63_Do lekarza, do apteki

Kto płaci za Twoje leczenie?

Publiczna służba zdrowia nie jest „darmowa” – jest opłacana z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), do które- go należą wszyscy obywatele opłacający składkę na ubez- pieczenie zdrowotne. Właśnie te składki tworzą Fundusz, z którego pokrywane są koszty leczenia chorych. Jak Twoje pieniądze trafiają do Funduszu?

- Dopóki nie pracujesz i pozostajesz na utrzymaniu rodziców, składkę opłaca za Ciebie pracodawca które- goś z rodziców.
- Jeśli pracujesz, składkę odprowadza Twój praco- dawca – oczywiście opłaca to z pieniędzy, które u niego wypracowujesz.

Jeśli jesteś zarejestrowanym bezrobotnym, do NFZ zgłasza Cię Urząd Pracy.
- Rolników i ich dzieci do NFZ zgłasza Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).

- Jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą lub wykonujesz tzw. wolny zawód (pracujesz np. jako informatyk, dziennikarz dla różnych agencji, z którymi podpisujesz umowę o dzieło lub zlecenie, ale nie jesteś w żadnej zatrudniony/a na stałe), wówczas to Ty musisz zgłosić się i zapisać w NFZ.

NFZ pokrywa jedynie część kosztów, które wiążą się ze zdrowiem obywateli. Będąc członkiem NFZ i udając się do placówki, która podpisała umowę z NFZ, nie zapłacisz m.in. za: badania diagnostyczne, leczenie ambulatoryjne, leczenie szpitalne (ale jedynie na podstawie odpowiedniego skie- rowania lekarskiego), opiekę podczas ciąży czy orzeczenie o stanie zdrowia (wymagane np. przez pracodawcę, który wystawia odpowiednie skierowanie na badanie).

Możesz dowolnie wybrać jednego lekarza tzw. pierw- szego kontaktu, również w prywatnych placówkach zdrowia. Jeśli lekarz ten ma podpisany kontrakt z NFZ, nie zapłacisz za leczenie; jeśli lekarz nie podpisał takiej umowy, musisz zapłacić za wizytę. Lekarz pierwszego kontaktu podejmuje decyzję, czy i jaki będzie dalszy ciąg procesu leczenia, wypi- suje skierowania na badania dodatkowe i do specjalistów.

Bez skierowania, czyli bez wcześniejszych konsultacji z lekarzem ogólnym, możesz się udać m.in. do lekarza der- matologa, ginekologa, okulisty, położnika, psychiatry i stomatologa. Idąc do lekarza nie zapomnij o zabraniu dowodu osobistego (będzie Ci potrzebny numer PESEL) i legitymacji ubezpieczeniowej lub tzw. formularza ZUS RMUA (potwier- dzającym, że masz zapłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne).

Informacje na temat tego,
co przysługuje Ci w ramach NFZ oraz jakie są warunki leczenia za granicą znajdziesz:
na www.nfz-krakow.pl (> Strona dla pacjentów)
w Małopolskim Oddziale Wojewódzkiego NFZ
przy ul. Batorego 24 w Krakowie;
Adres do korespondencji: MOW NFZ, 31-056 Kraków, ul. Józefa 21 Informacja telefoniczna: Dział Obsługi Świadczeniobiorców
(12) 29 88 386;

całodobowa automatyczna infolinia: (12) 194 88

Może pojawić się potrzeba zakupienia leku czy innych produktów aptecznych w godzinach nocnych (po godz. 20.00), w sobotę (po 16.00), w niedzielę lub dzień świąteczny. Większość aptek jest wówczas już zamknięta, więc potrzeb- na będzie wizyta w jednej z aptek całodobowych:

  • „Apteka pod Opatrznością”, ul. Karmelicka 23, tel. (12) 631 19 80

  • Apteka Prywatna, ul. Galla 26, tel. (12) 636 73 65

  • Apteka „DBAM O ZDROWIE”, ul. Kalwaryjska 94,

    tel. (12) 656 18 50

  • Apteka „DBAM O ZDROWIE”, os. Centrum A bl. 3,

    tel. (12) 425 75 40

    Apteka „VENA-VITA”, ul. Wolska 1, tel. (12) 265 29 70

    Apteka „MILLENIUM”, ul. Kruszwicka 12J (os. Piastów), tel. (12) 645 02 07

    Spis innych aptek oraz godziny ich otwarcia możesz znaleźć również na www.bip.krakow.pl (najlepiej poprzez wpisanie w wyszukiwarkę hasła „apteki”).

 

Newsletter
juliada mlodziez smiglo

Powered by mtCMS   •    Wszelkie prawa zastrzeżone   •    Projekt i wykonanie MTWeb