W Polsce, na szczęście, dokonała się znacząca zmiana w sposobie myślenia o osobach niepełnosprawnych. W porównaniu do krajów Europy Zachodniej wciąż jednak wykazujemy zacofanie, udając – jeśli my i nasi najbliżsi są w pełni zdrowi – że sprawa nas nie dotyczy. Takie podejście wiąże się z niewiedzą, wielką lekkomyślnością i ze stereotypami, jakie pełnosprawni tworzą na temat niepełnosprawności. A niepełnosprawność w mniejszym lub większym stopniu dotyczy nas wszystkich. Pomyśl: statystycznie na 100 osób kilka to osoby z mniejszym lub większym stopniem niepełnosprawności – a więc nawet jeśli jesteś całkowicie zdrowy, niemal pewne jest to, że znasz co najmniej jedną osobę niepełnosprawną; po drugie, nikt z „pełnosprawnych dziś” nie może być stuprocentowo pewny, co wydarzy się w jego życiu w przyszłości. Przykłady? Corocznie tysiące osób traci „pełnosprawność” wskutek wypadków drogowych, chorób, nieszczęśliwych wydarzeń. Wydaje się, że jako społeczeństwo zaczynamy sobie z tego zdawać sprawę – ludzie niepełnosprawni zaczynają się pojawiać w życiu publicznym i w mediach, nowo powstające budynki są już z reguły architektonicznie dostosowywane dla potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo. Ale kiedy stajemy z niepełnosprawnością własną lub bliskich stajemy twarzą w twarz, wciąż nie wiemy, jak sobie z nią radzić. Warto szukać pomocy.
W Krakowie istnieje urząd Pełnomocnika ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Referat ds. Problematyki Osób Niepełnosprawnych. W Referacie uzyskasz wszelkie informacje na temat możliwości uzyskania pomocy, organizacji osób niepełnosprawnych działających na terenie Krakowa, przepisów prawnych itd.
Kontakt: Referat ds. Problematyki Osób Niepełnosprawnych:
ul. Stachowicza 18, 30-103 Kraków, tel. (12) 616 50 08, (12) 616 50 26
fax: (12) 616 50 27
Dla osób niepełnosprawnych, ich rodzin, przyjaciół i wszystkich zainteresowanych pomocą osobom niepełnosprawnych podajmy przydatne adresy internetowe:
www.krakow.pl/miasto/bezbarier - specjalny serwis na stronie Miasta; aktualne informacje, adresy, linki do stron specjalistycznych instytucji;
www.pfron.org.pl - strona Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (tu znajdziesz m.in. bieżące informacje dotyczące programów PFRON, programów UE, przepisów prawnych); strona jest przygotowana również z wersją dla osób niedowidzących.
www.mpips.gov.pl – to strona Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, na której znajdziesz informacje o polityce państwa w zakresie pomocy społecznej oraz działań na rzecz osób niepełnosprawnych. Strona z wersją dla osób niedowidzących.