NOWE!

Tak dla kultury

Tak dla kultury, czyli wydarzenie o charakterze artystycznym

Po udanym ubiegłorocznym przeglądzie teatralnym, w tym roku szkolnym nasze działania kulturalne postanowiliśmy  skoncentrować na innej dziedzinie sztuki – fotografii. Dochodziło do nas wiele informacji o dużym zainteresowaniu naszych uczniów  fotografowaniem.  I wcale się nie dziwię, patrząc jak współczesny rozwój technologii nam to ułatwia.  Przygotowanie tego  konkursu było ukłonem w ich stronę.

Tuż po świętach, na pierwszym zebraniu samorządu, w nowym  2019 roku, ogłosiliśmy konkurs pod tytułem   „ZIMOWA FOTOGRAFIA”. Tematem przewodnim została wybrana, obecna,  wyjątkowa pora roku. Dużym plusem w wyborze tematu, była perspektywa zbliżających się ferii zimowych w czasie których uczniowie wyjeżdżając w piękne rejony Polski,  mieliby możliwość  zrobienia wyjątkowych zdjęć.  Sposób przedstawienia tematu był nieograniczony. Mogli pokazać jak postrzegają tę porę roku, jej piękno, czy srogość, czy ją lubią, czy nie, jak wyglądają w czasie zimy, jak spędzają czas wolny, krajobraz czy architekturę.

Całość konkursu nadzorowały cztery osoby z prezydium Samorządu Uczniowskiego. Poinformowały Dyrekcję o planowanym przedsięwzięciu. Opracowały kilkupunktowy regulamin, który zamieściły na librusie i rozesłały do wszystkich uczniów. W wiadomości zostały podane adresy e- mail do przesyłania zdjęć. Na dwa dni przed feriami przeszły po szkole z przypominającą  kurendą.

28 stycznia był ostatnim dniem przesyłania prac. W skrzynkach odbiorców znalazło się  ich blisko 100. Zgodnie z regulaminem, jedna osoba mogła przesłać maksymalnie trzy zdjęcia. Po wstępnej selekcji przez uczniów z Prezydium SU, zostało wybranych 46 najlepszych zdjęć. Następnie te 46 zdjęcia zostały wydrukowane w formacie A-4 , oczywiście w kolorze. Później zdjęcia  wystawiliśmy na jednym ze szkolnych korytarzy. Tak oto stworzyliśmy w Chemiku, na II piętrze, galerie sztuki – galerię fotografii, dostępną dla całej społeczności szkoły. Tak na marginesie samo rozklejenie wszystkich zdjęć zajęło nam 2 godziny.

Wśród prac dominowały zdjęcia pięknych, zaśnieżonych krajobrazów gór, lasów i  pól. Znalazły się także  kadry z wyjazdów narciarskich  i pieszych wycieczek naszych uczniów. Nie brakowało zdjęć architektury, parków oraz przydomowych ogródków i wesołych bałwanków. Prawdziwymi perełkami okazały się jednak ujęcia zimowych detali.

31 stycznia jury złożone z 4 przedstawicieli uczniów i 4 przedstawicieli nauczycieli zebrało się w celu dokonania ostatecznego wyboru, wyboru laureatów.  Do ścisłego finału zostało zakwalifikowanych 13 wyjątkowych zdjęć. Po półgodzinnej naradzie zapadł werdykt.

I miejsce otrzymała Magda z klasy 3a za zdjęcie przeźroczystej, ozdobnej  bombki choinkowej na zimowym tle. II miejsce zajęła Klaudia, również z klasy 3a, za piękny, górski krajobraz z wijącą się rzeką. III miejsce przypadło Wiktoria z klasy 1d,  za pierwszy podmuch zimy na jeszcze zachowanym na drzewie liściu. Pozostałe 10  finałowych fotografii otrzymało wyróżnienia.

Laureaci otrzymali przygotowane przez organizatorów pamiątkowe dyplomy oraz bilety do kina. Osoby wyróżnione również nagrodzone zostały dyplomami i słodkimi upominkami.

Nagrodzone zdjęcia na pewno do końca zimy – muzy naszych tegorocznych prac, będą wisiały w naszej szkolnej galerii fotografii. Wszyscy, którzy odwiedzą II piętro naszej szkoły będą mogli nacieszyć oczy wspaniałymi kadrami zimy, widzianej oczami Uczniów Zespołu Szkół Chemicznych.

