43_Poznajesz Urząd Miasta Krakowa

Budynek przy Placu Wszystkich Świętych to nie tylko siedziba Prezydenta Miasta, ale też centrum podejmowania strategicznych dla miasta decyzji i bieżącego zarządzania Krakowem. Urząd Miasta jest bowiem instytucją publicz- ną - opłacaną z podatków obywateli, służącą ich wspólnym sprawom.

Jak załatwić sprawę w Urzędzie Miasta?

Informacje o tym, gdzie i jak załatwić konkretną urzędo- wą sprawę, można uzyskać w punkcie Centralnej Informacji UMK (na parterze budynku przy Placu Wszystkich Świętych 3-4, po prawej stronie od głównego wejścia) oraz w inter- netowym Biuletynie Informacji Publicznej. Obecnie bardzo wiele spraw można załatwiać i monitorować poprzez Internet: szczegóły znajdziesz w kategorii „e-Urząd” na www.bip.krakow.pl (szukaj po prawej stronie).

Urząd Miasta Krakowa

Pl. Wszystkich Świętych 3-4, 31-004 Kraków

Centralna Informacja UMK:

(12) 616 12 00 oraz (12) 616 12 07 www.krakow.pl (strona Magicznego Krakowa)

Godziny obsługi mieszkańców w Urzędzie Miasta Krakowa:

od poniedziałku do piątku: 7.40 - 15.30
Uwaga: niektóre Wydziały UMK (np. Wydział Spraw Administracyjnych, Wydział Ewidencji Pojazdów i Kierowców, Wydział Architektury i Urbanistyki)
przyjmują interesantów do godz.18.00

Wszystkie szczegóły znajdziesz na stronie: www.bip.krakow.pl/

Urząd podzielony jest na Wydziały i Biura, które zajmu- ją się różnymi sprawami miasta: to między innymi Wydział Spraw Administracyjnych, Wydział Budżetu Miasta, Wydział Edukacji, Biuro ds. Ochrony Zdrowia. Wydzia- ły dzielą się na mniejsze jednostki nazywane Oddziałami, Referatami i Stanowiskami, które zajmują się szczegóło- wymi zadaniami (np. ewidencją ludności, przyznawaniem świadczeń socjalnych, wydawaniem pozwoleń na budowę itd.).

Każda Twoja sprawa, z którą udasz się do Urzędu, zostanie rozpatrzona w odpowiednim Wydziale. Większość Wydziałów związanych z takimi „codziennymi” sprawami znajduje się poza Placem Wszystkich Świętych.

Oto „urzędowa mapa” Wydziałów, z których mieszkań- cy korzystają najczęściej:

Wydział Architektury i Urbanistyki, Rynek Podgórski 1, 30-533 Kraków, tel. (12) 616 80 34 – Wydział zajmuje się sprawami architektoniczno-urbanistycznymi, w tym wydawaniem decyzji WZiZT (o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu), pozwoleń na budowę, zgło- szeń i zaświadczeń.

Wydział Ewidencji Pojazdów i Kierowców, Al. Powstania Warszawskiego 10, 31-549 Kraków, tel. (12) 616 93 62. Mieszkańcy dzielnic Śródmieścia i Krowodrzy przyjmo- wani są przy al. Powstania Warszawskiego 10, mieszkań- cy Podgórza w oddziale przy ul. Wielickiej 28A, miesz- kańcy Nowej Huty w oddziale na Os. Zgody 2. Wydział prowadzi sprawy rejestracji pojazdów i wydawania do- kumentów prawa jazdy; zajmuje się kontrolą i nadzorem nad stacjami diagnostycznymi i ośrodkami szkolenia.

Wydział Mieszkalnictwa:

ul. Wielopole 17a, 31-072 Kraków, tel. (12) 616 82 41 - Wydział zajmuje się gospodarowaniem zasobami miesz- kaniowymi Krakowa oraz nadzorem nad Zarządem Budynków Komunalnych.

Wydział Spraw Administracyjnych, Al. Powstania Warszawskiego 10, 31-549 Kraków; tel. (12) 616 93 20. MieszkańcydzielnicŚródmieściaiKrowodrzyprzyjmowani są przy Al. Powstania Warszawskiego 10, mieszkańcy Podgórza w oddziale przy ul. Wielickiej 28A, mieszkańcy Nowej Huty w oddziale na Os. Zgody 2. Wydział prowa- dzi między innymi sprawy ewidencji ludności i dowodów osobistych, zajmuje się stałym rejestrem wyborców, rejestrem poboru do służby wojskowej, obrotu napojami alkoholowymi, działalności gospodarczej.

Wydział Spraw Społecznych, ul. Stachowicza 18, 30-103 Kraków, tel. (12) 616 50 23 - zajmuje się sprawami pomocy społecznej, świadczeń o charakterze socjalnym, profilaktyką uzależnień i współpracą z organizacjami pozarządowymi. To w tym Wydziale znajduje się Miej- ski Ośrodek Wspierania Inicjatyw Społecznych, Referat ds. Młodzieży, Referat ds. Problematyki Osób Niepełno- sprawnych. Główna siedziba Wydziału znajduje się przy ul. Stachowicza 18, ale niektóre zadania są realizowane również w siedzibie na Osiedlu Centrum C 10 (MOWIS, Referat ds. Młodzieży, stanowiska ds. profilaktyki i uza- leżnień), na os. Handlowym 1 i przy ul. Wielickiej 28A.

Zanim wybierzesz się z konkretną sprawą, warto zajrzeć do Biu- letynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa: www.bip.krakow.pl – tam dowiesz się, gdzie musisz się udać ze swoją sprawą, jakich dokumentów będziesz potrzebować, jak długo trzeba będzie po- czekać.

W BIP znajdziesz też większość wzorów dokumentów i załączni- ków, które będą Ci potrzebne przy załatwianiu określonych spraw.

Pamiętaj: urząd, a więc i urzędnicy, są dla obywateli. Masz prawo pytać, masz prawo czegoś nie wiedzieć. Kultura osobista obowiązuje obie strony.

 

Newsletter
juliada mlodziez smiglo

Powered by mtCMS   •    Wszelkie prawa zastrzeżone   •    Projekt i wykonanie MTWeb