Co cztery lata odbywają się w Polsce wybory samorządowe, czyli wybory członków władz lokalnych oraz przedstawicieli do rad gmin, powiatów oraz sejmików województw samorządowych oraz na funkcje wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Zasady wyborów są zależne od liczby mieszkańców w danej miejscowości. Oficjalna strona Państwowej Komisji Wyborczej, na której zamieszczane są wszystkie dokumenty związane z wyborami (w tym oficjalne wyniki wyborów), to: www.pkw.gov.pl.
Struktura Samorządu Krakowa wygląda następująco:
Mieszkańcy wybierają:
RADĘ GMINY (czyli MIASTA) oraz PREZYDENTA
władza stanowiąca i kontrolna: (RADA GMINY/MIASTA)
w jej skład wchodzą Radni. Rada ustanawia akty prawa miejscowego; uchwala budżet Miasta i rozpatruje sprawozdania z jego wykonania; podejmuje uchwały w sprawach wysokości podatków oraz w sprawach majątkowych powiatu.
organ wykonawczy:
Prezydent
wykonuje zadania wynikające z uchwał Rady Miasta, zadania określone przepisami prawa oraz wydaje decyzje administracyjne. Prezydentowi pomagają jego zastępcy i pełnomocnicy: specjaliści zajmujący się poszczególnymi sprawami, m.in.: Pełnomocnicy ds. Prawnych, ozwoju
Przedsiębiorczości, Osób Niepełnosprawnych, Młodzieży, Inwestycji Strategicznych.
Prezydent i Radni Miasta pracują w budynku Urzędu Miasta Krakowa przy Placu Wszystkich Świętych 3-4 - tam znajdują się ich kancelarie, odbywają się sesje i zebrania, podczas których podejmowane są najważniejsze decyzje.