Spotkanie Samorządów

28 maja 2019 roku odbyło się w Zespole Szkół Chemicznych spotkanie samorządów uczniowskich w ramach SLM. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1, Zespołu Szkół Energetycznych, XXVII Liceum Ogólnokształcące i Zespołu Szkół Chemicznych, jako gospodarze.
Przewodnim tematem naszego spotkania był jakże ważny obecnie temat nurtujący wszystkich mądrych ludzi na świecie,  a dokładnie temat zmian klimatycznych w konsekwencji globalnego ocieplenia.
Punktem wyjścia do naszej dyskusji stał się opublikowany niedawno przez Międzyresortowy Panel ds. Klimatu przy ONZ raport na ten właśnie temat. Wnioski jakie przedstawiło  w nim 90 naukowców na podstawie 6 tys. badań są przerażające. Jeśli w ciągu 12 lat nie ograniczymy w znaczący sposób emisji co2 czeka Nas katastrofa. Jeśli chcemy jej uniknąć, to do 2050 roku całkowicie musimy zrezygnować z wytwarzania energii z surowców kopalnianych. Wzrost temperatury o 2 stopnie jaki nam grozi, doprowadzi do nieodwracalnych zmian w bioróżnorodności naszej planety, ostanie się jedna setna raf koralowych, miliony ludzi zostanie zmuszonych do emigracji klimatycznej w wyniku susz i zalania lądów przez topniejące lodowce. Ludzie dodatkowo nie poradzą sobie ze zmianami stref klimatycznych jakie nastąpią i katastrofalnymi anomaliami pogodowymi.
W dalszej części naszego spotkania został wyświetlony na telebimie 20 minutowy reportaż na podstawie filmu dokumentalnego ” Anthropocene – the human epoch”. Jest to film w którym naukowcy słusznie proponują zmianę nazwy epoki geologicznej w jakiej żyjemy na Antropocen – epoka człowieka. Człowiek przyczynił się do nieodwracalnych zmian w 75% na lądzie i 65% w oceanach. Zalał Świat setkami milionów ton  gazów cieplarnianych betonu i plastiku. Człowiek przyczynił się do trwającego obecnie, szóste wielkiego wymierania zwierząt.

Po obejrzeniu tego wstrząsającego  filmu zebrani rozpoczęli pracę w grupach, w których mieli za zadanie wskazać jakie proekologiczne działania mogą zapoczątkować w swoim codziennym życiu. Chodziło nam o rozbudzenie świadomości i budowanie potrzeby zmian na poziomie jednostki. Poprzez Nasze małe kroczki, w domu, czy w szkole, poprzez zmianę stylu życia, przyzwyczajeń, ograniczenie konsumpcji, chcemy zmniejszać emisję gazów cieplarnianych, które powstają przy produkcji każdej, nawet najmniejszej rzeczy.
Następnie wymienialiśmy nasze pomysły i poglądy na forum grupy, a jedna z uczennic zapisywała je na przygotowanej zielonej planszy. W ten sposób powstała ” Nasza Mała Zielona Droga Na Rzecz Ochrony Środowiska”.
Pierwszym naszym małym krokiem był już sam sposób przygotowania poczęstunku. Zrezygnowaliśmy z wszędobylskich plastikowych kubeczków i przynieśliśmy szklanki i talerzyki. Zobowiązaliśmy się również na przyszłości, że na szkolnych, czy klasowych imprezach będziemy się trzymać tego rozwiązania.
W naszej dyskusji nawiązaliśmy również do nastoletniej, szwedzkiej aktywistki Grety Thunberg, która poprzez swoje początkowo osamotnione protesty w sprawie klimatu pod szwedzkim parlamentem, zapoczątkowała globalną akcję ” Młodzieży Strajk Klimatyczny”, odbywający się w piątki.  Marcowy protest młodzieży odbył się  już w ponad 2 tysiącach miast na świecie, w 123 krajach. Oczywiście również w Polsce i w Krakowie.
Spotkanie było bardzo refleksyjne, zmuszające do przemyślenia wielu spraw i owocne w postanowieniach. Ustalenia są do odczytania na jednym ze zdjęć zamieszczonych poniżej. Otworzyło nam oczy na ogromy problem, który w codziennej gonitwie jest gdzieś z boku. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że musimy zostać zauważeni przez rządzące góry i żyjących w luksusach właścicieli największych branż przemysłowych – największych trucicieli. Poprzez akcje takie jak ” Piątki dla Klimatu” młodzież domaga się natychmiastowego działania i nie możemy  już zmarnować żadnej minuty. ODLICZANIE KOŃCOWE SIĘ ROZPOCZĘŁO.


Opublikowano:
30 maja 2019