Super Akcja.Promocja praw i obowiązków ucznia.
   

Super Akcja Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół Mechanicznych Nr 1 – maj 2017
„Nic o nas bez nas – promocja praw i obowiązków ucznia”

W maju 2017 roku Samorząd Uczniowski ZSM Nr 1 w Krakowie zorganizował ostatnią w tym roku szkolnym Super Akcję, realizując jeden z punktów regulaminu Samorządowej Ligii Mistrzów. Zarząd Samorządu Uczniowskiego opracował ankietę skierowaną do wszystkich uczniów szkoły. Ankieta ta dotyczyła działalności SU, akcji i wydarzeń organizowanych przez społeczność uczniowską, znajomości „Regulaminu Samorządu Uczniowskiego”, znajomości „władz” samorządowych w szkole. Ankieta była skierowana do obu typów szkół – uczniów Technikum Mechanicznego nr 1 i Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 14. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego dotarli do 223 uczniów, w tym do 189 z technikum i 34 ze szkoły zasadniczej. Wypowiadali się uczniowie klas od pierwszej do trzeciej, co było istotne, ponieważ odbiór spraw i problemów szkolnych, dotyczących, między innymi , praw i obowiązków mógł być analizowany dzięki opinii najmłodszych i najstarszych uczniów.
Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przygotowali zestaw pytań, wydrukowali kilkaset ankiet i starali się dotrzeć do przewodniczących klas, by przeprowadzono ankiety. W tych działaniach młodzieży pomagali również opiekunowie Samorządu Uczniowskiego. Najistotniejsze były oczywiście wnioski z przeprowadzonej ankiety. Dawały bowiem podpowiedź dotyczącą działalności Samorządu Uczniowskiego w szkole i sugestię, które działania kontynuować, jakie wprowadzić do planu pracy , np. w przyszłym roku szkolnym.
Najistotniejszym wnioskiem, z punktu widzenia samorządowców, był ten potwierdzający, że ich działania są dostrzegane w szkole i doceniane. Uczniowie wiedzą o akcjach charytatywnych, patriotycznych, artystycznych, sportowych i lokalnych, które wynikają z planu pracy samorządu. Nie zawsze natomiast zdają sobie sprawę z tego, że są uczestnikami działań, że biorą udział w akcjach , których inicjatorem jest Samorząd Uczniowski. Wynika ten wniosek z faktu, że uczniowie traktują swoje szkolne władze jako wybranych  przez siebie przedstawicieli, a sami nie identyfikują się z nim. Wiedzą natomiast, że uczniowie mają prawo opiniowania wybranych kwestii dotyczących funkcjonowania szkoły.
Wnioski, o których mowa stały się przedmiotem spotkania, które miało miejsce w szkole w dniu 01 czerwca 2017 roku. Zaproszeni zostali przedstawiciele wszystkich klas, by zapoznać się z wynikami ankiety i wyrazić opinię dotyczącą praw i obowiązków uczniów w ZSM nr 1. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni przedstawiciele Młodzieżowej Rady Krakowa: Przewodniczący Prezydium Młodzieżowej Rady Krakowa – Konrad Grybel oraz Sekretarz Prezydium Młodzieżowej Rady Krakowa – Paweł Wołkanowski. Na wstępie spotkania odczytano wnioski wynikające z ankiety, zwracając szczególną uwagę na konieczność aktywizacji uczniów w działaniach SU, uświadomienia uczniom, że wszyscy, zgodnie z regulaminem, tworzą samorząd szkolny i przysługują im prawa do opiniowania spraw szkolnych. Do spostrzeżeń wynikających z ankiety odniósł się również przedstawiciel MRK        i skonfrontował je z własnymi doświadczeniami w swojej  szkole. Następnie rozpoczęła się dyskusja na tematy dotyczące młodzieży uczęszczającej do szkół Krakowa, zwłaszcza w dzielnicy Śródmieście. Pytano o  możliwości taniego parkowania samochodów, tańszego dojazdu do szkoły. Dalsza część zebrania dotyczyła propozycji pracy Samorządu Uczniowskiego w przyszłym roku szkolnym. Wszystkie postulaty, wynikające z możliwości wyrażania swojej opinii przez uczniów, zostaną przekazane dyrekcji szkoły, a za pośrednictwem przedstawicieli Młodzieżowej Rady Krakowa władzom miasta. Spotkanie było bardzo ważnym doświadczeniem dla uczniów ZSM nr 1, którzy mieli możliwość spotkania się ze swoim przedstawicielem w Urzędzie Miasta Krakowa, możliwość przekazania swoich propozycji dotyczących uczniów i uświadomienia sobie, że mogą wyrażać swoje zdanie w  szkole i w Krakowie. Równocześnie była to okazja do przypomnienia podstawowych praw   i obowiązków uczniowskich.
Super Akcja SU objęła prawie całą społeczność szkolną (z wyjątkiem klas czwartych i klas przebywających na praktyce zawodowej), dała możliwość wypowiedzenia się wszystkim uczestnikom  i w Dniu Dziecka uświadomiła im, że mają prawo tworzenia samorządności młodych. W przygotowaniu akcji uczestniczyło pięciu członków Zarządu SU oraz kilkunastu przewodniczących klas. Pomoc zaoferowały również opiekunki SU.

su
ZespółSzkół Mechenicznych Nr 1
Poleć znajomemu
Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć
Link został wysłany
Newsletter
juliada mlodziez smiglo

Powered by mtCMS   •    Wszelkie prawa zastrzeżone   •    Projekt i wykonanie MTWeb