Niestety, bywa i tak, że rzeczywistość odbiega od marzeń. Jeśli Twój mąż/żona (partner/partnerka) nie wykazuje się dojrzałością, a wręcz jego/jej zachowanie zagraża życiu, bezpieczeństwu Twojemu i dziecka, koniecznie zwróć się o pomoc do instytucji, których zadaniem jest wsparcie osób i rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji. Problem przemocy, agresji, uzależnień (od alkoholu, narkotyków, internetu, hazardu itd.) sam się nie rozwiąże, a myślenie, że „jutro będzie lepiej” tylko utrwala zaistniałą sytuację.
Jeśli oczekujesz dziecka i jesteś w trudnej sytuacji,
nie załamuj się, zwróć się do odpowiedniej dla Twojego miejsca zamieszkania filii Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (poszukaj na www.mops.krakow.pl, telefon do głównej siedziby MOPS: (12) 616 54 27). Tam dowiesz się, na jaką pomoc możesz liczyć, a jeśli nie masz gdzie zamieszkać z dzieckiem - dowiesz się gdzie znajdziesz schronienie (do wielu placówek dla matek i dzieci potrzebne jest skierowanie z MOPS-u). Informacje o tym, gdzie możesz się udać po pomoc, znajdziesz też w Ośrodku Interwencji Kryzysowej: ul. Radziwiłłowska 8b, Kraków, tel. (12) 421 92 82 (pomoc przez całą dobę). Zajrzyj również na stronę Ośrodków Pomocy Społecznej www.ops.pl (porady prawne, forum dyskusyjne).
Kiedy ojciec samotnie wychowuje dziecko lub jest izolowany od dziecka ...
Ojcowie, którzy doświadczają samotnego rodzicielstwa (z rozmaitych przyczyn) lub też przeciwnie: są izolowani od własnych dzieci (na przykład przez matkę dzieci, z którą są w konflikcie), znajdą specjalistyczne porady prawne i psychologiczne na stronach internetowych (np. www.tato.net, www.wstroneojca.pl). W części pt. „Potrzebujesz pomocy?” podajemy adresy instytucji bezpłatnie udzielających fachowej pomocy (również nieletnim i dorosłym dzieciom alkoholików).