64_Nie czujesz się bezpiecznie w domu...

Zdarza się, że dom nie jest takim miejscem, jakim być powinien: ciepłym, bezpiecznym, spokojnym. Jeśli Ty lub ktokolwiek z Twoich bliskich jest ofiarą przemocy ze stro- ny któregoś z członków rodziny, nie zwlekaj, udaj się po fachową pomoc, walcz o swoje prawa i godność. Pamiętaj, że przemocą jest każde zachowanie, które poniża, które narusza prawa drugiej osoby, które powoduje psychiczne i fizyczne cierpienie. Przemocą jest więc nie tylko fizyczne znęcanie się: bicie czy szarpanie, ale również poniżanie sło- wem lub zachowaniem.

Przemoc w rodzinie jest wciąż jednym z najbardziej ukrywanych dramatów ludzi. Dzieje się tak dlatego, że wciąż funkcjonuje na jej temat wiele fałszywych stereotypów: że „brudy należy prać we własnym domu”, że „to ofiara powin- na się wstydzić”, a nawet że ofiara „pewnie sobie zasłuży- ła”, i tak dalej...

Nieprawdą jest, że przemoc w rodzinie jest sprawą prywatną - w świetle prawa sprawca przemocy popeł- nia przestępstwo, które podlega karze. To nie ofiara, ale przestępca ma się bać i wstydzić.

Nieprawdą jest, że przemoc w rodzinie występuje tylko w najniższych klasach społecznych – przemoc sto- sują zarówno ludzie z wysoką pozycją społeczną, jak i ci o niskim statusie.

Nieprawdą jest, że przemoc jest incydentem, który „już nigdy się nie powtórzy” – w co często chciałaby wie- rzyć ofiara. Zwykle „pierwszy raz” oznacza, że w przy- szłości pojawią się kolejne.

Pamiętaj, dla przemocy nie ma żadnego usprawiedli- wienia – w żadnym, ale to żadnym wypadku nie można jej tłumaczyć „złym humorem” czy chorobą oprawcy, czy też tym, co często twierdzi oprawca: że ofiara „zasłużyła na karę”.

Co robić w przypadku, kiedy dochodzi do przemocy do- mowej?

Po pierwsze, nie ulegaj, sprzeciw się oprawcy, powiedz NIE.
Zachowaj zimną krew, ale nie odpowiadaj agresją na agresję, bo wywoła to efekt lawiny; chroń samego/samą siebie. Jeśli w domu są dzieci, chroń je!

Zbieraj dowody – nie ukrywaj sytuacji przed ro- dziną, przyjaciółmi, sąsiadami, dzięki temu będą mogli świadczyć na przykład w sądzie (jeśli będziecie mieć uzasadnione obawy, że ze strony oprawcy grozi im nie- bezpieczeństwo, możecie wnioskować w sądzie lub prokuraturze o utajnienie danych osobowych świadka). Zbieraj też dowody materialne (np. poszarpane, zakrwa- wione ubrania, rozbity sprzęt). Jeśli zgłosisz sprawę na Policji, złóż wniosek o zabezpieczenie dowodów.

Jeśli zostałaś/eś pobita/y lub zgwałcona/y, idź do le- karza i poproś o obdukcję (zaświadczenie o stanie zdro- wia z opisem poniesionych obrażeń).

Udaj się do instytucji, w której otrzymasz profesjonalną pomoc psychologiczną, prawną, socjalną.

W Krakowie takiej pomocy udziela:

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej

www.mops.krakow.pl
Główna siedziba MOPS w Krakowie znajduje się przy ul. Józefińskiej 14 (ale mieszkańcy poszczególnych dziel- nic Krakowa zwracają się do odpowiednich
Filii MOPS – ich adresy znajdziesz na stronie internetowej).
Może warto zacząć od telefonu? Telefon Zaufania: (12) 413 71 33 (czynny codziennie w godz. 16:00 - 21:00)

Ośrodek Interwencji Kryzysowej

Bezpłatna specjalistyczna (np. psychologiczną, prawną) pomoc dla ofiar przemocy, osób cierpiących wskutek ciężkich doświadczeń.
Kontakt: ul. Radziwiłłowska 8b, Kraków,

tel. (12) 421 92 82 (pomoc przez całą dobę).

Krakowski Instytut Psychoterapii

www.kip.siemacha.org.pl
KIP prowadzi nieodpłatnie usługi poradnictwa i terapii dla mieszkańców miasta Krakowa.

W Instytucie pomoc znajdą osoby i całe rodziny, któ- re między innymi doświadczają przemocy, przeżywają trudny okres związany na przykład z żałobą czy rozwo- dem, borykają się z problemem alkoholizmu czy choroby psychicznej najbliższych.

Oddziały KIP:

- ul. Podbrzezie 6, 31-054 Kraków - rejestracja od poniedziałku do piątku
w godz. 10.00-18.00: osobiście w siedzibie; telefonicznie: (12) 423 02 28 oraz 698 549 596; poprzez e-mail: psychoterapia@siemacha.org.pl

- os. Krakowiaków 2, 31-962 Kraków - rejestracja od poniedziałku do piątku
w godz. 10.00-18.00: osobiście w siedzibie; telefonicznie: (12) 644 12 66 (wew.21)
oraz 662 582 289;
poprzez e-mail: psychoterapia2@siemacha.org.pl

- ul. Ptaszyckiego 6, 31-979 Kraków -

rejestracja od poniedziałku do piątku

w godz. 10.00-18.00: osobiście w siedzibie; telefonicznie: (12) 682 11 50 oraz 692 960 436; poprzez e-mail: psychoterapia3@siemacha.org.pl

Ośrodek dla Osób Dotkniętych Przemocą

Całodobowa, bezpłatna pomoc; podczas dyżurów porady psychologa, prawnika, pracownika socjalnego, pedagoga. Telefonować można przez całą dobę, a w godzi- nach 8.00-21.00 można po prostu przyjść do Ośrodka i uzy- skać pomoc bezpośrednią.

Kontakt: os. Krakowiaków 46, Kraków, tel. (12) 425 81 70.

Newsletter
juliada mlodziez smiglo

Powered by mtCMS   •    Wszelkie prawa zastrzeżone   •    Projekt i wykonanie MTWeb