Świadomy uczeń- świadomy obywatel, czyli promocja praw i obowiązków ucznia.
   

Temat Super Akcji - Świadomy Uczeń - Świadomy Obywatel, czyli międzyszkolna gra samorządowa "w samo południe"

Wyświetlam 20170330_120851.jpg

Kategoria konkursowa: Nic o nas bez nas, czyli promocja praw i obowiązków ucznia

Forma działań:
-noc w szkole
- wystawa na korytarzu szkolnym
- gra dla uczniów klas pierwszych
- prelekcja dla członków SU
- "gra samorządowa" z udziałem reprezentacji samorządów zaprzyjaźnionych gimnazjów krakowskich (Gimnazja nr 4, 9, 16, Zielonki).

Termin spotkania finałowego - 30 marca (spotkanie poprzedziły kilkunastodniowe przygotowania do akcji opisane niżej)

Miejsce: korytarz na parterze budynku.

 

Szczegółowe cele:

- promocja wiedzy o prawach i obowiązkach ucznia,

- Samorządowcy wszystkich szkół łączcie się " - czyli rozwijanie współpracy między samorządami różnych szkół,

-"Samorządowiec potrafi" , czyli rozwijanie pomysłowości i kreatywności uczniów,

- popularyzowanie wiedzy na temat działalności samorządu Województwa Małopolskiego.

 

Zadania Samorządu:

1. Przygotowanie i rozesłanie zaproszeń na grę samorządową.

2. Opracowanie szczegółowego programu spotkania.

3. Skompletowanie składu Jury, zaproszenie jego członków.

4. Przygotowanie artykułów biurowych, laptopów oraz innych przedmiotów niezbędnych do wykonania zadań określonych w programie gry.

5. Wykonanie prezentacji na temat Konwencji Praw Dziecka i przedstawienie jej uczestnikom gry.

6. Przygotowanie dyplomów i nagród dla zwycięzców rywalizacji.

7. Ustawienie i wyposażenie stanowisk dla drużyn biorących udział w grze.

8. Montaż wystawy prac wykonanych przez uczestników gry.

9. Przygotowanie materiałów na temat praw i obowiązków ucznia i montaż wystawy na tablicy informacyjnej samorządu szkolnego.

 

Etap 0 – Nocna narada
Wszystko rozpoczęło się mroźnej marcowej nocy. Jako, że przed nami dużo pracy postanowiliśmy zewrzeć szyki i zorganizowaliśmy nocowanie w szkole. Blisko 40 uczniów, miliony pomysłów i jeszcze więcej chęci i zapału. Rozpoczęliśmy od intergracji, wspólnej kolacji a następnie do samego rana przygotowywaliśmy zbliżającą się akcję. Rozdzielenie obowiązków, praca w grupach i przedewszystkim pozytywna atmosfera sprawiły, że nad ranem plan był gotowy!

Więcej zdjęć:
http://gim17krakow.ogicom.pl/noc-w-gimnazjum-2017/subalbum_1.html

Etap I - Przybywajcie! Zapraszamy!

Pierwszy krok, czyli opracowanie programu spotkania, okazał się (względnie) prosty. Drugi, czyli  zaproszenie członków samorządów innych szkół - mimo początkowych obaw pod tytułem "czy zechcą do nas przyjść?"- również zakończył sie sukcesem, gdyż na rozesłane pocztą mailową i tradycyjną zaproszenia odpowiedziały 4 szkoły, które zapowiedziały swój udział w naszej super Akcji. Były to Gimnazja nr 4, 9, 16 oraz Gimnazjum w Zielonkach. Zapewnieni o ich obecności na planowanej na 30 marca imprezie, którą nazwaliśmy "grą samorządową", rozpoczęliśmy ....

etap II, czyli przygotowania.

Po wykonaniu listy przedmiotów niezbędnych do wykonania zadań przewidzianych w programie rozpoczęliśmy zbiórkę nakrętek, butelek, bibuły, kolorowego papieru, tkanin i innych materiałów, które w ramach recyklingu można twórczo wykorzystać. Zwróciliśmy się również do dyrekcji szkoły z prośbą o wypożyczenie laptopów oraz zakup bristoli, pisaków i kredek.

