Młodzieżowy Ambasador Budżetu Obywatelskiego

Jeśli jesteś uczniem ósmej klasy szkoły podstawowej lub szkoły ponadpodstawowej, jesteś aktywny społecznie, interesujesz się tym, co dzieje się wokół Ciebie w Twojej dzielnicy i mieście, a także chcesz, aby świat wokół Ciebie zmieniał się na lepsze, to jesteś naprawdę dobrym kandydatem na młodzieżowego ambasadora budżetu obywatelskiego.

Nabór kandydatów ogłosił Urząd Miasta Krakowa. Ci wybrani zostaną przeszkoleni z zasad tworzenia wniosków do budżetu obywatelskiego i każdy z nich otrzyma certyfikat poświadczający tę umiejętność. Później młodzi ambasadorzy będą mogli dzielić się tą wiedzą z koleżankami i kolegami w swoich szkołach. „Moi rówieśnicy, choć początkowo niechętnie podchodzili do tematu, to jednak szybko zrozumieli, że sprawa dotyczy ich samych” – mówi Wiktoria Biedroń, ubiegłoroczna ambasadorka, i dodaje: „Mam wrażenie, że budżet obywatelski jest skierowany przede wszystkim do młodych ludzi. To przecież właśnie młodzi chcą zmian i nowości, a budżet pozwala im samym stworzyć coś własnego”.

To prawda, więc młodzi ambasadorzy będą mieli ważne zadanie – informowania i wspierania swoich rówieśników w czasie składania wniosków i potem głosowania. Wielu uczniów zapewne nawet nie wie, że mogą składać wnioski, a potem także decydować o tym, które powinny być zrealizowane. Właśnie ambasadorzy w ramach swoich uprawnień mogą na ten temat zrobić pogadanki na lekcjach, warsztaty z tworzenia projektów, przykładów ich promocji, czy potem informować o zasadach głosowania. Szczegółów dowiedzą się na szkoleniu. Jak wyglądała praca ambasadorów w ubiegłym roku? „Przeprowadzaliśmy spotkania warsztatowe, podczas których uczniowie mieli okazję wysłuchać o założeniach budżetu, a potem sami stworzyć wniosek. Pomagaliśmy w ich tworzeniu” – mówi inny zeszłoroczny ambasador Wojciech Firek. Jak reagowali uczniowie uczeni przez swoich rówieśników? I Wiktoria, i Wojciech stwierdzają, że bardzo pozytywnie, wielu z nich podpisywało potem wnioski, głosowało, a niektórzy zastanawiali się nad własnymi projektami.

Wiktoria Biedroń i Wojciech Firek są zadowoleni z ubiegłorocznych efektów, a także z tego, że ambasadorowanie wśród rówieśników pozwoliło im na poszerzenie własnej wiedzy. Pozwoli im to i w tym roku wspierać tworzenie projektów innych młodych ludzi lub stworzyć własne. Będą mogli zacząć kształtowanie świata, aby dostosować go do swoich potrzeb.

Młodzieżowi ambasadorzy oprócz wiedzy, którą przekażą im urzędnicy, będą mogli liczyć również na wsparcie merytoryczne pracowników Urzędu Miasta Krakowa z Referatu ds. Partycypacji oraz Referatu ds. Młodzieży Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia. Po zakończeniu tegorocznego budżetu – po głosowaniu i wybraniu zwycięskich wniosków na jesieni – otrzymają specjalne podziękowanie Prezydenta Miasta Krakowa za udzielone wsparcie dla działań miejskich, które poprawiają jakość życia krakowianom.

Regulamin MABO

Formularz zgłoszeniowy

 

Nabór trwa do 12 kwietnia 2019 r.

 

 

Krakowski panel klimatyczny

Kraków chce mieć swój panel klimatyczny. Magistrat zaprasza organizacje pozarządowe do składania wniosków w otwartym konkursie ofert na organizację panelu klimatycznego. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, jeszcze tej jesieni mieszkańcy Krakowa będą mieli okazję dyskutować o tym, […]

Zaprojektuj statuetkę Nagrody im. Antoniego Weyssenhoffa

Jesteś młodym artystą plastykiem, uczniem szkoły ponadpodstawowej, studentem krakowskiej uczelni albo młodym pracownikiem pracowni artystycznej i masz pomysł na to, jak mogłaby wyglądać statuetka wręczana osobom wyróżniającym się w działalności na rzecz lokalnej młodzieży? – jeśli tak, ten […]