W pewnym wieku człowiek zaczyna poszukiwać bliskiej osoby – kogoś, z kim mógłby dzielić swoje radości i smutki. Kiedy jesteśmy nastolatkami, coś w nas się zmienia. Burza hormonów, potrzeba miłości, a może po prostu szaleństwo emocji – to wszystko sprawia, że zaczynamy łączyć się w pary. Czy chodzenie z kimś i szkolne związki mają szansę na przetrwanie? I na to, aby rozwinąć się w trwałe, dojrzałe uczucia? Zapytałam o to kilkoro nastolatków. Oto ich odpowiedzi.
Myśli tak jak ja
Gimnazjalna miłość to raczej „zabawa”, bo dopiero w liceum zaczyna się robić „poważnie”. Nigdy jednak nie wiadomo, czy to uczucie będzie trwało także po skończeniu szkoły. Ale zawsze jest fajnie, jeżeli ktoś myśli tak jak ty, chce tego co ty i zawsze cię zrozumie. Wydaje mi się, że w naszym wieku zaczynamy mieć coraz więcej problemów i druga osoba jest nam potrzebna po to, żeby to gorzkie życie umilić :). Dlatego uważam, że szkolne związki są ważne, potrzebne i owszem, mają szansę na przetrwanie. (Wiktor)
Miłość a zauroczenie
Bliski kontakt z osobą płci przeciwnej w tak młodym wieku jest zapewne wywołany brakiem zrozumienia przez rodziców. Taki samotny dzieciak potrzebuje kogoś, komu może zaufać, zwierzyć się ze swoich problemów i mieć pewność, że ta druga osoba zrozumie go i udzieli kilku rad. Uważam, że takie dobre relacje mogą przerodzić się w trwałe i dojrzałe uczucie. (Nikodem)
W tym wieku to na pewno każdego „dopadnie” zakochanie
Uważam, że szkolne miłości są nieuniknione. W tym okresie chyba każdy przeżywa swoje pierwsze zauroczenie. Często jest ono nieszczęśliwe, ale dzięki tym nocom przepłakanym w poduszkę poznaje się smak życia. I choć zwykle takie uczucia czy związki kończą się zaraz po skończeniu szkoły, to miłe wspomnienia pozostają na bardzo długi czas. (Ola)
Można się wiele nauczyć!
Oczywiście, że mają szansę na przetrwanie! Dzięki takiej miłości można czuć się szczęśliwym, zasmakować związku i przygotować się do tworzenia dobrych relacji w przyszłości. Młodzi ludzie potrzebują być kochani i chcą kochać. Miłość jak nic innego pozwala na oderwanie się od szarej rzeczywistości. (Magda)
zebrała Angelika Wielgus