Finał Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich
   

SUPER AKCJA- TAK DLA KULTURY

Kto i kiedy zainicjował to święto?
Obchodzony co roku 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiło  w 1995 roku UNESCO, na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców. Święto zainaugurowano w Barcelonie, w setną rocznicę powstania Unii.
23 kwietnia to szczególna data w historii literatury światowej – rocznica urodzin lub śmierci takich pisarzy, jak: Miguel de Cervantes, William Shakespeare, Vladimir Nabokov.

Skąd pochodzi zwyczaj obdarowywania się w tym dniu książkami i… różami?

W Katalonii na 23 kwietnia przypada święto narodowe – jest to dzień świętego Jerzego, patrona Katalonii. Tego dnia kobiety obdarowywano, zgodnie z tradycją, czerwonymi różami – miał to być symbol krwi smoka, którego pokonał św. Jerzy. Mężczyźni zaś otrzymywali od pań książki. W 1926 roku wydawca, Vicente Clavel Andrés, zaproponował więc ustanowienie dnia książki.
Tak więc Dzień Książki był w Hiszpanii obchodzony już w roku 1930, od 1964 roku – w innych krajach hiszpańskojęzycznych, a od 2007 roku – także w Polsce.

Od kiedy na polskich utworach (książkach, filmach, płytach itd.) umieszczany jest znak copyright?
Pierwsza międzynarodowa konwencja, której przedmiotem była ochrona praw autorskich dzieł literackich i artystycznych, pochodzi z roku 1886. Dopiero jednak siedemdziesiąt lat później, w 1956 roku zaczęła obowiązywać Powszechna Konwencja ds. Copyright. Dwadzieścia lat później przystąpiła do niej Polska. Znak copyright, czyli zastrzeżenia praw autorskich, możemy zobaczyć na różnego rodzaju wydawnictwach: książkach, filmach, płytach itd.


Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich na całym świecie podejmowane są różne inicjatywy, które służą  promocji: czytelnictwa oraz ochrony praw autorskich i własności intelektualnej.

Bo czyż nie miał racji Cycero, twierdząc, że:
„Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca,
uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach.”


W naszej szkole finały drużynowego konkursu czytelniczego organizowanego w ramach Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich odbyły się 4 kwietnia 2017 r.


W wydarzeniu tym, wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły.

W ramach zadań Rady Uczniowskiej zostały ogłoszone specjalne konkursy indywidualne i klasowe, tj. konkurs na oryginalną okładkę ulubionej książki, konkurs literacki na opowiadanie/ kryminał. Każda klasa miała za zadanie wykonanie plakatu propagującego czytelnictwo.
Do drużynowego finału czytelniczego, każda klasa Gimnazjum wydelegowała swoich reprezentantów, którzy wzięli udział w zmaganiach konkursowych wykazująca  znajomość wskazanych lektur.


W Szkole Podstawowej należało być biegłym w znajomości "Matyldy"R. Dahla.
Klasy 4-6. wraz z Matyldą, podróżowały po bibliotece i kartach różnych powieści. Wykazały się bardzo dobrą znajomością nie tylko "Matyldy", ale i innych książek. Świetnie poradziły sobie z kalamburami, układaniem słów z liter, gdy oczy są zawiązane, wypisywaniem tytułów wszystkich powieści, które przeczytała Matylda, oraz artystycznym czytaniem zniekształconego tekstu powieści.


Gimnazjaliści, razem z bohaterami "Cienia wiatru" Carlosa Ruiza Zafóna , wędrowali po tajemniczej Barcelonie, Cmentarzu Zapominanych Książek, ulicach, uliczkach i zaułkach hiszpańskiego miasta. Sprostali najbardziej szczegółowym pytaniom i najwymyślniejszym konkurencjom, które przygotowali dla nich pani Marianna Łukawska i Krzysztof Wiatr.
W środę 17 kwietnia odbył się uroczysty apel, podczas których nagrodzono laureatów konkursów organizowanych z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.
Zapraszamy do zapoznania się z listą nagrodzonych ».

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!

Wszystkim serdecznie dziękujemy za dobrą zabawę.

H.F.
Gimnazjum nr 15
Poleć znajomemu
Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć
Link został wysłany
Newsletter
juliada mlodziez smiglo

Powered by mtCMS   •    Wszelkie prawa zastrzeżone   •    Projekt i wykonanie MTWeb