24_Praca za granicą

 

Dziś Polak i Polka zainteresowani pracą w innym kraju nie muszą uzyskiwać zezwoleń w urzędzie polskim. Nato- miast w odpowiednich instytucjach państwa, na którego terenie chcą podjąć pracę, muszą uzyskać zezwolenie na legalną pracę (w placówkach konsularnych tego kraju trzeba uzyskać zgodę na zatrudnienie oraz wizę pobytową z pra- wem do pracy). Polacy mogą bez ograniczeń pracować np.w Irlandii, Szwecji i Wielkiej Brytanii, Finlandii, Grecji, Hisz- panii, Portugalii oraz w krajach, które wraz z Polską wstąpi- ły do UE.

W przypadku Niemiec działają zasady porozumień, zgodnie z którymi Polacy mogą być zatrudniani np. sezo- nowo, na umowy o dzieło albo w charakterze „pracownika gościa”.

 

Jeśli szukasz pracy za granicą, myśl o własnym bezpie- czeństwie...

– Pracy szukaj za pośrednictwem wiarygodnych in- stytucji i organizacji. Nie ufaj ofertom pracy, w których nieokreślony jest ani rodzaj pracy, ani wynagrodzenie, ani sam pracodawca.

– Uważaj na oferty, w których ogłasza się nabór „do lokali i klubów rozrywkowych” czy do „biznesu rozryw- kowego” – na miejscu najczęściej okazuje się, że „praca” polega na prostytucji, a „pracodawca” stara się za wszel- ką cenę uniemożliwić powrót. Ucieczka udaje się niewie- lu osobom.

Pamiętaj, aby przed wyjazdem zaopatrzyć się w adresy i numery telefonów:

- najbliższych polskich przedstawicielstw dyploma- tycznych i urzędów konsularnych w kraju, w którym będziesz przebywać. Wszystkie te dane znajdziesz na www.msz.gov.pl (w menu: „Informacje konsularne”);

- Twoich bliskich osób w Polsce, które należy zawia- domić w razie nieszczęśliwego wypadku (dane te należy ołówkiem wpisać w odpowiednim miejscu do paszportu).

Pamiętaj, aby zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpie- czenia Zdrowotnego, uprawniającą Cię do leczenia w kra- jach należących do UE (informacje o znajdziesz na „Stronie dla Pacjenta” na www.nfz-krakow.pl).

W trakcie pobytu:

  • -  utrzymuj regularny kontakt z rodziną w Polsce

  • -  wystrzegaj się ofert uzyskania łatwego zarobku

  • -  w razie jakichkolwiek problemów lub wątpliwości kontaktuj się z najbliższym urzędem konsularnym RP lub z najbliższymi w Polsce. Pomocy udzielą Ci też polskie organizacje działające za granicą (np. organizacje poza- rządowe i kościelne).

 

Informacja i pomoc:

- Baza ofert pracy za granicą poprzez EURES
(EURopean Employment Services - Europejskie Służby Zatrudnienia) - międzynarodowy system wymiany informacji
o wolnych miejscach pracy, nazwany programem www.eures.praca.gov.pl
Kontakt: Przedstawicielstwo EURES
w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Krakowie,
Plac Na Stawach 1, Kraków, tel. (12) 427 78 60

 

 

 

 

Newsletter
juliada mlodziez smiglo

Powered by mtCMS   •    Wszelkie prawa zastrzeżone   •    Projekt i wykonanie MTWeb