miejsce otrzymała Magda z klasy 3a za zdjęcie przeźroczystej, ozdobnej  bombki choinkowej na zimowym tle. II miejsce zajęła Klaudia, również z klasy 3a, za piękny, górski krajobraz z wijącą się rzeką. III miejsce przypadło Wiktoria z klasy 1d,  za pierwszy podmuch zimy na jeszcze zachowanym na drzewie liściu. Pozostałe 10  finałowych fotografii otrzymało wyróżnienia.

Laureaci otrzymali przygotowane przez organizatorów pamiątkowe dyplomy oraz bilety do kina. Osoby wyróżnione również nagrodzone zostały dyplomami i słodkimi upominkami.

Nagrodzone zdjęcia na pewno do końca zimy – muzy naszych tegorocznych prac, będą wisiały w naszej szkolnej galerii fotografii. Wszyscy, którzy odwiedzą II piętro naszej szkoły będą mogli nacieszyć oczy wspaniałymi kadrami zimy, widzianej oczami Uczniów Zespołu Szkół Chemicznych.

Na koniec chciałabym gorąco podziękować organizatorom tego innowacyjnego przedsięwzięcia w murach Naszej szkoły. Zapraszam do obejrzenia kilku zdjęć poniżej.
Ogromne podziękowania przede wszystkim dla Was- uczestników konkursu. Szczególnie za poświęcony czas, za to, że ruszyliście w teren , w poszukiwaniu tych wspaniałych ujęć. Udało się Wam uchwycić w czasie piękne zimowe chwile. I o to nam chodziło. Dziękuję 🙂

miejsce 3 :

miejsce 2 :

miejsce 1:

Katarzyna Migdał

superakcja w kategorii :

Tak dla kultury, czyli wydarzenie o charakterze artystycznym

 


Opublikowano:
6 lutego 2019