„Jaś i Małgosia w krainie bajek”

 

Miesiąc kwiecień był dla naszego Samorządu Uczniowskiego czasem działań dla dobra innych. SUPER-Akcję w kategorii „Serce na dłoni, czyli akcja o charakterze charytatywnym”, składającą się z kilku elementów, zorganizowaliśmy z wielką radością i zaangażowaniem.

Plan na tę akcję powstał już kilka miesięcy wcześniej, ale z przyczyn od nas niezależnych, musieliśmy poczekać z jego realizacją. Najpierw zorganizowaliśmy na terenie naszej szkoły zbiórkę darów dla dzieci z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu. Wielu uczniów przyniosło artykuły papiernicze, książki, gry planszowe czy też zabawki dla młodszych dzieci. Te wspaniałe prezenty wraz z kartkami ręcznie zrobionymi przez dzieci z nauczania wczesnoszkolnego trafiły na oddział Neurologii Dziecięcej. Na kartkach dzieci narysowały swoim rówieśnikom piękne obrazki i napisały życzenia szybkiego powrotu do zdrowia oraz serdeczne pozdrowienia. Pani Beata – terapeutka ze szpitala, z którą nawiązaliśmy współpracę, pomogła nam w realizacji tego przedsięwzięcia. Dzieci były zachwycone:)

Z racji przeprowadzki na nowy oddział szpitalny, mogliśmy przekazać im rzeczy tylko nowe, więc postanowiliśmy uszczęśliwić jeszcze inne dzieci. Akcja zbiórki cieszyła się takim powodzeniem, że tych darów było naprawdę dużo. Niedaleko naszej szkoły jest Dom Samotnej Matki, do którego dzięki współpracy z siostrą Agnieszką, mogliśmy przekazać prezenty dla dzieci. Radość dzieci była ogromna.

Najważniejszym jednak elementem tej SUPER-Akcji było zorganizowanie przedstawienia dla dzieci niesłyszących i niedosłyszących w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 6 w Krakowie. Scenariusze i podział na role rozdaliśmy sobie już w grudniu. W trakcie naszych regularnych spotkań ćwiczyliśmy oraz tworzyliśmy scenografię. Dużo radości sprawiły nam te plastyczne przedsięwzięcia, które dodatkowo zintegrowały ekipę artystyczną. Spektakl nosił tytuł „ Jaś i Małgosia w krainie bajek”, dlatego wśród postaci znalazły się również krasnoludki (Oliwia j., Bruno B. i Natalia), Baba Jaga (Ula), Kopciuszek (Maja), Czerwony Kapturek (Julia), Wilk (Michał K.), dziecko (Tomek), Wróżki (Kasia i Oliwia M.) czy Kot w butach (Inga). Aktorami byli prawie wszyscy członkowie Rady Samorządu Uczniowskiego. W międzyczasie zadbaliśmy jeszcze oczywiście o stroje sceniczne. I wreszcie 3 kwietnia udaliśmy się na ul. Niecałą z naszym przedstawieniem. Wszystkie klasy z nauczania wczesnoszkolnego przyszły do sali teatralnej ze swoimi wychowawcami. Wcześniej już przesłaliśmy paniom z ośrodka scenariusz, dlatego podczas występu mogły one z boku sceny tłumaczyć spektakl na język migowy. Dzięki temu nawet dzieci niesłyszące wiedziały, o czym jest przedstawienie. Dla naszych aktorów było to zupełnie nowe doświadczenie. Musieli oni dostosować tempo i ton wypowiedzi do potrzeb publiczności oraz pilnować się na każdym kroku, przecież wszyscy musieli być zadowoleni:) Po występie zorganizowaliśmy dla podopiecznych ośrodka kilka zabaw, oczywiście dostosowanych do ich możliwości. I tak Julia poprowadziła pierwszą zabawę w przedstawianie się również w języku migowym, a Inga poprowadziła „Wyścig koni”, w którym możliwość klaskania i wydawania różnych dźwięków sprawiła nie tylko dzieciom ogromną frajdę:) Na koniec każdy z naszych wolontariuszy zaopiekował się kilkorgiem uczniów, aby na dwóch brystolach odrysowali markerami swoje dłonie i napisali imiona. To taka nasza pamiątka po wizycie w ośrodku.

Początkowo byliśmy trochę zaniepokojeni naszym przedsięwzięciem, ale dzisiaj cieszymy się, ze podjęliśmy to wyzwanie, bo radość tych jakże otwartych dzieci była absolutnie bezcenna. Z powodu ochrony wizerunku dzieci nie mogliśmy udostępnić całej naszej galerii zdjęć, dlatego zapraszamy na krótką relację z tej SUPER-Akcji.

Dziękujemy Michałowi za prezentację i obsługę muzyki podczas spektaklu, a Matiemu jak zawsze za robienie zdjęć.

A my z nowymi doświadczeniami zabieramy się do organizacji już ostatniej SUPER-Akcji w tym roku szkolnym…

NOWE!

16. edycja Krakowskiej Akademii Samorządności

Ruszyły zapisy do KAS- Krakowskiej Akademii Samorządności. Zapraszamy ósmoklasistów oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. KAS jest szkołą liderów młodzieżowych. Uczniowie zdobywają w niej umiejętności społeczne oraz wiedzę wykorzystywaną do pracy w grupie, w samorządzie uczniowskim czy w procesie budowania […]

NOWE!

Małe granty na działania w obszarze młodzieży i wielokulturowości

Zapraszamy organizacje pozarządowe działające w obszarze szeroko rozumianej wielokulturowości, promujące zróżnicowanie kulturowe, etniczne, wyznaniowe do składania ofert w trybie 19a, na projekty skierowane do młodzieży. Uwaga! Zakres działalności organizacji pozarządowej musi dotyczyć działalności na rzecz dzieci i młodzieży, w […]