(zapo)ZNAJ swój (samo)RZĄD Super Akcja
   

Zgodnie z założeniami nasza kolejna akcja nie miała być zwyczajnym konkursem wiedzy o prawach i obowiązkach ucznia. Chcieliśmy pokazać rolę i znaczenie Samorządu Uczniowskiego jako strażników szkolnego regulaminu i sojuszników wszystkich tych, którzy z jakiegoś powodu jako uczniowie czują się pokrzywdzeni lub zapomnieli o tym, jak powinno wyglądać ich codzienne życie w szkole. Pewnego pięknego, choć jeszcze mroźnego dnia, po powrocie z ferii zimowych pojawiła się na facebooku szkolnym taka informacja: „Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat władz Samorządu Od Kusego, poznać najważniejsze uprawnienia zapisane w Konwencji O Prawach Dziecka, nie wiesz co zrobić, gdy Twoje prawa ucznia są łamane lub zapomniałeś o istnieniu obowiązków szkolnych to weź udział w naszym KONKURSIE. Poznasz w ten sposób kolejną WIELKĄ TAJEMNICĘ SZKOŁY AD 2016." I tak rozpoczęła się kolejna Super Akcja Samorządu Od Kusego.

Temat Super Akcji: „(zapo)ZNAJ swój (samo)RZĄD".

Kategoria konkursowa: Nic o nas bez nas, czyli promocja praw i obowiązków ucznia.

Forma działań: gra terenowa (tzw. podchody) oraz konkurs wiedzy o prawach i obowiązkach ucznia.

Termin: 27 II - 3 III (etap finałowy akcji poprzedzony był tygodniem organizacyjnych przygotowań),

Miejsce: wybrane sale lekcyjne, korytarze szkolne, inne ciekawe i (nie)typowe miejsca itp.

Szczegółowe cele:

- kształtowanie postawy odpowiedzialności za środowisko rówieśnicze poprzez organizację działań oedukacyjnych,
- propagowanie idei samorządności w ramach poznawanie różnych „tajemnic" szkoły (co może być wspaniałą przygodą),
- samorządowa promocja wiedzy o prawach i obowiązkach ucznia (korzystaj z tego co możesz, pamiętaj o tym co musisz)
- możliwość interesującej prezentacji nowych władz SU Gim 47, którzy mogli poczuć się szkolnymi celebrytami.

Zadania samorządu:

1. Na roboczym zebraniu samorządu poinformowanie przedstawicieli wszystkich klas o idei Super Akcji, jej celach i zamierzeniach oraz zachęcenie do jak najliczniejszego udziału w planowanym wydarzeniu.
2. Ustalenie zasad współpracy z władzami Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej nr 91 (w ramach międzyszkolnej integracji zaproszenie ich do aktywnego zaangażowania się w edukacyjny projekt).
3. Opracowanie idei i formy Super Akcji oraz szczegółowego terminarza działań, kryteriów oceniania zadań, zaplanowanie i samodzielne stworzenie różnorodnych materiałów potrzebnych do jej realizacji.
4. Ustalenie zasad uczestnictwa dwuosobowych zespołów uczniowskich w planowanej Super Akcji (ze względu na rozbudowaną formułę działań wymagało to od nas ogromnej precyzji organizacyjnej i dużej kreatywności).
5. Za zaangażowanie się w działania promujące wiedzę o samorządzie oraz prawach i obowiązkach ucznia postanowiliśmy przyznać dodatkowe punkty klasom w całorocznym konkursie „(ekstra)KLASA SU Gim 47").

Organizatorzy i uczestnicy:

Organizatorem Super Akcji były nowo wybrane władze Samorządu Od Kusego, czyli samorządowa partia szkolna - „Kusownicy 47" (4 osoby). Na potrzeby akcji przyjęli oni funkcję Super Aniołków Grzeczniołków i byli odpowiedzialni za przeprowadzenie jednego z poziomów gry, który został nazwany funkcją jaką reprezentuje dana osoba w samorządzie: Level 1 - Kanclerz, Level 2 - Skarbnik, Level 3 - (arcy)Mistrz, Level 4 - Prezydent.

Natomiast etap finałowy gry terenowej w postaci konkursu wiedzy pt. Wielka Tajemnica Szkoły AD 2016 został opracowany przez Ambasadorkę Praw Dziecka. Ze względu na formę Super Akcji mógł wziąć w niej udział każdy uczeń szkoły (warunek - należało się u Opiekuna SU „zalogować się" do gry jako dwuosobowa drużyna). Jak się okazało na koniec Super Akcji do wielkiego finału dotarło kilkanaście zespołów (razem 38 osób) i to one zmierzyły się z zadaniami ostatniego etapu.

