42_Twoi przedstawiciele w samorządzie lokalnym

Co cztery lata odbywają się w Polsce wybory sa- morządowe, czyli wybory członków władz lokalnych oraz przedstawicieli do rad gmin, powiatów i sejmików województw samorządowych oraz na funkcje wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Zasady wyborów są zależne od liczby mieszkańców w danej miejscowości. Oficjalna strona Państwowej Komisji Wyborczej, na której zamieszczane są wszystkie dokumenty związane z wyborami (w tym oficjalne wyniki wyborów), to: www.pkw.gov.pl.

Mieszkańcy wybierają:

RADĘ GMINY (czyli MIASTA)

składającą się z Radnych.

Rada jest władzą stanowiącą i kontrolną: ustanawia akty prawa miejscowego; uchwa- la budżet Miasta i rozpatruje sprawozdania z jego wyko- nania; podejmuje uchwały w sprawach wysokości podatków oraz w sprawach majątkowych powiatu.

PREZYDENTA

Prezydent jest organem wyko- nawczym: wykonuje zadania wynikające z uchwał Rady Miasta, zadania określone przepisami prawa oraz wy- daje decyzje administracyjne. Prezydentowi pomagają jego zastępcy i pełnomocnicy: specjaliści zajmujący się po- szczególnymi sprawami.

Prezydent i Radni Miasta pracują w budynku Urzędu Miasta Krakowa przy Placu Wszystkich Świętych 3-4. Budynek ten – nazywany tradycyjnie Pałacem Wielopol- skich – warto choć raz odwiedzić, na przykład aby wziąć udział w posiedzeniu Rady Miasta czy poszczególnych Komisji – to spotkania otwarte, w których w roli obserwatora może wziąć udział każdy.

Jednostkami pomocniczymi Rady Miasta są Rady Dziel- nicy, reprezentujące interesy każdej z osiemnastu admini- stracyjnych dzielnic Krakowa, tylko nieco starszych od Ciebie – dzielnice obchodziły w 2011 roku swoje 20 urodziny! Rady Dzielnic wnioskują (np. w sprawach inwestycji) do organów Miasta, jednostek miejskich i innych instytucji działających na terenie dzielnicy, opiniują, określają zadania prioryteto- we dla mieszkańców.

Osoby obecnie działające w Radach Dzielnic zostały wybrane na cztery lata w styczniu 2011 roku, ale bardzo mało mieszkańców Krakowa skorzystało z prawa wyboru (średnio około 13% uprawnionych do głosowania).

Informacje o podziale Krakowa na dzielnice admini- stracyjne, składach Rad Dzielnic, harmonogramie sesji Rad, ich działaniach oraz dane kontaktowe znajdują się na: www.bip.krakow.pl / (kategoria „Dzielnice”)

Newsletter
juliada mlodziez smiglo

Powered by mtCMS   •    Wszelkie prawa zastrzeżone   •    Projekt i wykonanie MTWeb