Rozliczenia podatkowe

Obowiązek składania PIT-ów mają te osoby, które uzyskały w ciągu roku jakiś dochód (np. były u kogoś zatrudnione lub prowadziły własną działalność gospodarczą, itp.). Politycy wciąż debatują na temat sposobu naliczania podatku, ale tymczasem działa zasada, że podatki płaci się w zależności od tego, ile dana osoba zarobiła w ciągu danego roku.

• Każdy pracodawca, u którego byłeś zatrudniony w ciągu minionego roku (choćby na jeden dzień) ma obowiązek przysłania Ci
do końca lutego roku następnego informacji podatkowej PIT-11 (jeśli byłeś zatrudniony na umowę o pracę) lub PIT-8B (jeśli byłeś zatrudniony na umowę zlecenia lub o dzieło).

• W PIT-ach tych zawarte są informacje dotyczące szczegółów wykonywanej w poprzednim roku przez Ciebie pracy (wynagrodzenie, ubezpieczenia, itp). Na podstawie tychże informacji (przysłanych Ci wcześniej przez pracodawców) należy taki PIT wypełnić bądź skorzystać z pomocy biur podatkowych, które wypełnią go za ok. 50 zł. Jeśli będziesz rozliczać się po raz pierwszy, w Urzędzie Skarbowym dowiesz się, która deklaracja PIT Cię obowiązuje. Przykładowo:

- osoby, które miały dochody z działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych, z najmu albo z dzierżawy,
ze stosunku pracy z zagranicy lub z działalności wykonywanej osobiście (np. z działalności artystycznej, literackiej, sportowej, umów zlecenia, o dzieło, kontraktów menedżerskich) wypełniają PIT-36;

- osoby, które miały wynagrodzenie ze stosunku pracy, emerytury i renty krajowej; zasiłków z ubezpieczenia społecznego
(np. zasiłek chorobowy); z umowy zlecenia, o dzieło, kontraktu menedżerskiego, dochody z praw autorskich i innych praw majątkowych – wypełniają PIT-37.

• Wypełniony PIT należy złożyć do Urzędu Skarbowego do 30 kwietnia (można złożyć osobiście w biurze podawczym urzędu skarbowego lub wysłać w tym terminie pocztą listem poleconym - list polecony musi być nadany do 30 kwietnia przed północą). Pamiętaj, aby przed złożeniem zeznania sporządzić kopię dla własnego użytku, a także sprawdzić, czy nie występują w nim oczywiste błędy (np. matematyczne, w obliczeniach) lub braki danych (podpisu, numeru NIP itp.).

Gdzie szukać informacji?

Polecamy strony:
www.pit.pl – tu znajdziesz informacje o zasadach zeznawania podatkowego oraz ogólnie o systemie podatkowym w Polsce
www.mofnet.gov.pl – to strona Ministerstwa Finansów RP zawierająca wszelkie akty prawne dotyczące systemu podatkowego w Polsce, jak również formularze zeznań podatkowych, „kalendarz podatnika” (do kiedy składać rozliczenia) oraz wykaz najczęściej zadawanych pytań: (w Menu rozwiń kategorię „Podatki”).

1% PODATKU...

Rozliczając podatek dochodowy za dany rok, jeden procent (1%) obliczonego podatku możesz ofiarować na potrzeby tzw.
organizacji pożytku publicznego i odpisać tę kwotę w składanej deklaracji podatkowej. Trzeba wykonać kilka prostych czynności.

Jak to zrobić?

1. Najpierw wybierz organizację – musi mieć status organizacji pożytku publicznego [OPP]. Co to są organizacje pożytku
publicznego znajdziesz w rozdziale „Czas wolny inaczej” oraz na: www.ngo.pl. Pamiętaj, że nie możesz podzielić swojego 1% między kilka organizacji. Zachęcamy Cię do wspierania organizacji lokalnych – w Krakowie działa około 200 organizacji pożytku publicznego!

2. Wypełnij odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT-36, PIT-37 lub PIT-28). W zeznaniu podajesz
nazwę organizacji oraz numer jej wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Pełną nazwę wybranej OPP oraz numer KRS znajdziesz na stronie internetowej organizacji lub w wykazie OPP zamieszczonej na http://bazy.ngo.pl/ (wybierz kategorię „organizacje pożytku publicznego”).

3. Pieniądze (1% podatku należnego) na konto wybranej organizacji przekaże urząd skarbowy.

Newsletter
juliada mlodziez smiglo

Powered by mtCMS   •    Wszelkie prawa zastrzeżone   •    Projekt i wykonanie MTWeb