Kwietniowa superakcja „Nasze miejsce na ziemi -tak dla społeczności lokalnej.”

Planując kwietniową superakcję ”Nasze miejsce na ziemi..”, postanowiliśmy odnaleźć osobę, instytucję, miejsce, dla której moglibyśmy podjąć konkretną akcję. Na pierwszym spotkaniu samorządu, na którym mieliśmy podjąć decyzję, ustaliliśmy, że będziemy pracować na rzecz społeczności naszego osiedla, bezpośrednich sąsiadów naszej szkoły. W ubiegłym roku przeprowadziliśmy „wizję lokalną”, w wyniku której trafiliśmy do Spółdzielni Socjalnej APACZE, mieszczącej się na osiedlu Willowym 29. Jest ona prowadzona STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU OSOBOWOŚCI DZIECI GRAAL. Rozpoczęliśmy współpracę ze Stowarzyszeniem w kwietniu 2018 r. Siedziba Spółdzielni mieści się bardzo blisko naszej szkoły (3 min.).

W tym roku szkolnym uznaliśmy, że najbardziej dla społeczności lokalnej możemy przysłużyć się kontynuując długotrwałą i możliwą do wykonania akcję współpracy właśnie ze spółdzielnią APACZE, prowadzoną przez osoby z zespołem Downa.

Poprosiliśmy o pomoc opiekuna samorządu, który pomógł nam w podjęciu oficjalnych rozmów, które zaowocowałyby współpracą w roku szkolnym 2018/2019. Naszym celem była konkretna pomoc w pracy wykonywanej w spółdzielni oraz pomoc w realizacji celów stowarzyszenia, a więc integracji osób z zespołem Downa do uczestniczenia w „normalnym” życiu.

Jak to zrealizowaliśmy?

  1. Na początku roku szkolnego całej społeczności naszej szkoły przedstawiliśmy plan naszej akcji oraz zapoznaliśmy z problemem pracy w Spółdzielni oraz calami pracy stowarzyszenia.
  2. Stworzyliśmy listę osób chętnych do pracy. Zawierała ona 34 osoby
  3. Opracowaliśmy harmonogram codziennych pozalekcyjnych wyjść 3-4 osób (tylko taka ilość spełnia warunki lokalowe).
  4. Utworzyliśmy dla każdego ucznia „Dzienniczek współpracy ze Stowarzyszeniem Graal”, do którego wpisuje się krótko zakres wykonanych danego dnia prac.
  5. Wybraliśmy koordynatora z naszego ramienia (Nela), który odpowiada za wszelkie zmiany w harmonogramie i kontakt z Graalem.

 

1 października pierwsze osoby udały się na os. Willowe 29 w celu pracy wspólnie z osobami w Spółdzielni Apacze. Współpracujemy  przez cały rok. Po pierwszym semestrze zrobiliśmy podsumowanie. Zweryfikowaliśmy nasze działania. Wspólna praca sprawia nam wiele przyjemności. Jesteśmy ważni  dla Ani, która może nami pokierować i jest z tego bardzo dumna. Świetnie dogadujemy się z Łukaszem. Ze względu na fakt, że dzieli nas tylko 3 minuty drogi, jesteśmy  w stanie poświęcić czas bezpośrednio po lekcjach i pomóc osobom, o istnieniu których nie wiedzieliśmy nic do tej pory. Na koniec cytat z misji Stowarzyszenia GRAAL:

„Dlaczego naszą filozofią jest „poszukiwanie Graala”? Bo każe nam wciąż się doskonalić i pozwala nam wierzyć, że nasz ideał jest do osiągnięcia, a przynajmniej jesteśmy w stanie się do niego zbliżyć. Jednocześnie zmusza nas, byśmy byli gotowi na wiele przeszkód na swojej drodze. Właśnie z takiego sposobu myślenia czerpiemy siłę.”

W kwietniu zaplanowaliśmy podsumowanie naszej działalności. Chcieliśmy zaprosić naszych współpracowników z Graala i przedstawić społeczności szkolnej oraz Rodzicom nasze działania.  Z przyczyn od nas niezależnych musimy przenieść podsumowanie na maj.

W organizację akcji bezpośrednio zaangażowany jest cały samorząd. Osoby podejmujące współpracę ze Spółdzielnią:34

Skala zapoznania z misją GRAALa i problemami osób z zespołem Downa na osiedlu Willowym: wszyscy uczniowie.

Tagi: , , , , , , ,

Opublikowano:
29 kwietnia 2019