Spotkanie samorządów XVI LO- „Opowiem Ci o wojnie… spotkania młodzieży z seniorami”

Planując spotkanie (podczas zebrania w styczniu 2019) zastanawialiśmy się nad główną jego ideą i celami, jakie moglibyśmy osiągnąć dzięki współpracy samorządów. W tym roku szkolnym wiele naszych akcji skupia się na celebrowaniu rocznic ważnych dla nas jako narodu (100 – lecie odzyskania niepodległości, 70 – lat Nowej Huty). Dlatego postanowiliśmy poszukać idei w przeszłości. Ważnym aspektem naszej działalności jest współpraca międzypokoleniowa. Dlatego staraliśmy się spotykać i pracować z seniorami. Postanowiliśmy zachęcić inne samorządy szkół Nowej Huty do wspólnego działania na rzecz Seniorów. Skonstruowaliśmy hasło przewodnie spotkania: „Opowiem Ci o wojnie… spotkania młodzieży z seniorami”. Postanowiliśmy wykorzystać nasze doświadczenia i pokazać je kolegom z innych samorządów. Uważamy, że praca z Seniorami, często świadkami historii, jest nie tylko ważna jako źródło do pozyskania wiedzy. Ważne jest samo spotkanie. Często seniorzy dzieląc się swoimi doświadczeniami życiowymi, inaczej postrzegają młodzież. Młodzież zmienia postrzeganie osób starszych.

W marcu wystosowaliśmy zaproszenia do szkół Nowej Huty. Pozytywnie odpowiedziała szkoła: SP nr 91. Plan spotkania opracowaliśmy podczas roboczych posiedzeń samorządu w marcu.

Ustaliliśmy osoby odpowiedzialne za prezentację, prowadzenie i podsumowanie spotkania. Całość koordynowała Zuza i opiekun samorządu prof. Agata Stankiewicz. Zdobyliśmy także drobne upominki dla naszych gości, które byłyby pamiątką po spotkaniu.

W dniu 16 maja  o godz. 9.00 w budynku XVI LO w Krakowie odbyło się spotkanie samorządów SP nr 91 i XVI LO . W spotkaniu wzięło udział w sumie 14 osób.

Na wstępie Karolina przywitała gości i przedstawiła cel oraz harmonogram spotkania. Następnie przestawiliśmy działania samorządu XVI LO. Przedstawiliśmy obszary z punktu widzenia XVI LO, w których potrzebna byłaby pomoc i współpraca samorządów różnych szkół (współpraca z Spółdzielnią Apacze, pielęgnowanie miejsc pamięci, działalność charytatywna, współpraca z Seniorami – DPS). Poprosiliśmy  o zastanowienie się nad formą współpracy.

Dalszą część spotkania przeprowadziły Jula i Zuza, które podzieliły się doświadczeniami pracy z seniorami przy okazji realizacji projektów historycznych. Dziewczyny przygotowały prezentację z okazji spotkania oraz przedstawiły trudności oraz pozytywne strony współpracy z osobami starszymi. Następnie zaprosiliśmy naszych gości do wykonania specjalnych zadań w materiałach przygotowanych specjalnie na tę okoliczność. Na koniec dyskutowaliśmy o wnioskach płynących z przekazu.

Wymiernym efektem naszego spotkania było zacieśnienie współpracy między samorządami XVI LO i SP nr 91. Uznaliśmy wspólnie, że współpraca z seniorami jest bardzo  potrzebna. Może być ważnym, często pomijanym polem dla działalności samorządowej. Przekonaliśmy naszych młodszych kolegów do takiej formy pracy. Dyskutowaliśmy nad poszerzeniem naszych działań i zacieśnienie współpracy przez wspólną realizację projektów i akcji. Zaplanowaliśmy wspólne obszary: akcje charytatywne, projekty historyczne, pielęgnacja miejsc historycznych.

Tagi: , , , , , , , ,

Krakowski panel klimatyczny

Kraków chce mieć swój panel klimatyczny. Magistrat zaprasza organizacje pozarządowe do składania wniosków w otwartym konkursie ofert na organizację panelu klimatycznego. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, jeszcze tej jesieni mieszkańcy Krakowa będą mieli okazję dyskutować o tym, […]

Zaprojektuj statuetkę Nagrody im. Antoniego Weyssenhoffa

Jesteś młodym artystą plastykiem, uczniem szkoły ponadpodstawowej, studentem krakowskiej uczelni albo młodym pracownikiem pracowni artystycznej i masz pomysł na to, jak mogłaby wyglądać statuetka wręczana osobom wyróżniającym się w działalności na rzecz lokalnej młodzieży? – jeśli tak, ten […]