Dorosłość to również nowa rola - rola rodzica! Czasami okazuje się trudna, zwłaszcza wtedy, gdy jeszcze nie jesteśmy do niej przygotowani, a już musimy wziąć odpowiedzialność za drugą małą osobę. To normalne odczucia, które mają zwłaszcza młodzi ludzie: gdy oboje lub jedno z nich jest nieprzygotowane psychicznie i/lub gdy ich sytuacja materialna jest na tyle trudna, że pojawienie się dziecka jest traktowane jako wydarzenie, które ich przerasta. Na szczęście ciąża trwa na tyle długo, że i dziecko ma czas, żeby się przygotować do życia „na zewnątrz”, i przyszli rodzice mogą się oswoić z nową sytuacją. Z pewnością znajdą też wsparcie w rodzinie, wśród przyjaciół, w odpowiednich instytucjach. Ale niestety zdarza się też i tak, że przyszła matka zostaje w tej sytuacji sama. Trzeba znaleźć pomoc – najpierw u rodziców, wśród najbliższych, a jeśli okaże się to niewystarczające: w odpowiednich instytucjach (informacje o nich znajdziesz w kolejnym podrozdziale).
Osiemnastolatko, jeśli jesteś w ciąży (lub podejrzewasz, że jesteś w ciąży)...
- Jak najszybciej udaj się do lekarza ginekologia – jeśli faktycznie jesteś w ciąży, przejmie nad Tobą lekarską opiekę, opowie o zmianach, jakie zachodzą w Twoim organizmie, skieruje Cię na konieczne badania, wyznaczy Ci kolejne wizyty.
- Jeśli ciąża jest potwierdzona: koniecznie porozmawiaj z najbliższymi, zwłaszcza z ojcem dziecka, jeśli jeszcze o niczym nie wie! Po pierwszym zaskoczeniu w spokoju zastanówcie się, jak zreorganizować życie (zwłaszcza, jeśli nie jesteście jeszcze małżeństwem, nie mieszkacie razem, jesteście na utrzymaniu rodziców, uczycie się itd.). Potrzebne będą rozmowy o tym, jak zmienić życie codzienne, jak podzielić się obowiązkami.
- Jeśli uczysz się lub studiujesz, dowiedz się w szkole lub na uczelni, jakie są możliwości takiego zorganizowania nauki, abyś nie musiała jej formalnie przerywać pod koniec ciąży i po urodzeniu dziecka (czy np. możesz mieć indywidualny tok studiów, jakie są warunki otrzymania urlopu dziekańskiego). Ta nowa sytuacja wywoła u Ciebie rozmaite pytania i wątpliwości. Na wiele pytań odpowie Ci z pewnością Twój lekarz. Dodatkowo możesz zaglądać na profesjonalnie prowadzone strony internetowe, na których znajdziesz informacje o zalecanym dla kobiet w ciąży trybie życia, porady psychologów czy prawników (niżej kilka przykładowych adresów).
• www.rodzicpoludzku.pl to Strona Fundacji „Rodzić po Ludzku”, która zainicjowała w Polsce akcję promowania szpitali zapewniających godne warunki w trakcie porodu i po porodzie. Na stronie znajdziesz nie tylko ważne informacje o ciąży i porodzie, ale również bazę danych instytucji takich jak szpitale, kliniki, szkoły rodzenia, poradnie laktacyjne. Fundacja organizuje konkurs na szpitale najbardziej przyjazne kobietom i ich dzieciom oraz na najmilszych lekarzy i położne.
• www.cafebocian.pl, www.maluchy.pl, www.poradnikmamy.pl, – serwisy dla przyszłych rodziców, informacje o ciąży, porodzie i wychowaniu.
• www.tato.net – strona dla ojców (m.in. jak nawiązywać i utrzymywać dobre relacje z dzieckiem).