Zakładasz rodzinę

zakladasz_rodzineDecyzja o założeniu rodziny i zawarciu związku małżeńskiego jest jedną z najważniejszych i najpoważniejszych w życiu człowieka – nieprzypadkowo mówi się, że wchodzi się na „nową drogę życia”. Bez względu na to, czy zdecydujesz się związać ze swoim partnerem/partnerką jedynie ślubem cywilnym czy też ślubem wynikającym z Twojej religii (np. ślubem Kościoła katolickiego, w tym ślubem konkordatowym), podejmujesz wobec zakładanej rodziny istotne zobowiązania.

Jakie są podstawowe formy ślubu? Jakie dokumenty będą potrzebne?


• Ślub cywilny – odbywa się w Urzędzie Stanu Cywilnego (USC) przed urzędnikiem reprezentującym instytucję państwową.
Do Urzędu Stanu Cywilnego para musi zgłosić się najpóźniej miesiąc i jeden dzień przed planowanym terminem ślubu. Jeśli planujecie ślub w szczególnym terminie (na przykład w okresie świąt), o pierwszej wizycie w USC trzeba pomyśleć  wcześniej. W USC będą Wam potrzebne skrócone akty urodzenia i dowody osobiste. Na miejscu będziecie musieli podpisać zapewnienie o nieistnieniu okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa. Opłata za ślub wynosi 84 zł. W szczególnych, uzasadnionych przypadkach można starać się o skrócenie 31-dniowego minimalnego okresu oczekiwania na ślub (za przyspieszenie terminu ślubu wnosi się dodatkową opłatę). W przypadku ślubu z obcokrajowcem formalności jest nieco więcej -potrzebny jest odpis aktu urodzenia wraz z tłumaczeniem dokonanym przez tłumacza przysięgłego oraz specjalne zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa (wydane przez właściwy organ w kraju pochodzenia partnera lub przedstawicielstwo dyplomatyczne, albo też ewentualnie postanowienie sądu rejonowego zwalniające od obowiązku przedłożenia zaświadczenia o zdolności prawnej). Podczas ceremonii potrzebni będą jeszcze świadkowie – dwie pełnoletnie osoby (dowolnej płci), posiadające przy sobie dowód osobisty. I oczywiście potrzebne będą obrączki.

Urząd Stanu Cywilnego w Krakowie
ul. Lubelska 27, infolinia: (12) 616 55 15
Osoby chcące zawrzeć związek małżeński przyjmowane są:
poniedziałek - piątek
w godz. 7.40 do 15.20.
Stanowiska informacyjno-podawcze czynne są
od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.40 do 18.00

• Ślub kościelny (w Kościele katolickim) – formalnie powinien odbywać się w parafii, ale za zgodą proboszcza ślub taki może mieć miejsce w innym kościele. Od kilku lat w Polsce istnieje możliwość zawarcia w kościele ślubu konkordatowego, dzięki czemu nie ma potrzeby zawierania osobnego ślubu w urzędzie stanu cywilnego. Do kościoła należy się zgłosić co najmniej trzy miesiące przed planowanym terminem ślubu; należy mieć ze sobą: dowody osobiste, aktualne świadectwa chrztu (ważne 3 miesiące od daty wydania), zaświadczenie o uczestnictwie w kursie przedmałżeńskim oraz dokumenty z USC o braku okoliczności, które wykluczałyby zawarcie małżeństwa.

Warto wiedzieć, że...

- Kursy przedmałżeńskie, czyli katechezy dla narzeczonych, zwykle trwają cztery tygodnie (co tydzień po ok. 2 godziny), można również wziąć udział w katechezie dwudniowej (w czasie weekendu, kilka godzin dziennie). Kursy są bezpłatne.

- Osoby, które chcą uzupełnić sakramenty (chrztu, bierzmowania, Komunii św.), mogą się zgłosić do Ośrodka Katechumenalnego przy kościele św. Marka Ewangelisty; ul. św. Marka 10, 31-012 Kraków, tel.: (12) 429 54 04.

- Gdy jedno z narzeczonych jest ateistą lub osobą innego wyznania, ślub ma się odbyć za granicą lub jedno z narzeczonych jest obcokrajowcem - należy skontaktować z proboszczem narzeczonej lub narzeczonego i zasięgnąć informacji, jakie są możliwości oraz procedura zawarcia małżeństwa.

Newsletter
juliada mlodziez smiglo

Powered by mtCMS   •    Wszelkie prawa zastrzeżone   •    Projekt i wykonanie MTWeb