Na dwa dni przed spotkaniem zmontowaliśmy małą wystawę tematyczną na tablicy samorządu oraz  wykonaliśmy powitalny plakat i okolicznościową dekorację w hallu szkoły, który wybraliśmy na miejsce akcji. Przygotowaliśmy i wydrukowaliśmy również dyplomy dla zwycięzców gry. Rankiem, 30 marca, po przygotowaniu i wyposażeniu pięciu stanowisk pracy oraz ustawieniu stolika dla Jury, pozostało jedynie oczekiwanie na gości, którzy pojawili sie w naszej szkole...

Wyświetlam 20170330_120537.jpg

"w samo południe" ( Etap III)

Międzyszkolne spotkanie samorządowców rozpoczęło wystąpienie pana Dariusza Styrny, Dyrektora Departamentu Edukacji i Kształcenia Ustawicznego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, który opowiedział uczniom o srtrukturze i działalności samorządu oraz przedstawił  możliwości wpływania na życie społeczności lokalnej. W następnej kolejności głos zabrał przewodniczący naszego samorządu, Szymek, który omówił i przedstawil prezentację na temat Konwencji Praw Dziecka.

Po wystąpieniach wstępnych i zapoznaniu uczestników z zadaniami i kryteriami oceny ruszyła rywalizacja drużyn, które otrzymały do wykonania następujące zadania:

1. wykorzystując dostępne materiały recyklingowe wykonać Rzecznika Praw Ucznia,

2. nakręcić vloga prezentującego kolejne etapy pracy lub wykonać prezentację zdjęć na ten temat,

3. wykonać plakat ilustrujący wylosowane wcześniej jedno z katalogu praw i obowiązków ucznia,

4. używając przystępnego języka omówić przedstawioną ilustrację,

5. wylosowane prawo lub obowiazek przedstawić w formie scenek.

Po podsumowaniu punktów przyznanych drużynom przez Jury (w skład którego wchodził m.in. Pan Dariusza Styrna) ogłoszono wyniki rywalizacji, a zwycięzcom - reprezentacji Gimnazjum nr 16- wręczono nagrody.

Efekty pracy uczestników gry, czyli plakaty oraz "recyklingowych " Rzeczników Praw Ucznia wykorzystano do wystawy, którą wykonali członkowie naszego samorządu.

 

Wyświetlam 20170330_151811.jpgWyświetlam 20170330_143410.jpgWyświetlam 20170330_133019.jpgWyświetlam 20170330_140531.jpgWyświetlam 20170330_134114.jpgWyświetlam 20170330_140838.jpg

 

 


Jeden z konkursowych filmików:

https://youtu.be/bd5hGPLu_OM

 

A co z naszymi uczniami?

Pomimo tego, iż finał akcji przeznaczony był w dużej mierze dla gości wcale nie zapomnieliśmy o naszych uczniach. Promocję praw i obowiązków ucznia wśród naszych kolegów i koleżanek rozpoczęliśmy od przygotowania tablicy samorządowej promującej nasze prawa i obowiązki. Ponadto, wybrani uczniowie klas pierwszych w ramach „próby generalnej” wzięli udział w naszej wewnętrznej grze i dzięki temu zapoznali się ze swoimi prawami i obowiązkami. Finałem akcji wśród naszych uczniów była prelekcja, którą wygłosił Pan Dariusz Styrn, Dyrektor Departamentu Edukacji i Kształcenia Ustawicznego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego.

Wyświetlam 20170330_131217.jpg

Co dalej?

Wszystkie efekty naszej pracy będą do końca kwietnia dostępne dla uczniów w formie wystawy na korytarzu szkolnym a zwieńczenie wystawy nastąpi podczas dni otwartych naszej szkoły podczas których promować będziemy prawa i obowiązki uczniów wśród przyszłych koleżanek i kolegów.

 

Super Akcja w liczbach:

1. Przygotowania – ok. 40 osób

2. Udział w grze – ok. 30 osób

3. Wysłuchanie prelekcji - 40 osób

4. Goście ( w tym członkowie samorządów i opiekunowie)- 25 osób

SU Gim 17
http://gim17krakow.ogicom.pl/
Poleć znajomemu
Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć
Link został wysłany
Newsletter
juliada mlodziez smiglo

Powered by mtCMS   •    Wszelkie prawa zastrzeżone   •    Projekt i wykonanie MTWeb