33_Chcesz mieć własne lokum

Wynajęcie mieszkania

Planujesz wynająć mieszkanie, bo na przykład zaczynasz studia w innym mieście lub po prostu chcesz wyprowadzić się od rodziców. Możesz szukać przez znajomych, w ogło-szeniach w prasie, na korytarzach uczelni, w profesjonal- nych biurach pośrednictwa mieszkań. Każdy ze sposobów ma swoje wady i zalety. Biura oferują (zwykle) sprawdzone mieszkania, zwalniają Cię z konieczności telefonicznego polowania na ogłoszeniodawcę, ale komfort ten będzie kosztował, na przykład wysokość miesięcznego czynszu. Szukanie na własną rękę jest bardziej pracochłonne, ale nikomu nie musisz płacić prowizji.

W każdym przypadku, zanim podejmiesz decyzję o wynajęciu mieszkania dokładnie dowiedz się, ile wynoszą całkowite koszty wynajmu. Ile wynosi czynsz, przeciętna opłata za media, opłata dla właściciela. Za co jeszcze musisz płacić? Spisz umowę z właścicielem! Jeśli w miesz- kaniu odkryjesz jakieś usterki, zgłoś właścicielowi, abyś Ty nie musiał(a) za nie płacić.

Zakup mieszkania

Niestety, na zakup mieszkania mogą sobie pozwolić nieliczni. Zdarza się jednak, że z pomocą rodziny lub dzięki możliwości uzyskania kredytu marzenie można zrealizować. Zakup mieszkania jest złożoną sprawą i trzeba przygotować się na sporo niespodzianek i dawkę stresu. W końcu zakup niecodzienny. Warto wiedzieć, że:

- jeśli szukasz na rynku pierwotnym (czyli masz być pierwszym właścicielem mieszkania) musisz bardzo do- kładnie sprawdzić wiarygodność i rzetelność inwestora lub developera: jakie budynki albo osiedla już wybudował, czy wszystko przebiegało zgodnie z umową, jakie gwa- rancje posiada firma. Jeśli Twoje mieszkanie istnieje na razie tylko na planach, dowiedz się, jak będziesz je spła- cać (w równych ratach czy w zależności od oddawanych części inwestycji)? Radź się bankowych prawników (jeśli będziesz brać kredyt mieszkaniowy, to plusem w tej sytuacji będzie to, że bank również będzie „prześwietlał” firmę). Negocjuj warunki ze sprzedawcą;

- jeśli szukasz na rynku wtórnym, to możesz starać się kupić bezpośrednio od właściciela albo przez agencję– pośrednika. To rozwiązanie jest droższe, bo pośrednik weźmie prowizję, ale i profesjonalnie zajmie się sprawą. Szerokim łukiem omijaj mało znane agencje, oferujące „nadzwyczajne okazje”. W Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych (w Sądzie Okręgowym) sprawdź dokładnie status mieszkania, np. czy nie spoczywają na nim żadne obciążenia, takie jak niespłacony kredyt hipoteczny do- tychczasowego właściciela;

- jeśli mieszkanie będziesz kupować z kredytu, oczy- wistym minusem jest konieczność spłaty odsetek, ale w tej sytuacji są również plusy – sam bank będzie spraw- dzał sytuację prawną inwestycji i wiarygodność sprze- dawcy.

Zameldowanie

Przy zameldowaniu (zarówno na pobyt stały i czaso- wy) konieczne jest przedstawienie potwierdzenia pobytu w lokalu osoby, która zgłasza taki pobyt – i to musi po- twierdzić właściciel lokalu (np. mieszkania, domu). Jeśli Ty jesteś właścicielem/mą mieszkania, musisz przedstawić dokument potwierdzający ten fakt – np. umowę notarialną kupna mieszkania. Jeśli właścicielem jest inna osoba, to ona decyduje o tym, czy zostaniesz zameldowany/a na pobyt stały, czy czasowy (oczywiście właściciel mieszkania nie zgodzi się zameldować obcej osoby na pobyt stały, ale gdy- by tak się zdarzyło, Ty też możesz się nie zgodzić). Zamel- dowanie na pobyt stały wymaga wymeldowania się w miej- scu, w którym byłeś/aś zameldowany/a poprzednio. Jeśli wcześniejszym miejscem zameldowania była inna gmina, to zameldowanie w nowej (np. w Krakowie) oznacza, że tutaj będziesz się rozliczać w Urzędzie Skarbowym, a Twoje nazwisko będzie umieszczane na listach wyborców.

Do zameldowania potrzebne Ci będzie:

- Zgłoszenie pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące (formularze uzyskasz na miejscu).

  • -  Dowód osobisty.

  • -  Zaświadczenie o wymeldowaniu z poprzedniego miejsca pobytu stałego w przypadku meldowania się na pobyt stały.

- Dokument poświadczający tytuł prawny do lokalu tej osoby (podmiotu), która potwierdziła na formularzu meldunkowym fakt pobytu meldującego się – do wglą- du.

- Mężczyźni dodatkowo: książeczka wojskowa jeśli posiadają lub potwierdzenie zgłoszenia się do rejestra- cji przedpoborowych - w przypadku podlegających obo- wiązkowi wojskowemu.

Zameldowanie nie podlega opłacie skarbowej.

Zameldowanie uzyskasz w Urzędzie Miasta Krakowa:

- dla Dzielnic I–VII:
Referat Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych w Centrum Administracyjnym przy Al. Powstania Warszawskiego 10

- dla Dzielnic VIII–XIII:
Referat Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych przy ul. Wielickiej 28A

- dla Dzielnic od XIV–XVIII (Nowa Huta):

w Referacie Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych, Os. Zgody 2.

 

Newsletter
juliada mlodziez smiglo

Powered by mtCMS   •    Wszelkie prawa zastrzeżone   •    Projekt i wykonanie MTWeb