51_Czas na kulturę, i rozrywkę

Kalendarz wydarzeń muzycznych, teatralnych i spor- towych odbywających się Twoim mieście jest wypełniony po brzegi, a wiele z imprez to symbole Krakowa znane w całej Polsce, a nawet za granicą. Skorzystaj z tego, że tutaj mieszkasz i nie musisz – jak wielu gości przyjeżdżających z daleka – podróżować godzinami, aby dobrze spędzić czas. Takich imprez jest bardzo wiele i wciąż pojawiają się nowe. Wystarczy spojrzeć na kalendarium wydarzeń zaplanowanych na rok 2012, a zawartych na www.krakow.pl (po prawej stronie wybierz „Co? Gdzie? Kiedy”) oraz na www.infokrakow.pl.

Kina

Jeśli do tej pory bywałeś/aś głównie w kinach typu mul- tipleks, zachęcamy do odwiedzenia również mniejszych kin (jak Agrafka, Mikro@Mikroffala, Paradox, Sfinks) oraz tych nieco większych i o długiej tradycji: ARS, Kina Kijów, Kina Pod Baranami. Już za 5 złotych można w nich obejrzeć filmy nagradzane na festiwalach polskich i zagranicznych, filmy z klasyki kinematografii, pokazy w ramach cyklów tema- tycznych itp.

Teatr

W Krakowie istnieje kilkadziesiąt teatrów, scen i grup teatralnych prowadzonych przez instytucje publiczne, komercyjne i organizacje pozarządowe. Najbardziej znane to oczywiście te z dłuższymi tradycjami: Narodowy Stary Teatr, Teatr im. J. Słowackiego czy Bagatela, ale działają też takie, które są młodsze, ale cenione, jak np. Teatr Scena STU, Teatr KTO, Teatr Łaźnia Nowa. Bilety na spek- takle kosztują średnio 30-50 złotych, ale zdarza się też tak, że bilet ulgowy kosztuje 10 złotych. Listę wszystkich krakowskich teatrów i grup teatralnych znajdziesz na stro- nie www.krakow.pl (kategoria „teatry” w zakładce „atrakcje turystyczne” po prawej stronie). Na stronach internetowych danego teatru znajdziesz aktualności na temat repertuaru i cen. Polecany też portal: http://pora.pl/krakow/teatry.

Muzyka poważna

Nawet jeśli do tej pory muzyka poważna i sztuka operowa nie były Twoimi ulubionymi formami, zachęca- my do odwiedzenia – choćby dla spróbowania – Opery Krakowskiej (bilety już od ok. 20 złotych) oraz Filharmonii Krakowskiej (bilety studenckie od 15 zł). Więcej informacji: www.opera.krakow.pl oraz www.filharmonia.krakow.pl/.

Muzea, galerie, wystawy

W Krakowie, prócz tradycyjnych muzeów i galerii, znajdują się także nowoczesne, z unikatowymi kolekcjami, z możliwością interaktywnego zwiedzania. Od czego za- cząć? Oto nasze propozycje:

Muzeum Historyczne Miasta z kilkunastoma oddzia- łami, w tym oddanymi niedawno: Fabryką Schindlera i Podziemiami Rynku Głównego. Informacje o od- działach, ich lokalizacji, wystawach i wydarze- niach, możliwości rezerwacji biletu znajdują się na www.mhk.pl.

Muzeum Narodowe – to najstarsze muzeum narodowe w Polsce. Gmach Główny mieści się przy Al. 3 Maja 1, a pozostałe oddziały to m.in. Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Muzeum i Biblioteka Książąt Czartoryskich. www.muzeum.krakow.pl.

Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK – otwarte w 2011 roku, w budynku znajdującym się w sąsiedztwie Fabryki Schindlera przy ul. Lipowej. Oferuje wystawy najnowszej sztuki, spotkania, projekty edukacyjne. www.mocak.pl.

Muzeum Etnograficzne – pokazuje świat przeszły i dzisiejszych korzystając z nowoczesnych metod: interaktywnego zwiedzania, warsztatów, spotkań. Informacje: www.etnomuzeum.eu.

Połączeniem spaceru i naukowej przygody będzie wizyta w:

Muzeum Inżynierii Miejskiej (ekspozycje we wnętrzach dawnych hal zajezdni tramwajowej) przy ul. Św. Wawrzyńca 15, www.mimk.com.pl.
Muzeum Lotnictwa Polskiego przy Al. Jana Pawła II 39, www.muzeumlotnictwa.pl.

Ogrodzie Doświadczeń

(www.ogroddoswiadczen.pl), przy Alei Pokoju 68.

Powyższa lista muzeów, które zobaczyć trzeba, jest jedynie wykazem „na rozgrzewkę” – informacje o innych muzeach w Krakowie i okolicach:

http://muzeawkrakowie.com.

Krakowskie festiwale

Ilość krakowskich festiwali może przyprawić o praw- dziwy zawrót głowy: corocznie odbywa się ich ponad 100, jedne cyklicznie, a inne okazjonalnie, są też festi- wale jednodniowe i kilkudniowe. Wszystkie te przed- sięwzięcia przyciągają do miasta spore grono osób nie tylko z całej Polski, ale i ze świata (jak Festiwal Kultury Żydowskiej czy Krakowski Festiwal Filmowy).

Oto niektóre z festiwali:

  • Styczeń: Opera Rara

  • Luty: Międzynarodowy Festiwal Piosenki

    Żeglarskiej

  • Marzec: Festiwal Podróżników „Trzy Żywioły”

  • Kwiecień: Przegląd Kabaretów Paka, Festiwal

    Misteria Paschalia

  • Maj: Festiwal Nauki w Krakowie, Krakowski

    Festiwal Filmowy

  • Czerwiec: ArtBoom Festiwal, Festiwal

    Kultury Żydowskiej, Wianki

  • Lipiec: Międzynarodowy Festiwal Teatrów

    Ulicznych, Letni Festiwal Jazzowy Piwnicy Pod Baranami, Festiwal Muzyki Tradycyjnej „Rozstaje”

  • Sierpień: Coke Live Music Festiwal, Międzynarodowy Festiwal Muzyka w Starym Krakowie

  • Wrzesień: Festiwal Sacrum Profanum, Nowohucka Jesień Gitarowa, Podgórska Jesień Kulturalna

  • Październik: Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie, Festiwal Unsound

  • Listopad: Festiwal Genius Loci, Conrad Festiwal, World Press Photo

  • Grudzień: Festiwal Jazz Juniors w Krakowie

Krakowskie Noce

Kraków tętni życiem w nocy – i to nie tylko za sprawą klubów i pubów. Co miesiąc, w okresie od maja do września, odbywają się Krakowskie Noce, podczas których otwierane są muzea, teatry, niedostępne zwykle klasztorne skarbce. Sztuka wychodzi nocą również w przestrzeń Rynku Głów- nego, placów, ogrodów i krużganków. Cykl rozpoczyna się w maju Nocą Muzeów, po niej następują zwykle: w czerw- cu Noc Teatrów, w lipcu Noc Jazzu, w sierpniu Noc Cracovia Sacra, a we wrześniu Noc Poezji (taka kolejność była w 2011 roku). Wszystkie informacje (o programie, możliwościach otrzymania bezpłatnych wejściówek itd.) znajdują się na: www.krakowskienoce.pl.

 

 

 

 

Newsletter
juliada mlodziez smiglo

Powered by mtCMS   •    Wszelkie prawa zastrzeżone   •    Projekt i wykonanie MTWeb