Na koniec chciałabym gorąco podziękować organizatorom tego innowacyjnego przedsięwzięcia w murach Naszej szkoły. Zapraszam do obejrzenia kilku zdjęć poniżej.
Ogromne podziękowania przede wszystkim dla Was- uczestników konkursu. Szczególnie za poświęcony czas, za to, że ruszyliście w teren , w poszukiwaniu tych wspaniałych ujęć. Udało się Wam uchwycić w czasie piękne zimowe chwile. I o to nam chodziło. Dziękuję 🙂

miejsce 3 :

miejsce 2 :

miejsce 1:

Katarzyna Migdał

superakcja w kategorii :

Tak dla kultury, czyli wydarzenie o charakterze artystycznym

 

ZOBACZ TAKŻE

Samorząd uczniowski w mechaniku

23.X.2018r. odbyło się zebranie SU w ZSM1 w celu zatwierdzenia nowego przewodniczącego. Do kandydowania zgłosił się jeden uczeń pełniący tą funkcję w roku ubiegłym, czyli Bartosz Gawron. Na zebraniu SU jego kandydatura została zatwierdzona, w związku z czym […]

Wielka Integracja, czyli Bal Piórnika 2018

    W roku szkolnym dołączyło do społeczności szkolnej 5 klas pierwszych. 3 – technikum, 2 – liceum. W związku z tym od września samorząd uczniowski zastanawiał się nad akcją, która by pozwoliła zintegrować wychowawców klas 1, innych […]

KDO ds. Młodzieży

Komisji Dialogu Obywatelskiego

Kluby Rodziców, przestrzeń dla rodzin z dziećmi

Krakowskie placówki Klubów Rodzica zapraszają na darmowe zajęcia wszystkich świeżo upieczonych rodziców oraz tych, którzy oczekują na potomstwo. Każdy może znaleźć w ofercie Klubów coś dla siebie. Aktualnie w Krakowie jest aż 30 takich placówek.  Kluby mają na […]

Patriotyczny listopad ze wspomnieniami i pięknymi słowami

Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęły się w naszej szkole od wspólnego radosnego śpiewania pieśni patriotycznych. Wydarzenie to wywarło ogromny wpływ na nasz samorząd szkolny, który również postanowił włączyć się w miesięczne obchody tej szczególnej rocznicy. Z […]

To wprost w dyni się nie mieści pora mrocznych opowieści – Superakcja Październ...

Przygotowania do Październikowej akcji „Szkoła się bawi”, zaczęły się w piątek 19, kiedy to Samorząd odbył na ten temat naradę. Rozdzielono wtedy zadania i ustalono termin – 30.10.  Aby upewnić się, że cała szkoła wie o nadchodzącym wydarzeniu […]

Chemik dla Niepodległej 9.11.2018

Chemik dla Niepodległej Dzień 11.11.1918 roku jest dla każdego Polaka datą szczególnie ważną. Wtedy bowiem nasza Polska formalnie odzyskuje niepodległość. Dla nas jako współczesnych obywateli jest to okazja nie tylko do świętowania , lecz również do głębokiej refleksji […]

SUPER-AKCJA! Patriotyczne Świętowanie

7 listopada odbyły się długo wyczekiwane eliminacje do szkolnego Konkursu Pieśni Patriotycznej organizowanego przez Samorząd Uczniowski. Akcja (odnosząca się do kategorii Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne) została przeprowadzona pod okiem nauczycieli w sali gimnastycznej na […]

Samorząd” Michałowskiego” na nowy rok szkolny wybrany!

Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego TSSP Wybory do Samorządu Uczniowskiego to dla społeczności uczniowskiej ważna lekcja demokracji, najlepiej przygotowująca młodych ludzi do życia w społeczeństwie demokratycznym. 15 września 2018r. w naszej szkole przeprowadzone zostały wybory do Samorządu Uczniowskiego […]

Widowisko Dumy i Radości

Z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości Kuratorium Oświaty w Krakowie zorganizowało uroczystość pod hasłem „Widowisko dumy i radości”. Była to barwna lekcja historii na żywo, na której przedstawiciele różnych szkół z całej Małopolski prezentowali Bohaterów naszej Ojczyzny. Reprezentacja […]