ZSCh dla dzieci

O tym, że o środowisko należy dbać – każdy wie. W majowej akcji postanowiliśmy zadziałać na rzecz… dzieci, ale nie w banalny sposób. Była to innowacyjna akcja. Zaprosiliśmy do udziału w warsztatach chemicznych przedszkolaków z najstarszej grupy Samorządowego Przedszkola nr 61 w Krakowie przy ulicy Rajskiej 14.

Nasze działanie rozpoczęliśmy od  wystosowania pisemnego zaproszenia do Dyrekcji przedszkola, na które odpowiedź dostaliśmy bardzo szybko. Nasza propozycja została przyjęta z aprobatą. Rozpoczęliśmy tworzenie szczegółowego programu zajęć. Postanowiliśmy wykonać wspólnie z dziećmi 3 doświadczenia oraz przeprowadzić otwartą dyskusję na temat tego, co mały obywatel może zrobić by w jakimś stopniu przyczynić się do tego by Kraków stał się zdrowszym miastem. Dostaliśmy informację o zapisaniu się na nasze warsztaty 25 dzieci w wieku 6 lat. Kolejnym naszym zadaniem było skompletowanie uczniów, którzy poprowadzą zajęcia. Nie było to trudne. W szybkim tempie zebraliśmy sprawną ekipę liczącą 15 osób, które zadeklarowały się poprowadzić warsztaty. Podzieliliśmy się na odpowiednie sekcje. Pierwsza – odpowiedzialna za zajęcie się dziećmi, druga, której zadaniem było skompletowanie potrzebnego sprzętu, trzecia, która zajęta była organizacją miejsca i porządkami oraz czwarta- dokonująca zakupów niezbędnych rzeczy.

21.05.2019 udaliśmy sie do przedszkola aby zanieść materiały do warsztatów, które odbyły się na następny dzień.

Przygotowaliśmy 4 stoliki, na których znalazły się obrusy, tacki, butelki z octem, soda oczyszczona, kolorowe balony, ręczniki papierowe, talerze plastikowe, mleko, patyczki higieniczne, płyn do naczyń, 4 kolory barwników, cylindry miarowe, specjalne okulary do ochrony oczu. Cały asortyment został sfinansowany po złożeniu się na zbiórkę przez uczniów ZSCh.

22.05 od godziny 7. 30 byliśmy pochłonięci przygotowaniem sali w przedszkolu. 9. 30 przyszły dzieci, które ochoczo zajęły miejsca. Każdy  stół miał opiekuna-ucznia technikum ubranego w nasz codzienny strój – fartuch. Po zapoznaniu się i przedstawieniu zasad zabraliśmy się za doświadczenia. Pierwszym było nadmuchanie się balonika poprzez relację octu z sodą. Dzieci były zachwycone. Następnie wspólnie przygotowaliśmy wulkan chemiczny. Na sam koniec zajęć praktycznych dzieci mogły wykazać się fantazją, ponieważ bawiły się barwnikami na mleku tworząc zabawne obrazki. Razem dyskutowaliśmy o kolorach, które nasi podopieczni otrzymali mieszając barwniki.

Następnie przyszła pora na wspólną dyskusję. Przedszkolaki chętnie i aktywnie uczestniczyły w rozmowie o tym, co mogą robić aby pomóc miastu walczyć z zanieczyszczeniem. Padały propozycje wielkiego sprzątania, zmiany samochodu na rower. Odpowiedzi były bardzo dojrzałe. My opowiadaliśmy o konieczności segregowania śmieci, oszczędzaniu wody i światła w domu. Mówiliśmy o tym, jak ważne jest to aby zakręti z plastkiwych butelek odkładać i przekazywać odpowiednim instytucjom.

Na koniec pożegnaliśmy się z dziećmi podziękowaliśmy im. Sekcja zajęła się sprzątaniem. Naszym celem było uświadomienie dzieci, że również mimo tego, że są młode, mogą pomóc. Chcieliśmy im pokazać jak wiele potrafią, jeśli działają razem nawet przy prostych doświadczeniach chemicznych. Cieszymy się bardzo, że dzieci mogły spędzić czas razem z nami oraz  tak chętnie uczestniczyły w zajęciach. Była to dla nas najważniejsza superakcja w tym roku szkolnym, ponieważ mogliśmy zrobić coś dla kogoś, pokazać jak wiele te osoby są warte i jak bardzo potrzebne. Z pewnością oraz przyjemnością będziemy prowadzić takie zajęcia w następnych latach. Świadomy człowiek to istota inteligentna. Przedszkolaki już wiedzą, gdzie mogą zbierać zakrętki oraz jak szanować czystą wodę i energię. Wszytkie nasze cele zostały osiągnięte.

Nasza akcja miała bardzo duże znaczenie społeczne, ponieważ przedszkolaki odrazu wyszły z pomysłami, co mogą zrobić w przedszkolu by wspierać miasto i mieszkańców naszego pięknego Krakowa w akcję zaangażowało się bardzo wiele osób. Nie tylko tych, którzy byli fizycznie na miejscu. Nie udało by się to gdyby nie nasi uczniowie, którzy złożyli się na zakup materiałów oraz cześć pomagała nam opracować harmonogram akcji. Najlepsze było w tym wydarzeniu to, że wszytko od początku do końca zorganizowaliśmy sami. Tylko nasza Dyrekcja wydała zgodę na reprezentowanie szkoły w przedszkolu. Wszytkie zakupy, ułożenie ławek, sprzątanie, zabawy z dziećmi zrobiliśmy sami bez ingerencji nauczycieli lub innych pracowników szkoły lub przedszkola. Nad bezpieczeństwem całego przedsięwzięcia czuwała Pani Bożena Kukla, której serdecznie dziękujemy za to. Tworząc nasza akcję wykazaliśmy się sporą kreatywnością i dziecięcą radością.

 

Superakcja w kategorii Nasze miejsce na Ziemi, czyli samorząd na rzecz społeczności lokalnej.

Katarzyna Migdał

Krakowski panel klimatyczny

Kraków chce mieć swój panel klimatyczny. Magistrat zaprasza organizacje pozarządowe do składania wniosków w otwartym konkursie ofert na organizację panelu klimatycznego. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, jeszcze tej jesieni mieszkańcy Krakowa będą mieli okazję dyskutować o tym, […]

Zaprojektuj statuetkę Nagrody im. Antoniego Weyssenhoffa

Jesteś młodym artystą plastykiem, uczniem szkoły ponadpodstawowej, studentem krakowskiej uczelni albo młodym pracownikiem pracowni artystycznej i masz pomysł na to, jak mogłaby wyglądać statuetka wręczana osobom wyróżniającym się w działalności na rzecz lokalnej młodzieży? – jeśli tak, ten […]