Wybierasz władze

wybory_samorzadJesteś pełnoletni/a, a w związku z tym posiadasz czynne prawo wyborcze - możesz wybierać swoich reprezentantów i podejmować decyzje, kto ma sprawować władzę w Twoim imieniu. Wraz ze skończeniem 21 lat otrzymasz tzw. bierne prawo wyborcze, a to oznacza, że i Ty będziesz mógł/mogła kandydować na stanowisko posła/posłanki.

Wybory samorządowe – obywatele gminy (w Twoim przypadku gminą jest Kraków) w wyborach bezpośrednich wybierają
zarówno radnych (członków Rady Miasta), jak i prezydenta (w mniejszych miastach i wsiach – burmistrza, wójta).

Wybory Prezydenta RP - w Polsce odbywają się co 5 lat. Prezydentem można być tylko przez dwie kadencje. Bierne
prawo wyborcze (prawo do kandydowania) posiada każdy polski obywatel, który ukończył 35 lat i zbierze przynajmniej 100 tysięcy podpisów pod swoją kandydaturą. Czynne prawo posiadają wszyscy obywatele Polski oraz rodacy zamieszkali na stałe za granicą. Prezydent jest wybierany w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich i odbywają się w głosowaniu tajnym. Prezydentem zostaje ten kandydat, który otrzyma ponad 50% wszystkich oddanych głosów. Z punktu widzenia prawa frekwencja wyborcza nie gra roli, a więc nawet jeśli tylko mała część uprawnionych do głosowania weźmie udział w wyborach, ich decyzja będzie ważna - gdy żaden z kandydatów nie otrzyma wymaganej większości głosów w I turze, po dwóch tygodniach odbywa się II tura głosowania, a uczestniczą w niej dwaj kandydaci, którzy uzyskali najwyższą liczbę głosów. Formalnie więc prezydentem może zostać osoba wybrana przez ułamek społeczeństwa. „Nieformalnie” pytając – chciałbyś, żeby ci nieliczni wybierali za Ciebie?

• Wybory do Parlamentu - w Polsce odbywają się co 4 lata chyba, że kadencja Parlamentu zostanie skrócona. Wybory te są
powszechne, równe, bezpośrednie i proporcjonalne oraz odbywają się w głosowaniu tajnym. Nie można kandydować jednocześnie do Sejmu i Senatu.
Sejm: Wybieramy 460 posłów, których mogą zgłaszać partie polityczne oraz wyborcy. Bierne prawo wyborcze ma każdy polski
obywatel, który ukończył 21 lat. Otrzymane mandaty dzieli się proporcjonalnie pomiędzy komitety wyborcze, które uzyskały co najmniej 5%, a w przypadku zawiązanych koalicji - 8% głosów. Z progu tego zwolnione są komitety mniejszości narodowych.
Senat: Wybieramy 100 senatorów, których mogą zgłaszać partie polityczne oraz wyborcy. Bierne prawo wyborcze ma każdy polski obywatel, który ukończył 30 lat. Wybory do Senatu odbywają się według systemu większościowego: w okręgach wybiera się od dwóch do czterech senatorów, którzy uzyskali największą liczbę głosów.

Newsletter
juliada mlodziez smiglo

Powered by mtCMS   •    Wszelkie prawa zastrzeżone   •    Projekt i wykonanie MTWeb