Wybory do Samorządu Szkolnego są dla każdego ucznia 23 LO jedną z pierwszych „lekcji demokracji”. Ich przebieg określa osobna „Ordynacja wyborcza”, bedąca załącznikiem do „Regulaminu samorządu szkolnego XXIII LO”. Oto jej najważniejsze punkty:
1. Na czele Samorządu stoi Przewodniczący
2. Kadencja Przewodniczącego trwa jeden rok: od początku drugiego semestru do końca semestru następnego roku roku szkolnego)
3. Przewodniczący wybierany jest przez wszystkich uczniów klas LO w wyborach demokratycznych, czyli powszechnych, bezpośrednich, równych i tajnych.
4. Kandydatury zgłaszane są , do konca ostatniego miesiącu urzędowania Przewodniczącego.
5. Wyborami Przewodniczącego kieruje ustępujący Przewodniczący lub jego zastępca.
6. Głosowanie odbywa się w sposób tajny.
7. Przewodniczącym zostaje osoba, która w głosowaniu uzyskała bezwzględną większość głosów, w obecnosci co najmniej połowy uczniów LO. Jeżeli w pierwszej turze głosowania żaden z kandydatów nie uzyska bezwzględnej wiekszosci głosów, odbywa się druga tura, do ktorej przechodzi dwóch kandydatów z najlepszymi wynikami po pierwszej turze głosowania.
8. Nowy Przewodniczący dobiera sobie zastępcę sekretarza oraz szefów poszczególnych sekcji Samorządu Szkolnego w porozumieniu z samorządami poszczególnych klas.
Wybory do obecnego Samorządu 23 LO odbyły się, zgodnie z „Ordynacją” 10 marca 2016 . Wybory w I turze, większością głosów ( 56%) wygrał Mateusz Łyczko z obecnej klasy IIIA . Viceprzewodniczacym szkoły został Dominik Zmarz z klasy IIA
SU23