14_Studia za granicą

A może studia na zagranicznej uczelni? To jest możliwe – co roku na uczelnie europejskie wyjeżdżają tysiące osób z Polski. Dlaczego warto studiować za granicą?

Dyplom uczelni zagranicznej będzie miał dużą war- tość dla Twojego pracodawcy, bo fakt spędzenia choć- by kilku miesięcy w innej kulturze i w zupełnie nowym środowisku świadczy o tym, że podejmujesz wyzwania i potrafisz im sprostać.

Uczelnie w Europie Zachodniej mają wysoki poziom infrastruktury (zaplecza technicznego, bibliotek, wypo- sażenia pracowni), co daje ogromne możliwości własne- go rozwoju.

Nauczysz się dobrze języka obcego – bo czy masz w Polsce szansę na kilkanaście godzin języka obcego dziennie?

Dwa główne sposoby na studiowanie za granicą to:

studia w ramach programu stypendialnego oraz pełne studia na uczelni zagranicznej.

Studia w ramach programu stypendialnego

Najpopularniejszym programem umożliwiającym stu- diowanie na uczelni zagranicznej przez semestr lub rok jest Erasmus. W ramach tego programu można również wyje- chać na praktykę studencką do zagranicznej instytucji (np. firmy, placówki naukowo-badawczej, organizacji non-profit i innych instytucji, takich jak muzea, biblioteki, szpitale).

Oprócz programu Erasmus istnieją porozumienia oraz umowy międzynarodowe i międzyuczelniane, umożliwia- jące studia w krajach europejskich (np. CEEPUS, Wysze- hradzki Program Stypendialny) i poza Europą (np. Program Komisji Fulbrighta). Przydatne informacje znajdują się na stronie www.nauka.gov.pl (na poziomym pasku trzeba wybrać kategorię „szkolnictwo wyższe”, a potem w menu po lewej stronie „mobilność akademicka i zawodowa”) oraz na www.buwiwm.edu.pl.

Aby skorzystać z tych programów musisz być już studentką/studentem.
Wśród kryteriów branych pod uwagę przy podzia- le miejsc są między innymi osiągnięcia naukowe i zna- jomość języka kraju przyjmującego studenta (lub języka angielskiego), niekiedy również aktywność społeczna, sportowa itp.

Dzięki temu, że uczelnie biorące udział w programie stosują system punktowy (tzw. ECTS), kursy zaliczone w kraju, gdzie przebywa się na stypendium, są zaliczane na uczelni macierzystej.

Pełne studia na uczelni zagranicznej

Studiowanie w USA czy Japonii jest oczywiście możliwe, ale ze względów praktycznych najłatwiej zacząć w jednym z krajów należących do Unii Europejskiej - ponieważ jako obywatel(ka) państwa członkowskiego masz takie same prawa jak obywatele kraju, w którym mieści się uczelnia.

Szczegółowych informacji o możliwościach studiowa- nia za granicą najlepiej szukać bezpośrednio na stronach internetowych konkretnych uczelni lub na polskich porta- lach o studiach za granicą.

Jakie są ogólne warunki przyjęcia na uczelnię zagraniczną? - Posiadanie świadectwa ukończenia „szkoły średniej drugiego stopnia” (czyli świadectwa maturalnego), które musi zostać przetłumaczone na język kraju, w którym chcesz studiować.

- W zależności od kraju i uczelni: pozytywne zaliczenie dodatkowych etapów rekrutacji, np. egzaminu, rozmowy kwalifikacyjnej, udokumentowania dotychczasowej aktyw- ności naukowej, sportowej czy społecznej (udział w olimpia- dach, konkursach, wolontariat). Jeśli posiadasz świadectwo matury międzynarodowej, to w zależności od uzyskanych punktów możesz starać się o przyjęcie na wiele prestiżo- wych uczelni bez konieczności zdawania egzaminu.

- Znajomość języka kraju, w którym znajduje się uczelnia i w którym będą prowadzone zajęcia (potwierdza- na odpowiednimi certyfikatami lub sprawdzana podczas egzaminu językowego).

Na uczelniach państw należących do UE obywatele wszystkich państw członkowskich mają identyczne prawa, czyli:

- Jeśli studia są płatne dla obywateli kraju, w którym znajduje się uczelnia, Ty również będziesz za nie płacić, a jeśli są bezpłatne – co jest rzadszym przypadkiem – będą bezpłatne dla Ciebie.

- Miałbyś/miałabyś „prawa socjalne” identyczne z tymi, które mają studenci będący obywatelami kraju, w którym mieści się uczelnia: oznacza to taką samą moż- liwość otrzymywania stypendium naukowego, miejsca w akademiku, legitymacji uprawniającej do zniżek itp.

Uznanie dyplomu wyższej uczelni

Podczas starań o przyjęcie na zagraniczną uczelnię potrzebne będzie potwierdzenie ważności (legalizacja)świadectwa ukończenia danej szkoły lub uczelni polskiej, co fachowo określa się „uznaniem do celów akademic- kich”. Najpierw musisz sprawdzić, jakie są przepisy regu- lujące uznawanie wykształcenia w kraju, w którym chcesz posługiwać się dokumentami wydanymi w Polsce (każdy kraj posiada własne przepisy). Jeśli korzystasz z wymiany międzyuczelnianej, podstawowe informacje uzyskasz na własnej uczelni, w jednostce zajmującej się stypendiami zagranicznymi. Zawsze możesz skontaktować się z Biurem Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej (BUWiWM), które pełni rolę krajowego ośrodka informacji o zasadach ogólnego systemu uznawania kwalifikacji zawo- dowych uzyskanych w UE.

Kontakt z BUWiWM będzie konieczny również wtedy, gdy dokumenty o wykształceniu uzyskane w Polsce bę- dziesz chciał(a) wykorzystać do zatrudnienia się za granicą – wówczas uznanie dokumentów określane jest uznaniem do celów zawodowych.

Informacje o procedurze uznawania dokumentów:

Biuro Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej

www.buwiwm.edu.pl
ul. Ogrodowa 28/30, 00- 896 Warszawa sekretariat: tel. (22) 826 74 34; fax: (22) 826 28 23

Informacje o możliwości studiowania w ramach programów stypendialnych uzyskasz:
- na własnej uczelni, np. w biurze odpowiedzialnym
za współpracę z zagranicą
- w Biurze Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej: www.buwiwm.edu.pl
- na www Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji: www.frse.org.pl
- na www programu Erasmus: www.erasmus.org.pl
- w „strefie studenta” na www.mlodziez.info

Newsletter
juliada mlodziez smiglo

Powered by mtCMS   •    Wszelkie prawa zastrzeżone   •    Projekt i wykonanie MTWeb