NOWE!

A może być inaczej … Super Akcja

Na co dzień przeważnie myślimy tylko o sobie i swoich przyjemnościach. Z jednej strony to zrozumiałe. Jesteśmy zmęczeni nauką, rutyna też robi swoje, a innych zdarza się, że traktujemy bez należytej życzliwości. W natłoku codziennych spraw dość często zapominamy o potrzebach innych. Szukając rozrywki koncentrujemy się na ekranach swoich telefonów komórkowych. Klikamy szybciej i coraz szybciej, aby tylko przejść na kolejny poziom gry lub uzyskać jakiś wirtualny puchar. W tym wszystkim musimy jednak też znaleźć miejsce na coś wartościowego. Tak ważne są przecież w życiu dobre uczynki, które w mniejszym lub większym stopniu pozwolą nam zmienić świat na lepsze. A już na pewno sprawią, że w swym gronie poczujemy się lepiej i będziemy szczęśliwi. To wymaga jednak od nas wyjścia poza swój egoizm, oderwania wzroku od kolorowych obrazów na ekranie i przypomnienia sobie znaczenia najpiękniejszych słów: „proszę, przepraszam i dziękuję”. Wówczas na pewno zapragniemy, aby te cudowne chwile trwały w naszych sercach do końca świata i jeden dzień dłużej. Bo po prostu, w życiu warto być dobrym oraz patrzeć na świat i drugiego człowieka

Temat Super Akcji: A może być inaczej …

Kategoria konkursowa:  Szkołą się bawi, czyli integracja środowiska szkolnego.

Termin i forma działań: etap I pod hasłem Aniołek Grzeczniołek (4 – 8 II), a etap II jako Aniołek Wesołek (21 II) został podsumowany szkolną zabawą taneczną „Wyginam śmiało ciało”.

Miejsce: wszelkie możliwe miejsca i zakamarki budynku Szkoły Podstawowej nr 91

Organizatorzy: władze Samorządu Od Kusego (Michał, Gosia, Bartek, Martyna), Ambasadorka Praw Dziecka (Gabrysia) i przedstawiciele Sekcji ds. życia Kulturalnego i Rozrywkowego (Nikola, Szymon, Wiktor, Robert)  przy znaczącym wsparciu  samorządów klasowych.

Uczestnicy:ze względu na różnorodną formę działań w Super Akcji wzięła udział cała społeczność uczniowska (kilkaset osób od maluchów z klas edukacji wczesnoszkolnej do starszaków z gimnazjum), a także nauczyciele, rodzice, czyli integracja na całego!!!

Szczegółowe cele Super Akcji:

– postawa odpowiedzialności za środowisko rówieśnicze (niebanalnie przekazywać ważne treści)

– promowanie integracyjnej działalności samorządowej (możliwość realizacji swoich pomysłów)

– kształtowanie postaw obywatelskich (ukazanie wartości życiowych godnych naśladowania),

 Zadania samorządu przed projektem:

  1. Opracowanie idei i formy akcji oraz szczegółowego terminarza działań.
  2. Samodzielne stworzenie różnorodnych materiałów potrzebnych realizacji.
  3. Poinformowanie klas o celach Super Akcji i zasadach uczestnictwa w niej.
  4. Ustalenie zasad współpracy z p. pedagog jako sojusznikiem naszych działań.

A potem nastąpił etap I : Aniołek Grzeczniołek, czyli Tydzień Dobrego Słowa.

Ta część Super Akcji została zorganizowana w ramach Tygodnia Dobrego Słowa. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami samorządy klasowe we współpracy z wychowawcami przeprowadziły na godzinach wychowawczych zajęcia pod hasłem „Jak rozmawiać, aby się porozumieć z innymi?”. Ich wynikiem było stworzenie gazetek tematycznych w poszczególnych salach lekcyjnych. Wybrane zespoły klasowe zorganizowały we własnym gronie zabawy integracyjne pod tytułem „Cichy przyjaciel”, która miała na celu uwrażliwić ich na kulturę słowa i dobre uczynki. W głównej części szkoły został zawieszony łańcuch zielonych serc, na którym znajdowały się ważne i mądre słowa wybrane w wewnątrz klasowych plebiscytach. W wybranym dniu uczniowie ubrani w koszulki koloru zielonego (był to kolor przewodni akcji) tworzyli na terenie szkoły Drzewo z owocami Dobrego Słowa. Przez cały czas zbieraliśmy plastikowe zakrętki, z których stworzyliśmy Dekalog Życzliwości. Układanie ważnych słów w kolorze zielonym dało uczestnikom wiele radości i pozwoliło się zintegrować poprzez zabawę. Na sam koniec zebrane plastikowe skarby przekazaliśmy na cele charytatywne dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Łanowej. Takie działanie miało pokazać że można pomagać także poprzez drobne uczynki jeśli czynimy to mądrze i z sercem. Najważniejszym punktem tej części był plebiscyt, w który uczniowie w swoich klasach wybierali spośród siebie osoby wykazujące się na co dzień wartościowymi cechami charakteru. W zamyśle miały to być Anioły, które mogą stanowić wzór dla innych i motywować do tego, aby każdego dnia być lepszym. Kategorii plebiscytowych było siedem: Anioł Mega Przemiana (staram się być lepszym), Anioł Pomagacz (lubię pomagać innym), Anioł Wielkiego Serca (mam dobre serducho), Anioł Pozytywny (mam najwięcej pochwał), Anioł Sportowiec (jestem fair play), Anioł Przyrodnik (dbam o przyrodę, kocham zwierzęta), Anioł Patriota (znam swoje prawa, przestrzegam obowiązków). Na specjalnie przygotowanych szablonach aniołów zostały naklejone kartki z nazwiskami ponad 200 wybranych Aniołów . W ten sposób stali się oni sławni w całej szkole i zyskali powszechne uznanie. A przepis na Super Bohatera jest bardzo prosty, bo nie musisz być lepszy od innych. Ważne jest to, abyś starał się być lepszy od siebie z dnia poprzedniego!

