21_Szukasz pracy

 

Poszukiwanie pracy zawsze należy zacząć od przygoto- wania podstawowych dokumentów, które później być może trzeba będzie na bieżąco modyfikować (pracodawcy poszu- kujący pracowników często określają, jaki typ informacji o sobie należy przedstawić). Następnie trzeba wyszukać pracodawców, u których chciałbyś/chciałabyś pracować – jeśli zainteresują ich przedstawione przez Ciebie doku- menty, zapewne będą chcieli z Tobą porozmawiać. Poniższa część pomoże w przygotowaniu się do wszystkich tych eta- pów.

Pierwszy krok – przygotowanie dokumentów

List motywacyjny i Curriculum Vitae (życiorys)

Najczęściej wymaganymi przez pracodawców doku- mentami są list motywacyjny oraz Curriculum Vitae (CV), czyli życiorys (ze zdjęciem). Warto mieć przygotowaną wersję elektroniczną tych dokumentów, bo pierwszy etap rekrutacji może polegać na zgłoszeniu swojej kandydatury poprzez e-mail, na adres wskazany np. w ogłoszeniu. Jeśli chcesz znaleźć pracę za granicą, potrzebne będą dokumenty w języku angielskim (najczęściej) lub w języku kraju, w którym chcesz pracować. Uznawany w krajach Unii Europejskiej format CV, nazywany Europass CV, znajdziesz na stronie: http://europass.cedefop.europa.eu/ (również z polską wersją językową). Po wejściu na stronę główną w języku polskim kliknij „Europass - CV” w menu po lewej stronie – według wzoru będziesz mógł/mogła zbudować własne CV.

Przygotowując CV oraz list motywacyjny dla pracodaw- ców polskich możesz korzystać z „szablonów” zamieszczo- nych na następnych stronach.

Uwaga!

Twoje dokumenty muszą być uporządkowane. Chaos w informacjach będzie dla osoby rekrutującej do pracy sygnałem, że nie potrafisz zapanować nad bałaganem w tym, co piszesz. Pamiętaj, aby podpisać się w CV i liście motywacyjnym.

Nie pisz wszystkiego o sobie – pisz to, co najważ- niejsze, i to, co ma związek ze stanowiskiem, o które się starasz, bo prowadzący rekrutację będzie przeglądał wnioski pod kątem stanowiska, na które szuka pracow- nika. CV i list motywacyjny nie powinny mieć więcej niż po 2-3 strony. Pierwszy przygotowany życiorys czy list motywacyjny nie jest dokumentem uniwersalnym, nada- jącym się do każdego miejsca; inne zdolności i doświad- czenia będą się liczyły na stanowisku kasjera w sklepie, inne na stanowisku przedstawiciela handlowego.

Zamieszczaj w dokumentach jak najwięcej informa- cji na temat Twoich kompetencji i zdolności. Udowadniaj, że wymienione zalety posiadasz, najlepiej podając przy- kłady sytuacji, w których Twoje umiejętności się potwier- dziły. Nie wystarczy napisać, że cechujesz się kreatyw- nością, dokładnością czy umiejętnością pracy w zespole – wskaż, kiedy się tym wykazałeś (np. podczas praktyk, w pracy samorządu szkolnego).

Uważnie sprawdź, czy dokumenty nie zawierają błę- dów ortograficznych i stylistycznych. Nie ozdabiaj doku- mentów rysunkami czy znaczkami, nie staraj się być na siłę dowcipny(a) – to przynosi zwykle skutek przeciwny do zamierzonego. Wszystko ma być czyste i przejrzyste.

Przed złożeniem CV i listu motywacyjnego poproś kogoś, aby przeczytał te dokumenty i ocenił, czy są logicznie, zrozumiale i przekonująco napisane.

Drugi krok - rozmowa z pracodawcą

A teraz drugi krok w staraniu się o pracę (i o staż – bo w obu przypadkach ogólne zasady zachowania się są podobne). Czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna.

Przygotuj się merytorycznie. Przypomnij sobie, co napisałeś(-aś) w złożonych dokumentach. Zastanów się nad motywacją do podjęcia tej konkretnej pracy. Zdobądź informacje o firmie, w której chcesz pracować: czym się zajmuje, z czego jest znana.

Jak się ubrać na rozmowę? Nie zawsze musi to być garnitur czy biała bluzka. Wiele zależy od rodzaju pracy, o którą się starasz: inaczej ubierzesz się na spotkanie z szefem firmy komputerowej, inaczej z przedstawicie- lem firmy, która dostarcza pizzę. Bezwzględnie obowią- zuje czystość i odpowiedni ubiór.

Podczas spotkania z pracodawcą staraj się nie oka- zywać swojego zdenerwowania – bardzo dużo zależy od pierwszego wrażenia, jakie wywrzesz na prowadzą- cym rekrutację. Choć to trudne, postaraj się uśmiechać – uśmiechnięci ludzie budzą większą sympatię otoczenia, a pracodawca też człowiek, nie musisz się go bać! On chce po prostu znaleźć dobrego pracownika, a nie znisz- czyć Ci życie.

Warto negocjować wysokość wynagrodzenia. W niektórych instytucjach i firmach stawki nie są zależne od szefa, bo wynikają z odgórnych zasad. Przed rozmową zorientuj się, jak jest w przypadku miejsca, w którym chcesz pracować. Ceń doświadczenie i wiedzę, które posiadasz.

Pomoc w poszukiwaniu pracy i zdobywaniu kwalifikacji

Jeśli będziesz mieć wątpliwości, jak przygotować CV i list motywacyjny, możesz poprosić o bezpłatną pomoc w instytucjach zajmujących się doradztwem zawodowym.

Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Wojewódzkim Urzędzie Pracy

Pomoc: informacje na temat oferowanych miejsc pracy, w tym na terenie państw UE, perspektyw na rynku pracy, możliwości kształcenia i przekwalifikowania; możliwość udziału w zajęciach grupowych lub spotkaniach indywi- dualnych ze specjalistami, którzy uczą szukania pracy.

Kontakt: Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej WUP

30-107 Kraków, Plac Na Stawach 1
tel. (12) 424 07 38;

e-mail: centrum@wup-krakow.pl, www.wup-krakow.pl

Regionalne Centrum Informacji Młodzieżowej (RCIM)

RCIM udziela pomocy poprzez indywidualne konsulta- cje w zakresie rynku pracy (pomoc w przygotowaniu życio- rysu, listu motywacyjnego, porady specjalistów itp.), prze- kazywanie informacji o miejscach, w których można odbyć wolontariat.

Kontakt: Izba Informacji Młodzieżowej

ul. Basztowa 5, Kraków; tel. (12) 429 65 69

Godziny otwarcia: poniedziałek, piątek: 10.00-14.00; wtorek, środa, czwartek:13.00-17.00) www.rcim.krakow.pl

 

Newsletter
juliada mlodziez smiglo

Powered by mtCMS   •    Wszelkie prawa zastrzeżone   •    Projekt i wykonanie MTWeb