Czas dla innych - wolontariat

wolontariatNiezwykłym sposobem spędzania wolnego czasu jest wolontariat, czyli dobrowolne, nieodpłatne działanie na rzecz innych - ale trzeba dodać: na rzecz organizacji pożytku publicznego albo innej organizacji pozarządowej, a więc nie prywatnej firmy czy spółki, która prowadzi działalność gospodarczą (w nich można zostać stażystą). Reprezentując organizację, w której działasz jako wolontariusz, dajesz potrzebującym swój wolny czas, umiejętności, zainteresowanie i troskę. Zakres wolontariatu jest praktycznie nieograniczony, bo dobrowolna pomoc potrzebna jest wszędzie i w bardzo różnej formie. Wolontariusze opiekują się chorymi, rysują grafiki na szpitalnych sufitach, pomagają dzieciom w nauce, tworzą patrole podczas koncertów, pracują w schroniskach dla zwierząt – wręcz trudno powiedzieć, gdzie wolontariuszy nie ma.

Jak zacząć?

• Zastanów się, co umiesz i co lubisz robić. Na terenie całej Małopolski działa wiele organizacji, w których możesz się wiele nauczyć, realizować swoje pasje, pomóc sobie lub innym i znaleźć przyjaciół.Informacji o organizacjach, w których możesz odbyć wolontariat, szukaj w bazach danych portali: www.dzialaj.pl oraz www.wolontariat.ngo.pl

• Kiedy znajdziesz już organizację, skontaktujesz się z nią, a jej przedstawiciele zaproponują Ci możliwości współpracy i przedstawią oczekiwania, zastanów się, czy jesteś w stanie podołać tym zadaniom - jeśli nie, poszukaj dla siebie czegoś innego.

• Jeśli obie strony akceptują warunki, zawieracie umowę, która może formę ustną albo pisemną (oczywiście forma pisemna jest lepszym gwarantem tego, że obie strony się porozumiały i zaakceptowały warunki). Powinieneś wziąć udział w szkoleniu prezentującym problematykę wolontariatu – dokładniej poznasz swoje prawa i obowiązki, warunki działania.

• Teraz – do działania!

Przy okazji wolontariatu warto wspomnieć o organizacjach, których obecność jest wyrazem tego, że ludzie chcą robić coś więcej niż siedzenie przed telewizorem, że jednoczą się w rozwiązywaniu wspólnych bolączek i nie czekają, aż „ktoś inny” zajmie się naprawianiem tego, co dookoła nie funkcjonuje. Mowa o nazywanych po angielsku „Non Governmental Organisations” (NGO’s), czyli organizacjach pozarządowych – one realizują te zadania, którymi nie zajmuje się państwo, a z którymi nie poradziliby sobie obywatele, gdyby działali w pojedynkę (albo radziliby sobie z nimi znacznie gorzej). Dziś Polacy coraz częściej organizują się w grupy, których celem jest działanie na rzecz wspólnego dobra. Tworzą stowarzyszenia i fundacje, czyli wspomniane NGO’s.

Niektóre z tych organizacji mają status organizacji pożytku publicznego, co oznacza, że spełniają warunki określone w „Ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontaracie” (z 24.04.2003) – realizują zadania bardzo ważne dla wspólnego dobra wszystkich obywateli. Ta sama Ustawa wprowadziła istotną dla wszystkich podatników zmianę - rozliczając podatek dochodowy za dany rok, jeden procent (1%) obliczonego podatku możesz ofiarować na potrzeby organizacji pożytku publicznego i odpisać tę kwotę w składanej deklaracji podatkowej. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w rozdziale „Zarabiasz na siebie” oraz na stronach: www.ngo.pl (gdzie znajdziesz również wykaz organizacji pożytku publicznego).

Newsletter
juliada mlodziez smiglo

Powered by mtCMS   •    Wszelkie prawa zastrzeżone   •    Projekt i wykonanie MTWeb