Listopad – „Być aktywnym nastoletnim patriotą”
   

Naszą akcję rozpoczęła zbiórka pieniędzy na odnowę cmentarza Orląt Lwowskich. Na zebraniu Samorządu Szkolnego  zrodził się pomysł, aby poprosić proboszcza parafii św. Szczepana o umożliwienie nam przeprowadzenia kwesty po niedzielnych mszach świętych w dniu 13 listopada. Za zgodą proboszcza, w czasie ośmiu mszy kwestowało 16 uczniów oraz 8 nauczycieli. Dumni jesteśmy, gdyż dzięki ofiarności parafian udało się nam zebrać  3 tysiące złotych. Przygotowania do tej części akcji rozpoczęliśmy już na początku miesiąca  udając się do księdza proboszcza z prośbą  o wsparcie. Potem długie godziny przed kościołem i efekt w postaci 3 tysięcy zebranych przez kwestujących uczniów.

Kolejnym elementem  naszej akcji był  międzyklasowy  konkurs  „Semper Fidelis– Zawsze wierny -  Drogi Polaków do niepodległości”. Zadaniem uczniów  było przygotowanie prezentacji multimedialnej na jeden z tematów zaproponowanych przez nauczyciela historii. Po losowaniu tematów, które odbyło się 2 listopada w obecności 35 przedstawicieli klas, uczniowie ruszyli do pracy. Efekty tej pracy oceniło Jury w składzie dyrektor szkoły i 2 nauczycieli historii. Na podium stanęli autorzy prezentacji reprezentujący klasy  3c („ Poznański czerwiec i Węgierski październik” ) i  3b („Osiągnięcie nauki lat 30- tych 20 wieku”). Uczniowie przygotowując swoje prezentacje korzystali z konsultacji nauczycieli historii oraz nauczyciela informatyki.

Nasza  listopadowa superakcja została podsumowana podczas uroczystej gali, która odbyła się 24 listopada.

 

Uroczystość rozpoczęła prelekcja Stanisława Czernego, członka AK, uczestnika akcji ,,Burza’’, który opowiedział o historii Orląt Lwowskich. Następnie głos zabrał  dr Paweł Należniak,  pracownik  IPN i badacz historii Kresów Wschodnich, który przedstawił prezentację na temat Lwowa. Fundusze zebrane podczas kwesty na odnowę cmentarza Orląt Lwowskich przekazaliśmy Towarzystwu Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich , a dowód tej wpłaty przekazaliśmy naszym szacownym gościom. Galę uświetnił występ chóru Szkoły Podstawowej nr 26 oraz uczniów  naszego gimnazjum, którzy na tę okoliczność wystąpili jako 30 – osobowy zespół muzyczny. Wspólnie wybrane pieśni wcześniej ćwiczone w macierzystych szkołach mieliśmy okazję podziwiać, a nawet śpiewać podczas gali. Próby, które poprzedziły występ, trwały od początku listopada.
Po oficjalnej części uroczystości wszyscy zaproszeni goście, w tym reprezentacje samorządów zaprzyjaźnionych Szkół Podstawowych nr 34 oraz  36 oraz z Gimnazjum nr 9, wzięli udział w warsztatach plastycznych, podczas których ozdabiali motywami historyczno – patriotycznymi  płaskie drewniane bańki. Uczestnicy oczywiście wcześniej otrzymali oficjalne  zaproszenie na uroczystość, a nasi uczniowie i nauczyciele  przygotowali bańki oraz pracownie, w których zajęcia te się odbywały. Łącznie w warsztatach brało udział 60 osób. Jak widać, nawet w tak złożonej kwestii jak historia , młodsi i starsi znaleźli wspólny język. 

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ Z WYDARZENIA:
http://gim17krakow.ogicom.pl/semper-fidelis/subalbum_1.html

SU Gim 17
Poleć znajomemu
Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć
Link został wysłany
Newsletter
juliada mlodziez smiglo

Powered by mtCMS   •    Wszelkie prawa zastrzeżone   •    Projekt i wykonanie MTWeb