Szkolny Dzień Bez Przemocy, czyli etap 2 jako Aniołek Wesołek.

Zgodnie z planem drugim punktem Super Akcji miała być promocja zdrowego stylu życia bez gier na telefonach komórkowych. Niestety oprócz uzależnienia XXI wieku zwanego fonoholizmem taka forma rozrywki i spędzania czasu wolnego niestety niesie ze sobą jeszcze inne zagrożenie. Tematyka i fabuła tych najpopularniejszych gier oparta jest niejednokrotnie o strzelanki, bitwy, walki, gdzie przeciwnik jest twoim wrogiem, którego musisz unicestwić. To może prowadzić u niektórych do wykazywania zachowań agresywnych także w życiu codziennym. Na pytanie mini ankiety przeprowadzonej wśród uczniów dlaczego grasz na  telefonie komórkowym najczęściej padała odpowiedź, że się nudzę i nie mam innego pomysłu na czas wolny. Dlatego jako Samorząd Od Kusego postanowiliśmy z okazji Szkolnego Dnia Bez Przemocy pokazać społeczności uczniowskiej na żywo alternatywne formy spędzania wolnego czasu na przerwach miedzy lekcyjnych. Pod hasłem „Spędź przerwę inaczej niż zwykle” na terenie szkoły zostały zorganizowane różne stanowiska promujące aktywne spędzanie wolnego czasu przy grach i zabawach, nad którymi miała unosić się olimpijska zasada fair play. Nie chodziło o zwycięstwo za wszelką cenę, ale o dobrą zabawę, uśmiech na twarzy i radość z faktu spędzania czasu w towarzystwie kolegów i koleżanek. Dziewięć stanowisk gier różnych znajdowało się w specjalnie oznaczonych miejscach na terenie szkoły (sale lekcyjne i szkolne korytarze). Zgodnie z ideą, że „razem możemy więcej” w celach bezpieczeństwa do pomocy zaprosiliśmy nauczycieli, którzy też przy okazji aktywnie włączali się do wspólnych gier i zabaw. W ten sposób możliwa była też między pokoleniowa integracja, która pokazała, że w każdym z nas niezależnie od wieku jest choć trochę dziecka. A działo się naprawdę wiele … Były warsztaty artystyczne „W świecie origami”, stanowisko gier planszowych, niezapomniane „państwa – miasta” i wyliczanki w stylu „amse kadamse flore …”, były zagadki logiczne i kołko/krzyżyk. Dodatkowo osoby bardziej wygimnastykowane mogły zagrać w twistera sprawiając mnóstwo radości nie tylko sobie, ale też kibicom wspierających oklaskami ich zabawę. Nie mogło też zabraknąć charytatywnych warcab i skoczków, gdzie pionkami do gry są kolorowe plastikowe zakrętki przynoszone przez uczestników. Następnie zebrane pionki – zakrętki przekazujemy podopiecznym Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Łanowej, aby dofinansować ich zabiegi rehabilitacyjne i dopomóc w powrocie do zdrowia. Dodatkowo na małej sali został rozegrany wielki mecz w dwa ognie pomiędzy Samorządem Od Kusego, a Resztą Świata. Specjalne zajęcia pod hasłem „Starsi młodszym” zorganizowaliśmy również dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej promując na nich dawne gry podwórkowe.

Na podsumowanie …

W ten oto sposób udało się nam połączyć przyjemne z pożytecznym. Nauka ważnych treści  poprzez zabawę, która na nowo w radosny sposób zintegrowała społeczność szkolną.  To były naprawdę wspaniałe dni , które dzięki obietnicom Samorządu Od Kusego  jeszcze nieraz zagoszczą w murach naszej sportowej szkoły.  A wszystko to zgodnie z wyborczym hasłem obecnych władz samorządu, że „samorząd rządzi, samorząd radzi, samorząd nigdy was nie zdradzi”. W tym wszystkim nie mogło zabraknąć też szkolnej zabawy tanecznej, która była podsumowaniem Super Akcji. W Tłusty Czwartek 28 lutego na sali gimnastycznej absolwent samorządu Mc Thomson wraz z przedstawicielami Sekcji ds. Życia Kulturalno Rozrywkowego (niezastąpieni Szymon i Wiktor) porwali  muzycznie wszystkich przybyłych do mega zabawy „wyginam śmiało ciało”. DziękujeMY!

NOWE!

Młodzież działa lokalnie- otwarty konkurs ofert

Do 29 lipca można zgłaszać oferty do konkursu Młodzież działa lokalnie, ogłoszonego przez Prezydenta Miasta Krakowa. Konkurs ma charakter powierzenia zadania publicznego w zakresie działalności na rzecz dzieci i młodzieży, w tym wypoczynku dzieci i młodzieży. Oczekiwanym celem […]

NOWE!

Miasto Młodych- otwarty konkurs ofert

Prezydent Miasta Krakowa ogłasza konkurs ofert na realizację zadania publicznego w zakresie działalności na rzecz dzieci i młodzieży pod nazwą Miasto Młodych. Celem konkursu jest wybór operatora projektu, za pośrednictwem którego możliwe będzie zrealizowanie lokalnych inicjatyw młodzieżowych, w szczególności […]