NOWE!

W(szystko) C(o) K(ocham) Super Akcja

W każdym działaniu najważniejszy jest początek, lecz nie można również zapominać, że wszystko ma też swój koniec. Wraz z nadejściem pierwszych majowych dni w samorządowym gronie zastanawialiśmy się jak efektownie zakończyć naszą tegoroczną przygodę z Samorządową Ligą Mistrzów. (Nie)spodziewanie inspiracją stał się dla nas tekst jednego z polskich przebojów muzycznych, który trochę zmieniliśmy na potrzeby Super Akcji. „Zabawa, radość przyjaźń, śmiech, a uczniowskie życie ciekawsze stanie się. Będzie zabawa! Będzie się działo! Będzie się grało! I znowu czasu będzie mało. Będzie głośno, będzie radośnie, bo spędzimy czas jak nasi rodzice za dawnych lat. Gdzie? Na patio!”. Wewnątrzszkolny dziedziniec wyłożony płytami chodnikowymi to nasze kultowe miejsce, gdzie oprócz pięciokolorowych olimpijskich kół znajduje się też napis „Szybciej, wyżej, dalej …”. Każdego roku wraz z nadejściem cieplejszych wiosennych dni dla społeczności uczniowskiej otwierają się nowe możliwości spędzania czasu między lekcjami. Jednak tradycyjnie też pojawia się standardowe pytanie – w co się bawić? Jako Samorząd Od Kusego postanowiliśmy wyjść naprzeciw potrzebom starszych i młodszych uczniów organizując dla nich „Igrzyska na patio”. Motywem przewodnim miały być dawne gry i zabawy podwórkowe rozgrywane pod gołym niebem w gronie przyjaciół. Naszym celem było ukazanie, że wszystko co kochamy na co dzień (sport, muzyka oraz gry) znajdziemy na patio, a nie w telefonie komórkowym czy na ekranie komputera. Nasza Super Akcja była również zaproszeniem do powrotu ze świata on – line do gier i zabaw na żywo „bez prądu”.

Tytuł Super Akcji: W(szystko) C(o) K(ocham), czyli Igrzyska na Patio

Kategoria konkursu: Sport to zdrowie, czyli wydarzenie o charakterze sportowym i/lub promującym zdrowy tryb życia.

Szczegółowe cele:
– popularyzacja aktywnego spędzania czasu wolnego na przerwach międzylekcyjnych,
– „międzypokoleniowa” integracja społeczności szkolnej wokół wartości olimpijskich ,
– kształtowanie umiejętności zespołowego współdziałania i współzawodnictwa,
– propagowanie idei samorządności i ukazanie realnego wpływu na codzienne życie szkolne.

Termin: 27 – 31 maja 2019 r. (poniedziałek – piątek)

Miejsce: patio, czyli wewnątrzszkolny dziedziniec

Organizatorzy: władze Samorządu Od Kusego i Przyjaciele (20 osób)

Uczestnicy: cała społeczność szkolna (maluchy i starszacy) i nauczyciele

Zadania samorządu:
1. Poprzez trójki klasowe przekazanie informacji klasom o celach i założeniach programowych Super Akcji, zachęcenie da aktywnego włączenia się w jej organizację.
2. Samodzielne zdobycie funduszy na zakup małego co nieco (różnych słodkości) dla uczestników Igrzysk na Patio poprzez organizację kiermaszu ciast i wyprzedaży książek.
3. Poszukiwanie sprzymierzeńców wśród nauczycieli oraz Społecznej Rady Rodziców, która zakupiła dla nas sprzęt sportowy (paletki, rakietki, skakanki, piłki piankowe itp.)
4. Zacieśnienie współpracy z Małym Samorządem Uczniowskim edukacji wczesnoszkolnej poprzez organizację z okazji Dnia Dziecka akcji „Starsi młodszym”.
5. Odnowienie na patio istniejącego „ślimaka” służącego do gry w kolarze oraz namalowanie nowych rzeczy służących do gier (np. klasy – chłopek czy państwa – wojna).
6. Organizacja według przygotowanego wcześniej programu Igrzysk na Patio, gdzie przypomnieliśmy dawne gry podwórkowe, ą wśród nich „biegańca” wokół stołu do ping ponga..

Co nam dała Super Akcja?
1. Świadomość, że nie tylko gry na telefonie komórkowym , komputerze czy konsoli PS 4 mogą być ciekawą i atrakcyjną formą spędzania czasu wolnego.
2. Znajomość różnego rodzaju gier i zabaw o charakterze podwórkowym, które mogą urozmaicić spotkania towarzyskie z przyjaciółmi nie tylko na patio.
3. Doświadczenie, że największą wartością jest bezpośredni kontakt „na żywo” z drugim człowiekiem, a nie gra „on – line” (nawet w kultowe Fortnite).
4. Przekonanie, że pomagać można na wiele sposobów i nie zawsze wiąże się to ze zbieraniem pieniędzy, a np. organizacją czasu wolnego młodszym uczniom.
5. Stworzenie pozytywnego obrazu gimnazjalisty jako inicjatora ciekawej rozrywki, którego nie trzeba się obawiać na szkolnym korytarzu czy pod sklepikiem.
6. Wiedza, że największą wygraną jest otwarcie się na potrzeby drugiego człowieka co może stać się motywacją do podejmowania działań prospołecznych.

Kilka zdań na podsumowanie ….
Dla poprzednich pokoleń podwórko było najważniejszym miejscem dzieciństwa. Tam zawiązywały się przyjaźnie i rozgrywane były niesamowite pojedynki. Teraz coraz częściej zabawy na podwórku zastępuje komputer czy tablet, konsola play station lub telefon komórkowy. Niestety ta choroba cywilizacyjna dotyka coraz młodsze pokolenia. Nieraz już kilkuletnie dzieci nie wyobrażają sobie dobrej zabawy i udanego spędzania czasu wolnego bez jakiegoś urządzenia z dostępem do internetu. Przez to staja się one rozleniwione i mało kreatywne, bo maja gotowe rozwiązania na czas wolny. Magiczny guzik, po wciśnięciu którego elektroniczna rozrywka zajmuje im nieraz długie godziny dnia. Brak znajomości gier „bez prądu” w połączeniu z nieumiejętnością bezpośredniej zabawy z innymi powoduje, że w różnych sytuacjach społecznych dzieci dotyka najzwyklejsza w świecie nuda. Dlatego mamy nadzieję, że Super Akcja ukazała wszystkim alternatywne formy spędzania wolnego czasu. To była taka wycieczka w przeszłość, aby ocalić od zapomnienia dawne gry i zabawy podwórkowe. A przy okazji rozreklamować takie hasło: „Chcesz być piękny, młody, zdrowy, wybierz z Samorządem Od Kusego styl życia sportowy”. A na koniec przeżyjmy to jeszcze raz …

NOWE!

Juliada 2019- młodzieżowy festiwal sportu w Krakowie

W dniach 13-14 lipca 2019 r. zapraszamy na 21. edycję Juliady, jedną z najważniejszych imprez propagujących sport i kulturę fizyczną wśród dzieci i młodzieży w Małopolsce,  organizowaną od 1999 r w partnerstwie Miasta Kraków i Stowarzyszenia Siemacha. Przez cały […]

NOWE!

Obradował Krakowski Parlament Młodzieży

Dwudniowe obrady w poniedziałek i wtorek 27 i 28 maja 2019 r. w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa były zwieńczeniem projektu edukacyjnego I Krakowskiego Parlamentu Młodzieży. W obradach udział wzięło ponad 70 młodych posłów z pięciu krakowskich szkół […]