PATRIOTYCZNY MAJ W SP49

W ostatnim tygodniu maja w naszej szkole roiło się od barw biało – czerwonych. Nic dziwnego, ponieważ Samorząd Uczniowski organizował kilka akcji patriotycznych, które złożyły się na jedną wielką i spektakularną SUPER-Akcję w kategorii ”Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne”.

Od początku miesiąca planowaliśmy nasze przedsięwzięcia, w których wszyscy mieli pełne ręce roboty. Tematem przewodnim było „15 LAT POLSKI W UNII EUROPEJSKIEJ”. W planie mieliśmy zorganizować turniej o Polsce dla przedstawicieli klas starszych, wzorowany na różnych teleturniejach, dzień kolorów flagi naszego kraju, utworzenie łańcucha patriotycznego oraz nasz gwóźdź programu, czyli happening dla całej szkoły.

Na naszych spotkaniach, a potem współpracując w podgrupach, przygotowaliśmy gazetkę z okazji 15 rocznicy przystąpienia Polski do UE, wymyśliliśmy i przygotowaliśmy konkurencje do naszego turnieju, który nazwaliśmy „PolUnia – z Polską za Pan Brat”. To wydarzenie miało pokazać naszym kolegom nierozerwalny związek Polski z Unią. Następnie zorganizowaliśmy karteczki w dwóch kolorach symbolizujących barwy flagi Polski, aby wszyscy nasi uczniowie mogli pozostawić po sobie ślad. Na koniec zajęliśmy się najtrudniejszą częścią naszej SUPER-Akcji, czyli rozplanowaniem naszego szkolnego happeningu. Absolutnie wszyscy członkowie Rady SU, czyli 16 osób, byli zaangażowani w to przedsięwzięcie.

Dnia 28 maja, wszyscy zwarci i gotowi, przeszliśmy do realizacji naszych planów. Każdy był za coś odpowiedzialny. Na 3 piętrze, na przerwach odbywało się karaoke z polskimi piosenkami, za które odpowiedzialni byli Michał K. i Piotrek. Na 2 piętrze Oliwia J., Julia i Ula zachęcały swoich kolegów i koleżanki do podpisywania się na kartkach, które następnie stworzyły nasz „Patriotyczny łańcuch”. Początkiem tego łańcucha była kartka podpisana przez Panią Dyrektor, a wspinał on się aż do 3 piętra po balustradzie. Wielu uczniów i nauczycieli zgodnie z naszą prośbą przyszło ubranych w kolorach bieli i czerwieni, a w świetlicy i w nauczaniu wczesnoszkolnym tematem przewodnim dnia również była Polska i Unia Europejska.

Następnie nadszedł czas na naszą „PolUnię – czyli z Polską za Pan Brat”, w której połączyliśmy dobrą zabawę z patriotyzmem. W tym turnieju zorganizowaliśmy 8 konkurencji takich jak:

1.” Wojowanie mieczem” – prowadzącymi byli Michał K. i Piotrek, którzy własnoręcznie stworzyli miecze z rur PCV i otulin;

2 „Fortuna kołem się toczy” – prowadzącą była Natalia, która stworzyła słowa z zakrytymi literkami, z których zawodnicy musieli odgadywać hasła w konkretnych kategoriach;

3.„Wędrujące literki” – prowadzące Liwia i Gabrysia, które zrobiły literki zawieszane na osobach z przodu i z tyłu, aby te w jak najkrótszym czasie układały konkretne słowa ze swoich liter ustawiając się w danej kolejności;

4.”Co to za nuta?” – prowadzący Mateusz, który polecił drużynom rozpoznawać urywki puszczanych piosenek i zapisywać ich tytuły na kartkach;

5.”Dekodowanie” – prowadzący Michał K., wyjaśnił uczestnikom zasady kodu „Czekoladka” i dał im słowa do rozszyfrowania;

6.”Quiz o Polsce” – prowadzący Bruno, który przygotował pytania do gry na aplikacji Kahoot z 20 pytaniami;

7.”Kalambury” – prowadząca Maja przygotowała hasła, które wybrana osoba z drużyny miała narysować na tablicy tak, aby reszta grupy odgadła polskie powiedzenie;

8.”Impreza urodzinowa” – prowadząca Oliwia M., która zaprosiła uczestników do stołu, wręczyła „tykającą bombę” w pudełku prezentowym i przez 2 minuty zadawała im pytania. Jeśli ktoś odpowiedział na pytanie, to mógł przekazać pudełko następnej osobie. Po dwóch minutach z tuby wybuchło konfetti ogłaszając, że drużyna w której rękach nie było właśnie pudełka, wygrała. Ta konkurencja wzbudziła najwięcej emocji.

