22_Chcesz założyć własną firmę

Być może trzeba samemu stworzyć sobie miejsce pracy? I w tej sytuacji nie jesteś osamotniony(a) – pojawia się coraz więcej programów i instytucji, które pomagają młodym ludziom w realizowaniu ich pomysłów na własny biznes. Przygotowaliśmy podstawowe informacje, które pozwolą Ci się nie dać zaskoczyć urzędowej rzeczywistości.

W Krakowie założenie firmy staje się coraz łatwiejsze i szybsze – krakowski przyszły przedsiębiorca może już więk- szość formalności załatwić w jednym miejscu, a wszystkie informacje może znaleźć na jednej stronie internetowej.

Przygotowania do założenia działalności gospodarczej

Najpierw oczywiście potrzebny jest pomysł na to, czym Twoja firma ma się zajmować. Później zastanów się, jak firma będzie się nazywać i gdzie będzie działać - to wszystko będzie potrzebne do wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.

Wszystkie formalności związane z zarejestrowa- niem firmy załatwisz w Punkcie Obsługi Przedsiębiorcy (POP) Urzędu Miasta Krakowa, przy ul. Wielickiej 28 A, czynnym w godzinach od 7:40 do 18:00 (telefoniczny kontakt do godz. 15.30).

Wcześniej zajrzyj na stronę internetową POP: wejdź na www.krakow.pl > w poziomym pasku kliknij „Biznes” (wtedy po prawej stronie pokazuje się menu z informacja- mi POP). Rejestrowanie firmy będzie wymagało osobistej wizyty w urzędzie, ale dzięki danym na stronie interne- towej można się do takiej wizyty świetnie przygotować. Na tej stronie znajdziesz też numery telefonów oraz informacje o godzinach i zakresie załatwianych spraw.

Aby skrócić wizytę w POP do niezbędnego minimum można skorzystać z możliwości umówienia się na termin złożenia wniosku (poprzez wspomnianą wyżej stronę internetową POP).

Rejestrację firmy rozpoczniesz od wypełnienia wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej (specjalny for- mularz CEIDG-1 otrzymasz w urzędzie lub znajdziesz na stro-nie internetowej POP), w którym będziesz musiała podać: nazwę firmy, dokładny adres jej siedziby i miejsce stałego prowadzenia działalności; przedmiot działań i obszar dzia- łalności firmy (można wskazać kilka takich obszarów); datę rozpoczęcia działalności. Obecnie wniosek CEIDG jest jed- nocześnie wnioskiem o wpis do krajowego rejestru urzędo- wego podmiotów gospodarki narodowej REGON, zgłosze- niem identyfikacyjnym (albo aktualizacyjnym) do Naczelnika Urzędu Skarbowego oraz zgłoszeniem (albo zmianą zgło- szenia) płatnika składek do ZUS.

Pomoc w założeniu i prowadzeniu działalności gospodarczej

Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Wojewódzkim Urzędzie Pracy

30-107 Kraków, Plac Na Stawach 1
tel. (12) 424 07 38;

e-mail: centrum@wup-krakow.pl; www.wup-krakow.pl

Biura lub Centra Karier, czyli specjalne jednostki działające na uczelniach wyższych, których celem jest pomoc studentom w wejściu na rynek pracy, w tym pomoc w uruchomieniu własnego biznesu. Wykaz wszystkich biur karier działających na uczel- niach krakowskich (i filiach pozamiejscowych) znaj- dziesz na stronie Wojewódzkiego Urzędu Pracy (www.wup-krakow.pl) – na poziomym pasku pod zdję- ciem kliknij „O WUP”, potem „Przydatne kontakty i odno- śniki” i wybierz Akademickie Biura Karier w Małopolsce.

Zapytaj o pomoc finansową:
W formie niskooprocentowanej pożyczki lub poręczenia, na przykład w Małopolskiej Agen- cji Rozwoju Regionalnego [MARR]. O inne formy dotacji, pożyczek i poręczeń udzielanych ze wspar- ciem środków unijnych pytaj w siedzibie MARR przy ul. Kordylewskiego, w punkcie MARR w POP (stanowisko 10), przeglądaj też stronę internetową www.wrotamalopolski.pl (zwłaszcza dział „Przed- siębiorczość”).
Środki na podjęcie działalności gospodar- czej – informacji szukaj w MARR („Oferta na start”) oraz w Grodzkim Urzędzie Pracy. Informacji szukaj na www.gupkrakow.pl oraz bezpośrednio w Grodz- kim Urzędzie Pracy.

Dotacja na rozwój firmy z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego – infor- macje znajdziesz w Centrum Informacyjnym FEM,Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego [MARR], Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Krako- wie.

  • Grodzki Urząd Pracy,
    ul. Wąwozowa 34,
    tel. (12) 685-50-60, www.gupkrakow.pl

  • Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, Plac Na Stawach 1, 30-107 Kraków,
    tel. (12) 42 29 892, www.wup-krakow.pl

  • Centrum Informacyjne FEM, Punkt Konsultacyjny, ul. Wielicka 72, 30-552 Kraków,
    tel. (12) 29 90 778 lub 777

  • Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego [MARR], ul. Kordylewskiego 11, 31-542 Kraków, www.marr.pl

 

Przedsiębiorstwo społeczne

W Polsce wciąż mało znana jest forma przedsiębiorczo- ści społecznej (nazywanej też ekonomią społeczną), która łączy w sobie cele społeczne i gospodarcze. Najogólniej mówiąc, przedsiębiorstwo społeczne prowadzi działalność o celach głównie społecznych, jak na przykład integracja społeczna, a zyski z tej działalności są reinwestowane w te cele lub we wspólnotę (np. stowarzyszenie, fundację). Pol- skie przedsiębiorstwa społeczne tworzą osoby, które z róż- nych powodów nie mogły znaleźć swojego miejsca na trady- cyjnym rynku pracy. Teraz zajmują się m.in. prowadzeniem szkół i przedszkoli, warsztatów, pensjonatów, gastronomią,usługami technicznymi i wieloma innymi sprawami, z któ- rych zyski są przeznaczane na poprawę życia określonej grupy społecznej potrzebującej wsparcia. Mogą uzyskiwać granty, czyli środki finansowe na zrealizowanie konkret- nych projektów. Przedsiębiorstwa społeczne zatrudnia- ją pracowników, więc są alternatywą wobec tradycyjnych sektorów na rynku pracy. Jakie warunki trzeba spełniać, aby założyć przedsiębiorstwo społeczne, jak je prowadzić, gdzie szukać wsparcia? Odpowiedzi na te pytania oraz przykłady dobrych praktyk, przepisy prawne, informacje o szkoleniach i grantach znajdziesz na www.ekonomiaspoleczna.org oraz www.wortales.rops.krakow.pl.

 

Newsletter
juliada mlodziez smiglo

Powered by mtCMS   •    Wszelkie prawa zastrzeżone   •    Projekt i wykonanie MTWeb