Festiwal Radości –100% NORMY! – czyli wydarzenie o charakterze sportowym

29 maja 2019 urządziliśmy w naszej szkole Festiwal Radości. Jest to święto, które cyklicznie co roku organizuje samorząd „szesnastki” z okazji Dnia Dziecka. Celem tego wydarzenia jest promocja sportu, zdrowego żywienia, rekreacji na świeżym powietrzu. W tym roku wymyśliliśmy nazwę: „100% NORMY!”, nawiązującą do historycznych wydarzeń z budowy socjalistycznego miasta. Postanowiliśmy świętować tego dnia 70 lat powstania Nowej Huty. Wartością dodaną całego przedsięwzięcia była integracja środowiska szkolnego.

Przygotowania do organizacji imprezy trwały cały miesiąc. Zaczęliśmy od pomysłu  na motyw przewodni. Poprosiliśmy o pomoc Dyrekcję oraz nauczycieli. Ustalając harmonogram organizacji Festiwalu uwzględniliśmy współpracę klas. Najpierw poprosiliśmy o pomoc nauczycieli wychowania fizycznego, z którymi ustaliliśmy zasady rozgrywek sportowych. Następnie poprosiliśmy każdego pedagoga o przyrządzenie i przyniesienie potrawy lub składników, które promowałyby zdrową żywność. Zmobilizowaliśmy kolegów i koleżanki ze wszystkich klas do przyniesienia produktów żywnościowych. Zdecydowaliśmy, że rano przygotujemy kolorowe kanapki, z których utworzymy ogromny stół pełen pięknych, kolorowych  dań.

Na początku maja zaplanowaliśmy konkretne rywalizacje i skonstruowaliśmy pytania dla klas w formie Quizu. Wybraliśmy 10 postaci związanych z historią Nowej Huty. Opracowaliśmy materiały informacyjne dla klas i rozdaliśmy je z prośbą do wychowawców o przeprowadzenie godzin wychowawczych w oparciu o materiały. Przygotowaliśmy też na holu gazetkę o dziejach Nowej Huty. Całość imprezy pomyśleliśmy jako rywalizację klas. Dokonaliśmy losowania nazw klas, które otrzymały „pseudonimy” związane z zawodami z lat, w których budowano Nową Hutę. (hutnicy, murarze, dekarze, metalurdzy, spawacze, monterzy…) Klasy miały za zadanie odnieść się w jakiś sposób do swojego zawodu, za co otrzymywały punkty. Zorganizowaliśmy jury, w którym zasiadła Pani Dyrektor,  nauczyciel i przedstawiciel samorządu. Poprosiliśmy opiekuna samorządu o zorganizowanie opieki nauczycielskiej i ustalenie harmonogramu dyżurów. Opracowaliśmy harmonogram imprezy, o przekazanie którego poprosiliśmy Panią Dyrektor.

Ostatnim elementem przygotowań było poproszenie Rady Rodziców o nagrody dla klas w ramach rywalizacji. Zakupiliśmy puchary. Poprosiliśmy nauczycieli o mecz piłki siatkowej. Oczywiście nasza prośba spotkała się akceptacją. Do naszych zadań należało wytypowanie drużyny uczniów. Ze względu na fakt, że chętnych było bardzo wielu, ustaliliśmy skład drużyny drogą losowania.

W ostatnim tygodniu dopięliśmy szczegóły organizacyjne. Niestety prognozy pogody groziły deszczem. Musieliśmy więc zaplanować imprezę na taką ewentualność. Poprosiliśmy wychowawców, aby wytypowali czteroosobowe. drużyny ze swoich klas, które wzięły udział w rywalizacji. Ustaliliśmy podział zadań. 8 naszych koleżanek zaangażowało się w przygotowanie jedzenia i stołu. Zorganizowaliśmy miejsce, gdzie wszyscy przynosili żywność. Na miejscu powstawały kolorowe kanapki, pasty, sałatki. Do picia proponowaliśmy wodę. 4 chłopaków zostało odpowiedzialnych za przygotowanie zaplecza, ławek, boisk.

Całość imprezy prowadzili Zuza, Bartosz i Karolina. Zuza i Jakub odpowiadali za dźwięk i nagłośnienie. Festiwal rozpoczęliśmy o godzinie 10.30. Niestety pogoda nie dopisała i musieliśmy przeprowadzić całość imprezy w Sali gimnastycznej i w holu szkoły. Rozegraliśmy mecz piłki nauczyciele – kontra uczniowie. Rywalizowaliśmy ze sobą. Po wyczerpujących meczach zastawiliśmy stoły i rozpoczęliśmy konsumpcję. Potem był czas na rywalizację klas w wiedzy na temat historii Nowej Huty. W programie znalazły się też warsztaty zumby.  Frekwencja tego dnia była duża. Wymyśliliśmy, że zmotywujemy naszych kolegów poprzez przyznanie dodatkowych punktów za ilość osób, które aktywnie uczestniczyły w rywalizacji. Tutaj pomogła nam Pani od matematyki, która wraz z Julią dokonywała wyliczeń procentowych i przyznawała punkty.

Impreza zakończyła się o godz.14.30. Oceniamy ją jako duży sukces. Do organizacji całości zaangażowany został cały samorząd szkolny. Poprosiliśmy także o pomoc nauczycieli, którzy służyli nam radą i realna pomocą. W imprezie wzięli udział wszyscy uczniowie. Przybyli też absolwenci, czym sprawili nam niemałą niespodziankę. Na pewno zorganizujemy podobną w następnym roku.

http://www.liceum16.krakow.pl/1784-festiwal-radosci-100-normy

Tagi: , , , , , , , ,

Opublikowano:
3 czerwca 2019