100 lat polskiego lotnictwa! – sesja popularno-naukowa – wydarzenie promujące postawy patriotyczne – superakcja

26 marca 2019 zorganizowaliśmy już III Samorządową Sesję Lotniczą. Nasza szkoła sąsiaduje z Muzeum Lotnictwa, znajduje się przy ul. Seniorów Lotnictwa 5 i od 5 młodzież, której pasja jest lotnictwo,  może się uczyć w tzw. “klasach lotniczych”. Tzw “sesja lotnicza” jest imprezą zainicjowaną 4 lata temu przez Samorząd 23 Lo. Jej celem jest propagowanie wiedzy o lotnictwie, ale przede wszystkim umożliwienie naszym kolegom i koleżankom pokazanie swoich zainteresowań i “podniebnych fascynacji”.   W tym roku temat sesji łączył się ze 100-leciem odzyskania Niepodległości i dotyczył głownie historii polskiego lotnictwa i lotników. Na sesję udało nam się zaprosić wielu fantastycznych gości ( m.i. p. S.Hawryłko – dyrektor Aeroklubu Krakowskiego, Wice- Przewodniczącego związku Krakowskich Seniorów Lotnictwa, p. M. Smolskiego – radnego III Dzielnicy), ale najważniejszymi słuchaczami byli oczywiście uczniowie “Skarzyńskiego”.

Korytarz  szkolny na 3 godziny stał się salą wykładową. Wykład inauguracyjny wygłosił płk dr Jerzy Kuck i dotyczył ” 100 lat lotnictwa wojskowego w Małopolsce” . Kolejne 4 wykłady zaprezentowali już sami uczniowie. Mogliśmy usłyszeć historię polskiego spadochroniarstwa; poznać najsłynniejsze Polki – lotniczki; dowiedzieć się, jak zmieniała się “samolotowa flota’ na przestrzeni lat. Byliśmy naprawdę pod wrzeniem wiedzy naszych kolegów! Zeby impreza była naprawdę profesjonalna, miedzy wykładami urządziliśmy “przerwy kawowe”, były soki, ciasta, ciasta

Organizacja imprezy wymagała dużego zaangażowania: od zaproszeń, plakatów, “urządzenia’ sali wykładowej, nagłośnienie, przygotowanie dyplomów po upieczenie ciast! 😉 Sama Sesja na pewno promowała postawy patriotyczne, upowszechniając wiedzę o naszych lotnikach -patriotach, dawała możliwość, bez odrywania się od ziemi,  odczucia “aero-atmosfery.

 

 

 


Opublikowano:
2 marca 2019