Chcesz zalożyć własną firmę?

Być może trzeba samemu stworzyć sobie miejsce pracy? I w tej sytuacji nie jesteś osamotniony/a – pojawia się coraz więcej programów i instytucji, które pomagają młodym ludziom nie tylko w podnoszeniu kwalifikacji, ale i w realizowaniu ich pomysłów na własny biznes. Przygotowaliśmy podstawowe informacje, które pozwolą Ci się nie dać zaskoczyć urzędowej rzeczywistości. W Krakowie założenie firmy staje się coraz łatwiejsze i szybsze – krakowski przyszły przedsiębiorca może już większość formalności załatwić w jednym miejscu, a wszystkie informacje może znaleźć na jednej stronie internetowej!
Jeśli chcesz założyć firmę...

wlasna_firma
• Najpierw oczywiście potrzebny jest pomysł na to, czym Twoja firma ma się zajmować. Później zastanów się, jak firma będzie się nazywać i gdzie będzie działać - to wszystko będzie potrzebne do wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.

• Zajrzyj na stronę internetową Punktu Obsługi Przedsiębiorcy (w skrócie: POP) prowadzoną przez Urząd Miasta Krakowa, której celem jest pomoc w szybkiej i sprawnej obsłudze przedsiębiorców zamieszkałych w Krakowie. Aby wejść na stronę POP możesz wpisać adres www.bip.krakow.pl – po prawej stronie znajdziesz skrót do Punktu, lub wpisz www.krakow.pl, a następnie w poziomym pasku kliknij hasło „Gospodarka” (wtedy po lewej stronie pokazuje się baner POP). Rejestrowanie firmy będzie wymagało osobistej wizyty w urzędzie, ale dzięki POP można się do takiej wizyty świetnie przygotować. Strona POP zawiera między innymi wszelkie informacje o potrzebnych do rejestracji wnioskach, drukach, dokumentach (można je również elektronicznie wypełniać), wyszukiwarkę kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) oraz wykaz procedur dotyczących przedsiębiorców chcących załatwić sprawę w urzędzie.

• Wszystkie formalności związane z zarejestrowaniem firmy załatwisz w Punkcie Obsługi Przedsiębiorcy Urzędu Miasta Krakowa, przy ul. Wielickiej 28 A (III piętro) – nie musisz już jechać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Urzędu Statystycznego i Urzędu Skarbowego.

Rejestrację firmy rozpoczniesz od wypełnienia wniosku o założenie firmy (specjalny druk otrzymasz w urzędzie lub znajdziesz na stronie internetowej POP), w którym będziesz musiał podać: nazwę firmy, dokładny adres jej siedziby i miejsce stałego prowadzenia działalności; przedmiot działań i obszar działalności firmy (można wskazać kilka takich
obszarów); datę rozpoczęcia działalności (dodając do tego czas oczekiwania na nr REGON i NIP). W punkcie Urzędu Statystycznego wystąpisz o numer statystyczny REGON. W punkcie obsługi Izby Skarbowej wyrobisz NIP (Numer Identyfikacji Podatkowej) firmy oraz podejmiesz decyzję o sposobie rozliczania Twojej firmy. W punkcie ZUS-u (Zakładu Ubezpieczeń Społecznych) ustalisz wysokość stałej składki. Pełna składka, zawierająca wszystkie elementy (m.in. składkę emerytalną, rentową, chorobową, wypadkową, na fundusz pracy) wynosi ok. 800 zł, ale zakładający swoją pierwszą firmę absolwenci uczelni wyższych mają zniżki.

A oto „przewodnik” po Referacie Ewidencji Działalności Gospodarczej:

tabala1


Pomoc w założeniu i prowadzeniu firmy znajdziesz w:

• Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej (w Wojewódzkim Urzędzie Pracy): www.wup-krakow.pl, kontakt telefoniczny: (12) 42 40 738; osobiście: Plac Na Stawach 1, I piętro, pokój 103 - od poniedziałku do piątku w godzinach
8.30-15.30.

• Specjalnych jednostkach działających na uczelniach wyższych, najczęściej nazywanych Biurami lub Centrami Karier,których celem jest pomoc studentom w wejściu na rynek pracy, w tym pomoc w uruchomieniu własnego biznesu. Wykaz wszystkich biur karier działających na uczelniach krakowskich (i filiach pozamiejscowych) znajdziesz na stronie Wojewódzkiego Urzędu Pracy (www.wup-krakow.pl) – na poziomym pasku kliknij „Ciekawe strony”, potem wybierz Akademickie Biura Karier.

• Otwierając firmę możesz też starać się o niskooprocentowaną pożyczkę lub o poręczenie, na przykład w Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. O inne formy dotacji, pożyczek i poręczeń udzielanych ze wsparciem środków unijnych pytaj w siedzibie MARR przy ul. Kordylewskiego 11, w punkcie MARR w POP (stanowisko 10), szukaj na: www.marr.pl, przeglądaj też stronę internetową

www.wrotamalopolski.pl (zwłaszcza dział „Przedsiębiorczość”).

 

 

Newsletter
juliada mlodziez smiglo

Powered by mtCMS   •    Wszelkie prawa zastrzeżone   •    Projekt i wykonanie MTWeb