Młodzieżowy Ambasador Budżetu Obywatelskiego

Jeśli jesteś uczniem ósmej klasy szkoły podstawowej lub szkoły ponadpodstawowej, jesteś aktywny społecznie, interesujesz się tym, co dzieje się wokół Ciebie w Twojej dzielnicy i mieście, a także chcesz, aby świat wokół Ciebie zmieniał się na lepsze, to jesteś naprawdę dobrym kandydatem na młodzieżowego ambasadora budżetu obywatelskiego.

Nabór kandydatów ogłosił Urząd Miasta Krakowa. Ci wybrani zostaną przeszkoleni z zasad tworzenia wniosków do budżetu obywatelskiego i każdy z nich otrzyma certyfikat poświadczający tę umiejętność. Później młodzi ambasadorzy będą mogli dzielić się tą wiedzą z koleżankami i kolegami w swoich szkołach. „Moi rówieśnicy, choć początkowo niechętnie podchodzili do tematu, to jednak szybko zrozumieli, że sprawa dotyczy ich samych” – mówi Wiktoria Biedroń, ubiegłoroczna ambasadorka, i dodaje: „Mam wrażenie, że budżet obywatelski jest skierowany przede wszystkim do młodych ludzi. To przecież właśnie młodzi chcą zmian i nowości, a budżet pozwala im samym stworzyć coś własnego”.

To prawda, więc młodzi ambasadorzy będą mieli ważne zadanie – informowania i wspierania swoich rówieśników w czasie składania wniosków i potem głosowania. Wielu uczniów zapewne nawet nie wie, że mogą składać wnioski, a potem także decydować o tym, które powinny być zrealizowane. Właśnie ambasadorzy w ramach swoich uprawnień mogą na ten temat zrobić pogadanki na lekcjach, warsztaty z tworzenia projektów, przykładów ich promocji, czy potem informować o zasadach głosowania. Szczegółów dowiedzą się na szkoleniu. Jak wyglądała praca ambasadorów w ubiegłym roku? „Przeprowadzaliśmy spotkania warsztatowe, podczas których uczniowie mieli okazję wysłuchać o założeniach budżetu, a potem sami stworzyć wniosek. Pomagaliśmy w ich tworzeniu” – mówi inny zeszłoroczny ambasador Wojciech Firek. Jak reagowali uczniowie uczeni przez swoich rówieśników? I Wiktoria, i Wojciech stwierdzają, że bardzo pozytywnie, wielu z nich podpisywało potem wnioski, głosowało, a niektórzy zastanawiali się nad własnymi projektami.

Wiktoria Biedroń i Wojciech Firek są zadowoleni z ubiegłorocznych efektów, a także z tego, że ambasadorowanie wśród rówieśników pozwoliło im na poszerzenie własnej wiedzy. Pozwoli im to i w tym roku wspierać tworzenie projektów innych młodych ludzi lub stworzyć własne. Będą mogli zacząć kształtowanie świata, aby dostosować go do swoich potrzeb.

Młodzieżowi ambasadorzy oprócz wiedzy, którą przekażą im urzędnicy, będą mogli liczyć również na wsparcie merytoryczne pracowników Urzędu Miasta Krakowa z Referatu ds. Partycypacji oraz Referatu ds. Młodzieży Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia. Po zakończeniu tegorocznego budżetu – po głosowaniu i wybraniu zwycięskich wniosków na jesieni – otrzymają specjalne podziękowanie Prezydenta Miasta Krakowa za udzielone wsparcie dla działań miejskich, które poprawiają jakość życia krakowianom.

Regulamin MABO

Formularz zgłoszeniowy

 

Nabór trwa do 12 kwietnia 2019 r.

 

 

NOWE!

Konferencja „Krakowska młodzież w procesie zmian”

19 marca 2020 r. odbędzie się wspólna konferencja Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK oraz Uniwersytetu Pedagogicznego pn. „Krakowska młodzież w procesie zmian”. Jej celem będzie prezentacja najnowszych wyników badań dotyczących aktywności młodzieży oraz przedstawienie diagnozy współczesnych pokoleń młodych […]

NOWE!

Obywatelskie Wysłuchanie Publiczne

Propozycja dla starszej młodzieży. 28 lutego w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa odbędzie się Obywatelskie Wysłuchanie Publiczne, którego przedmiotem jest senacki projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw. Organizatorzy zapraszają każdego zainteresowanego, który […]