15_Jak sobie radzić finansowo na studiach?

Stypendia

Sprawdź, czy masz szansę na stypendium, bo na przy- kład stypendium naukowe uzyskiwane na niektórych uczel- niach pozwala wręcz samodzielnie się utrzymać. Podstawy prawne pomocy materialnej dla studentów opisane są na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) www.nauka.gov.pl – na poziomym pasku wybierz „szkolnictwo wyższe”, następnie w menu po lewej stronie „sprawy studentów i doktorantów” i „system pomocy ma- terialnej”.

Obecnie studenci i studentki mogą się starać o nastę- pujące świadczenia pomocy materialnej: stypendium so- cjalne; stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych; stypendium rektora dla najlepszych studentów; zapomogę; stypendium ministra za osiągnięcia w nauce; stypendium ministra za wybitne osiągnięcia sportowe.

Stypendia z budżetu państwa nie są zbyt wysokie, ale pojawia się coraz więcej stypendiów z funduszy stypendial- nych prowadzonych przez same uczelnie, organizacje poza- rządowe, fundacje i lokalne samorządy. Najczęściej są prze- znaczane uczniom i studentom wyróżniającym się bardzo dobrymi wynikami w nauce, szczególnymi osiągnięciami, wyjątkową aktywnością społeczną, artystyczną i sportową, ale również potrzebującym wsparcia (bo np. pochodzą z ubogich rodzin i terenów o dużym bezrobociu). Może Ty jesteś taką osobą?

Stypendia „Sapere Auso” (Temu, który odważył się być mądrym) Małopolskiej Fundacji Stypendialnej, powołanej przez Sejmik Województwa Małopolskie- go, są przyznawane uczniom i studentom za szczegól- ne osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe oraz uczniom i studentom niepełnosprawnym. W 2011 roku terminy składania wniosków mijały pod koniec września (dla uczniów) i pod koniec października (dla studentów). O warunki w roku 2012 pytaj w siedzibie Fundacji lub zaglądaj na stronę internetową.

Kontakt z Małopolską Fundacją Stypendialną SAPERE AUSO

31-150 Kraków, Rynek Kleparski 13/8, tel/fax: (12) 633 09 86; www.sapereauso.org, e-mail: stypendia@sapereauso.org

Stypendia Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczo- ści to dwa projekty: „Małopolski program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych” (stypendium ma co roku otrzymywać 450 uczniów ze szkół ponadgimna- zjalnych) oraz „Doctus – Małopolski program stypendial- ny dla doktorantów”.

Kontakt z MCP:

Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości
31-542 Kraków, ul. Kordylewskiego 1, VII piętro, tel. (12) 376 91 61, (12) 376 91 64

www.stypendia.mcp.malopolska.pl

Kredyt studencki

To forma kredytu wprowadzona po to, aby ułatwić oso- bom mniej zamożnym dostęp do szkolnictwa wyższego. Kredyty studenckie udzielane są przez banki komercyjne, ale z budżetu państwa pochodzi dopłata do oprocentowa- nia kredytu – wysokość kwoty, jaką należy później spłacić bankowi, jest więc znacznie niższa niż innych kredytów komercyjnych (przy tej samej kwocie kredytu).

O kredyt studencki mogą się ubiegać wszyscy stu- denci i studentki bez względu na typ uczelni (publiczna, niepubliczna) i formę studiów (studia stacjonarne, nie- stacjonarne), pod warunkiem, że rozpoczęli studia przed ukończeniem 25. roku życia.

Studenci najubożsi mogą uzyskać kredyt bez porę- czenia (mogą skorzystać z poręczenia Skarbu Państwa). Kredyt studencki jest udzielany na okres studiów (w tym studiów doktoranckich) i jest wypłacany maksymal- nie przez okres 6 lat, wypłacany jest przez 10 miesięcy w roku akademickim; miesięczna transza kredytu wynosi 600 zł.

Spłata kredytu rozpoczyna się dwa lata od daty ukończenia studiów (ale można rozpocząć wcześniej) i trwa co najmniej dwa razy dłużej niż okres pobierania kredytu. W przypadku trudności finansowych kredyto- biorcy, możliwe jest zawieszenie spłaty kredytu na rok.

Kredyt może być w 20% umorzony tym kredytobior- com, którzy ukończyli studia w grupie 5% najlepszych absolwentów uczelni. W szczególnych przypadkach kre- dyt może być umorzony częściowo lub w całości z uwagi na trudną sytuację życiową (np. choroba, wypadek) lub trwałą utratę zdolności do spłaty zobowiązań (niepełno- sprawność).

Wnioski o kredyt składa się w jednym z ban- ków kredytujących (listę takich banków znajdziesz na www.nauka.gov.pl > Szkolnictwo wyższe > Sprawy stu- dentów i doktorantów > kredyty studenckie). W po- przednich latach wniosek o kredyt można było składać do 15 listopada i można przyjąć, że w roku 2012 będzie podobnie.

Pierwszeństwo w otrzymaniu kredytów mają stu- denci, słuchacze i doktoranci, znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej.

Informacje o warunkach uzyskania i spłaty kredytów

uzyskasz w swojej uczelni lub jednostce organizacyjnej prowadzącej studia po rozpoczęciu nowego roku akademickiego oraz w wybranym banku (z listy zamieszczonej na www.nauka.gov.pl). Zapoznaj się też z informacjami na www.kredytstudencki.com.pl.

Newsletter
juliada mlodziez smiglo

Powered by mtCMS   •    Wszelkie prawa zastrzeżone   •    Projekt i wykonanie MTWeb