W naszym turnieju wzięło udział po cztery osoby z ośmiu klas starszych, które tworzyły dwie drużyny BIAŁYCH i CZERWONYCH. Każdy zawodnik uczestniczył w dwóch konkurencjach, a w każdej z nich brała udział czteroosobowa drużyna. Całości przewodniczyła Kasia wprowadzając różne konkurencje i panując nad punktacją. Wynik był zadziwiający 69 do 68 dla drużyny BIAŁYCH, tylko jeden punkt różnicy:) Oczywiście nie obyło się bez przygód. Pierwsza konkurencja na miecze była zaplanowana na polu z racji braku miejsca w sali. Kiedy wychodziliśmy na zewnątrz nic nie zapowiadało, że za 3 minuty będziemy uciekać, bo zaskoczy nas ulewa. Tak właśnie było:) Ale ze spokojem godnym organizatorom, wróciliśmy do tej konkurencji po rundzie 7, ponieważ wszystko miało się zakończyć „Imprezą urodzinową” i drobnym poczęstunkiem w postaci cukierków dla uczestników. Turniej trwał półtorej godziny. A tutaj można zobaczyć fotorelacje przygotowaną przez Mateusza:

I takim akcentem zamknęliśmy nasz „Dzień patriotyczny”, ale nie naszą SUPER-Akcję…

Z powodu pogody musieliśmy poczekać z realizacją naszego pożegnalnego przedsięwzięcia, które miało uwieńczyć całoroczną pracę SU. Z niecierpliwością wyczekiwaliśmy sprzyjającego okna pogodowego, które miało nastać 31 maja w piątek… Do tego wydarzenia przygotowywaliśmy się bardzo długo. Rozplanowanie wymagało sporo myślenia i wybrania najlepszego wariantu, ponieważ za zadanie mieliśmy wyprowadzić wszystkich uczniów ze szkoły i jeszcze ustawić z nich coś fajnego. Z racji, że w maju właśnie świętowaliśmy 15 lat od naszego przystąpienia do Unii Europejskiej, to chcąc połączyć nasz plan z myślą przewodnią miesiąca, zorganizowaliśmy happening. Najpierw musieliśmy popracować nad graficzną stroną wydarzenia. Następnie wyliczyć, ilu ludzi potrzebujemy i jak ich wyprowadzić ze szkoły, żeby było bezpiecznie. Jakie materiały potrzebujemy do tego przedsięwzięcia zweryfikowała trochę rzeczywistość, bo plan pierwotny okazał się zbyt drogi. Kolejny aspekt do rozważenia, to jak sprawić, aby ludzie się nie pogubili i bez wcześniejszej próby wiedzieli, dokąd mają pójść. Kiedy już to wszystko zorganizowaliśmy, to czekaliśmy 4 dni na pogodę pozwalająca na opuszczenie szkoły przez uczniów bez ubierania kurtek.

Efektem naszej pracy było ułożenie ze wszystkich obecnych w szkole dnia 31 maja, czyli ok.300 osób, napisu na boisku szkolnym „15 LAT W UE”. Napis był w 4 kolorach: „ramka, 15, lat i w” były biało-czerwone, „UE” było atramentowe, a 12 gwiazd naokoło UE żółte. Rano Oliwia M. i Piotrek sprawdzili rzeczywistą ilość uczniów w danej klasie, aby zweryfikować ją z naszym planem. Spotkaliśmy się godzinę przed wydarzeniem, aby na boisku kredą rozrysować miejsca dla uczestników eventu i wprowadzić małe zmiany w projekcie. Nasi „samorządowcy” dwoili się i troili, aby litery i cyfry były równe i tworzyły piękny obrazek. Jak już skończyliśmy rysować, to każdy z nas odpowiedzialny za jedną klasę zabrał kartki potrzebne dla danej grupy i poszedł do sali po swoich podopiecznych. W pełnej synchronizacji, komunikując się przez Messenger, wychodziliśmy grupa po grupie ze szkoły. Następnie rozdawaliśmy kolorowe i białe kartki odpowiednio do kolorystyki napisu, ponieważ na umówiony znak uczestnicy podnosili kartki nad głowę. To wszystko fotografował Michał Rz., a filmował z drona Michał K., któremu tata powierzył własny sprzęt, za co pięknie dziękujemy. Całość była oczywiście kosztownym przedsięwzięciem, które bez wsparcia finansowego Rady Rodziców by się nie powiodło. Naturalnie kartki użyte do akcji w znaczącej większości zostały przekazane do świetlicy, do dalszego użytku dzieci. A oto efekt wspaniałej współpracy członków Samorządu Uczniowskiego SP49, który miał uwieńczyć jego pracę. Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmiku zmontowanego dzięki dwóm Michałom:)

Bardzo dziękujemy wszystkim Uczniom, Nauczycielom, Pani Dyrektor i Radzie Rodziców, bo bez nich to przedsięwzięcie nie mogłoby mieć miejsca, a “warto było”, jak mówią sami uczniowie:) Trzeba tu jeszcze dodać, że wszystkie nasze SUPER-Akcje sponsorowała Rada Rodziców, co ułatwiło ogromnie realizację planów.

Na koniec wielkie podziękowania za cały rok dla wszystkich członków Rady SU: Michała K., Liwii, Mateusza, Ingi, Natalii, Uli, Kasi, Tomka, Oliwii M., Piotrka, Mai, Julki, Oliwii J., Gabrysi, Bruna i Michała Rz. oraz jej opiekuna Pani Marleny J.

TO BYŁ WSPANIAŁY I OWOCNY ROK W SP49!


Opublikowano:
3 czerwca 2019