Serce na dłoni, czyli akcja, wydarzenie o charakterze charytatywnym

Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej nr 36 współuczestniczy w wielu akcjach charytatywnych. W marcu 2019 roku postanowiliśmy włączyć się w akcję pomocy bezdomnym.

Całe przedsięwzięcie rozpoczęliśmy od szczegółowego zaplanowania akcji. Spotkaliśmy się z wolontariuszem, który czynnie pomaga bezdomnym. Przybliżył nam problem bezdomnoś     ci w Polsce, wyjaśnił gdzie i jak żyją osoby bezdomne,  na czym polega pomoc tym osobom, jakie są ich podstawowe potrzeby (żyją głównie na ulicach, nie mają pożywienia ani odzieży).

Ponieważ marzec jest jeszcze miesiącem zimowym, z niskimi temperaturami w noce, a często także w dzień, skupiliśmy się na dwóch formach udzielenia pomocy.

  1. Samorząd Uczniowski zorganizował zbiórkę skarpet pod hasłem „Skarpetki za cukierki”; osobom, które włączyły się do akcji członkowie Samorządu przygotowali słodki poczęstunek.
  2. Podczas zebrania Samorządu udekorowaliśmy torebki śniadaniowe (około 100 szt.), które miały nam służyć do spotkania z bezdomnymi.

Najważniejszym momentem naszych działań było przygotowanie posiłku dla bezdomnych. Członkowie Samorządu wraz z wolontariuszami z Fundacji Internationaler Bund Polska udaliśmy się do kościoła św. Mikołaja, gdzie regularnie, dwa razy w tygodniu, spotykają się członkowie organizacji społecznych niosących pomoc m. in. bezdomnym. Wspólnie przygotowaliśmy kanapki, zapakowaliśmy do wcześniej przygotowanych i udekorowanych torebek i udaliśmy się na skwer A. Wajdy na krakowskich Plantach. W tym miejscu spotkaliśmy się z grupą bezdomnych. Wręczyliśmy im przygotowane wcześniej kanapki, zebrane w szkole skarpetki, niektórzy z nas przynieśli ze sobą nawet ciepłe napoje dla bezdomnych.  Porozmawialiśmy z nimi, wysłuchaliśmy niektórych historii życia.

Akcja zorganizowana przez Samorząd Uczniowski wspólnie z wolontariuszami z Internationaler Bund miała charakter nie tylko charytatywny, ale też edukacyjny i wychowawczy, gdyż uświadomiła nam na czym polega i jak duży jest problem bezdomności w Polsce.

Głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego- dziś ostatni dzień!

Tylko do 7 października trwa głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa. Dla Nas każdy głos jest ważny! Jednocześnie z przyjemnością informujemy, że w związku z prowadzoną loterią wśród osób głosujących online mamy już potencjalnych kilkunastu właścicieli tabletów, które są nagrodami w […]

Międzynarodowe badanie osób młodych

Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku przeprowadza badania dotyczące osób młodych i ich planów oraz poglądów na przyszłość. Zachęcamy do wzięcia udziału w badaniu. Link do kwestionariusza