Dzień Muzyki Poważnej

W maju na rzecz SUPERakcji postanowiliśmy powiedzieć “TAK” dla kultury i zorganizować ku jej chwale w naszej szkole wydarzenie o charakterze artystycznym. Wydarzeniem zorganizowanym w ramach SUPERakcji dn. 13 maja był Dzień Muzyki Poważnej, na który złożyły się warsztaty poświęcone twórczości Stanisława Moniuszki oraz wspólne słuchanie najpiękniejszych kompozycji najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki klasycznej.

Warsztaty Moniuszkowskie rozpoczęły się od krótkiej prezentacji przygotowanej przez Natalię, która zapoznała uczniów szkoły z sylwetką i twórczością wybitnego polskiego twórcy. W warsztatach wzięły udział wszystkie klasy, a dla najmłodszych była to pierwsza okazja do zetknięcia się z tą ważną dla historii polskiej kultury postacią. Po prezentacji przyszła pora na poznanie twórczości Moniuszki. Uczniowie wysłuchali arii z opery “Halka” oraz mazura ze “Strasznego dworu”, z którego tekstem spróbowali się nawet zmierzyć osobiście. Zwieńczeniem warsztatów było wspólne śpiewanie “Prząśniczek”.

Po warsztatach uczniowie na bis wysłuchali jeszcze poloneza a-dur oraz etiudy rewolucyjnej Fryderyka Chopina, a także “Pożegnania ojczyzny” Michała Ogińskiego. O przygotowanie repertuaru muzycznego wraz z właściwym wprowadzeniem kontekstu historycznego zadbał nasz muzycznie uzdolniony i uwrażliwiony Kacper, którego wszyscy dobrze znamy z jego niestandardowych upodobań muzycznych.

Dodatkowo w piątek 31 maja dla równowagi Samorząd Uczniowski zorganizował Dzień Muzyki Popularnej, podczas którego uczniowie mogli posłuchać współczesnych artystów i powymieniać się wzajemnie informacjami o swoich gustach muzycznych. Była to dobra okazja do wymiany informacji o rozmaitych gatunkach muzycznych.

Za przygotowanie sprzętu i oprawy technicznej imprez odpowiedzialni byli nasz przewodniczący, Adrian, wraz z jak zwykle niezawodnym Ministrem Rozrywki, Adamem.


Opublikowano:
4 czerwca 2019