UCZNIU, PAMIĘTAJ!
   

Moim artykułem chcę zwrócić uwagę na problem łamania praw dziecka. Często nie zwracamy uwagi na to, iż w naszym otoczeniu łamane są przywileje dojrzewającego człowieka. Często nawet, nie mamy bladego pojęcia o tym, że istnieją kraje, w których dzieci ciężko pracują, są pozbawione możliwości rozwoju, nauki, cierpią upokorzenie i głód.

Z Konstytucji RP (art.72) wyczytałam kilka ważnych, aczkolwiek w naszym kraju nie zawsze dotrzymywanych, warunków:

1. Rzeczpospolita Polska zapewnia ochronę praw dziecka. Każdy ma prawo żądać od organów władzy publicznej ochrony dziecka przed przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem i demoralizacją.
2. Dziecko pozbawione opieki rodzicielskiej ma prawo do opieki i pomocy władz publicznych.
3. W toku ustalania praw dziecka organy władzy publicznej oraz osoby odpowiedzialne za dziecko są obowiązane do wysłuchania i w miarę możliwości uwzględnienia zdania dziecka.
4. Ustawa określa kompetencje i sposób powoływania Rzecznika Praw Dziecka.

Zatem dziecko ma prawo do:

wychowania się w rodzinie;
adopcji;
oświaty i nauki;
kultury, wypoczynku i rozrywki;
ochrony zdrowia i opieki medycznej;
wszechstronnego rozwoju osobowości, swobody wyznania, światopoglądu;
dostępu do informacji;
ochrony przed wyzyskiem i poniżającym traktowaniem;
prywatności;
równości.

My - dzieci i młodzież - powinniśmy pamiętać o naszych prawach i nie przekraczać granic etyki. Powinniśmy przyczyniać się do upowszechnienia problematyki łamania naszych przywilejów, oraz, na miarę swoich możliwości, przeciwdziałać temu procederowi.

Może to kogoś zadziwi, ale potrzeba spisania tych naturalnych praw, które posiadają dzieci całego świata, skrystalizowała się dopiero pod koniec XX wieku.

Konwencja o Prawach Dziecka została uchwalona 20 listopada 1989r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Polska jako jedna z pierwszych zobowiązała się do przestrzegania postanowień Konwencji (w roku 1991).

Konwencja o Prawach Dziecka jest dokumentem międzynarodowym, umową zawierającą zbiór praw, która podpisało ponad dwadzieścia państw świata. Zawiera ona 41 artykułów mówiących o poszczególnych prawach.

Słowa Konwencji: „Dziecko ma prawo do..." odnoszą się bezpośrednio do dziecka jako podmiotu prawa, a Konwencja nazwana Światową Konstytucją Praw Dziecka określa prawny status dziecka oparty na następujących założeniach:

Dziecko jest samodzielnym podmiotem; ze względu na swoją niedojrzałość psychiczną i fizyczną wymaga szczególnej opieki i ochrony prawnej,
Dziecko jako istota ludzka wymaga poszanowania jego tożsamości, godności i prywatności,
Rodzina jest najlepszym środowiskiem wychowania dziecka,
Państwo ma wspierać rodzinę, a nie wyręczać ją w jej funkcjach.
Postanowienia Konwencji obejmują człowieka od narodzenia do skończenia przez niego osiemnastu lat.

Szczególne prawa do ochrony przyznano dzieciom upośledzonym i niepełnosprawnym oraz pozbawionym środowiska rodzinnego. Podkreślone są też prawa mniejszości narodowościowych do zachowania własnej kultury, religii i języka.

Rzecznik Praw Dziecka stoi na staży praw dziecka, a w szczególności: prawa do życia i ochrony zdrowia, prawa do wychowywania w rodzinie, prawa do godziwych warunków socjalnych i prawa do nauki.

WYBRANE ORGANIZACJE I FUNDACJE DZIAŁAJĄCE NA RZECZ DZIECI:

- KOMITET OCHRONY PRAW DZIECKA (i jego 400 ddziałów terenowych)

- FUNDACJA „DZIECIĘCE LISTY DO ŚWIATA" -POLSKA FUNDACJA DZIECI I MŁODZIEŻY-FUNDACJA DZIECI NICZYJE

- TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ - TPD-FUNDACJA NA RZECZ DZIECI ZE ŚRODOWISK ZAGROŻONYCH „PLUS" -STOWARZYSZENIE „POMOCNA DŁOŃ"- FUNDACJA NA RZECZ OCHRONY DZIECI PRZED OKRUCIEŃSTWEM

INSTYTUCJE POWOŁANE, BY SŁUŻYĆ POMOCĄ MŁODSZYM:

- PORADNIE PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNE

- RODZINNE OŚRODKI DIAGNOSTYCZNO-KONSULTACYJNE- RODK

- PORADNIE ZDROWIA PSYCHOLOGICZNEGO I DS. PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY W RODZINIE -SĄDY RODZINNE I OPIEKUŃCZE -OŚRODKI POMOCY SPOŁECZNEJ - OŚRODKI INTERWENCJI KRYZYSOWEJ - POLICJA - PAŃSTWOWE POGOTOWIA OPIEKUŃCZE

Chrystyna Tkaczenko
Poleć znajomemu
Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć
Link został wysłany
Newsletter
juliada mlodziez smiglo

Powered by mtCMS   •    Wszelkie prawa zastrzeżone   •    Projekt i wykonanie MTWeb