Idziesz do lekarza

nfzKto płaci za Twoje leczenie?

Publiczna służba zdrowia nie jest „darmowa” – jest opłacana z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), do którego należą wszyscy obywatele opłacający składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Właśnie te składki tworzą Fundusz, z którego pokrywane są koszty leczenia chorych. Jak Twoje pieniądze trafiają do Funduszu?

- Dopóki nie pracujesz i pozostajesz na utrzymaniu rodziców, składkę opłaca za Ciebie pracodawca któregoś z rodziców.

- Jeśli pracujesz, składkę odprowadza Twój pracodawca –oczywiście opłaca to z pieniędzy, które u niego wypracowujesz.

- Jeśli jesteś zarejestrowanym bezrobotnym, do NFZ zgłasza Cię Urząd Pracy.

- Rolników i ich dzieci do NFZ zgłasza Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).

- Jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą lub wykonujesz tzw. wolny zawód (pracujesz np. jako informatyk, dziennikarz dla różnych agencji, z którymi podpisujesz umowę o dzieło lub zlecenie, ale nie jesteś w żadnej zatrudniony/a na stałe), wówczas to Ty musisz zgłosić się i zapisać w NFZ.

NFZ pokrywa jedynie część kosztów, które wiążą się ze zdrowiem obywateli. Będąc członkiem NFZ i udając się do placówki, która podpisała umowę z NFZ, nie zapłacisz m.in. za: badania diagnostyczne, leczenie ambulatoryjne, leczenie szpitalne (ale jedynie na podstawie odpowiedniego skierowania lekarskiego), opiekę podczas ciąży czy orzeczenie o stanie zdrowia (wymagane np. przez pracodawcę, który wystawia odpowiednie skierowanie na badanie). Możesz dowolnie wybrać jednego lekarza tzw. pierwszego kontaktu, również w prywatnych placówkach zdrowia. Jeśli lekarz ten ma podpisany kontrakt z NFZ, nie zapłacisz za leczenie; jeśli lekarz nie podpisał takiej umowy, musisz zapłacić za wizytę. Lekarz pierwszego kontaktu podejmuje decyzję, czy i jaki będzie dalszy ciąg procesu leczenia, wypisuje skierowania na badania dodatkowe i do specjalistów. Bez skierowania, czyli bez wcześniejszych konsultacji z lekarzem ogólnym, możesz się udać do lekarza dermatologa, ginekologa, okulisty, położnika, psychiatry i stomatologa. Idąc do lekarza nie zapomnij o zabraniu dowodu osobistego (będzie Ci potrzebny numer PESEL) i legitymacji ubezpieczeniowej.

Informacje na temat tego, co przysługuje Ci w ramach NFZ oraz jakie są warunki leczenia za granicą znajdziesz:
• na stronie www.nfz-krakow.pl
• w Małopolskim Oddziale Wojewódzkiego Narodowego
Funduszu Zdrowia
Kontakt: 31-056 Kraków, ul. Józefa 21, tel. (12) 298 81 00
• u Rzecznika Praw Pacjenta Małopolski OW NFZ,
ul. Batorego 24, 31-135 Kraków, tel. (12) 298 83 03

Newsletter
juliada mlodziez smiglo

Powered by mtCMS   •    Wszelkie prawa zastrzeżone   •    Projekt i wykonanie MTWeb