Ważne informacje organizacyjne.

Każdego dnia akcji na tablicy Samorządu U Kusego pojawiał się rysunek (autoportret) jednej osoby z władz samorządu. Jego imię i nazwisko było zapisane specjalnym szyfrem (np. harcerską czekoladką czy szyfrem cezara itp.). Podpowiedzi jak rozwiązać szyfr znajdowały się na specjalnej Tablicy Szyfrów. Następnie uczestnicy gry mieli za zadanie odszukać na terenie szkoły danego przedstawiciela samorządu, zadać mu jedno z pytań konkursowych zapisanych na specjalnej karcie. Potwierdzeniem wykonania zadania był podpis samorządowego Aniołka Grzeczniołka. Dodatkowo uczestnicy gry otrzymywali materiały pomocnicze przydatne do udziału w finałowej części konkursu wiedzy o prawach i obowiązkach ucznia oraz roli i znaczeniu samorządu w szkole.

Rozgrzewka - gra terenowa:

1. W Super Akcji startowały 2 zespoły, które zadeklarowały zainteresowanie poznaniem Wielkiej Tajemnicy Szkoły (warunek był taki, że podczas gry i finałowego konkursu wiedzy nie można było zmieniać swojego współpartnera).
2. Opracowane przez organizatorów rysunki umieszczane na tablicy samorządu prezentowały władze SU Gim 47w roli „Aniołów Grzeczniołków". Bonusem były tzw. dobre wiadomości, czyli mądre cytaty przygotowane przez organizatorów.
3. Zasady akcji zostały tak przygotowane, że można było się do niej włączyć w każdym dniu gry - z tym, że uczestnicy, którzy rozpoczęli ją „później" musieli oprócz wykonania zadań bieżących uzupełnić zaległe polecenia.
4. Odpowiedzi na pytania dotyczące bardzo ważnych informacji o osobach tworzących władze samorządu można było uzyskać podczas bezpośredniego „wywiadu" (tylko w ten sposób można było uzyskać informacje pomocne w finale).

5. Jak się okazało wiele radości (choć czasem było to niemałe wyzwanie) sprawiało uczestnikom gry odszyfrowanie imienia i nazwiska Aniołka Grzeczniołka, a potem odnalezienie go na terenie szkoły i uzyskanie od niego autografu. Jednak dzięki temu przedstawiciele samorządu mogli choć przez chwilę poczuć się jak ktoś bardzo ważny.
6. Super Akcja wymagały od uczestników systematyczności (przez cztery kolejne dni należało odszyfrować bohatera danego dnia i wykonać zadanie konkursowe) oraz wytrwałości (zdarzały się takie momenty, że z powodu obowiązków szkolnych i sportowych ciężko było odnaleźć w szkole przedstawiciela samorządu, aby otrzymać od niego autograf).

Etap finałowy - konkurs wiedzy.

3 marca o ustalonej porze „samorządówce" (s. 44) spotkali się uczestnicy, którzy przez cały tydzień sumienie poznawali Samorząd Od Kusego i zbierali materiały pomocnicze do finałowego konkursu. Ze względu na liczbę uczestników etap finałowy został przeprowadzony w dwóch turach. Test składał się z czterech części tematycznych: Samorząd Uczniowski i jego rola w organizacji życia szkoły, Pół żartem, pół serio o codziennych obowiązkach szkolnych ucznia, Gdzie to jest, czyli najważniejsze miejsca w szkole oraz Mądry uczeń po szkodzie, czyli jak bronić swoich praw w szkole.

Album prezentujacy zadania z Super Akcji Samorządu Od Kusego wraz z konkursem wirtualnym TUTAJ

Jak stwierdzili na koniec uczestnicy gra terenowa i sam konkurs poszerzył ich wiedzę na temat znaczenia i roli samorządu uczniowskiego w szkole oraz pokazał, że przedstawiciele władz samorządu mogą być ich sojusznikiem w regulaminowym rozwiązywaniu różnych nieporozumień i konfliktów (np. z nauczycielami lub dyrekcją) zgodnie z prawem i statutem szkoły. Z kronikarskiego obowiązku należy odnotować że w kategorii młodszej wygrał zespół Kamila/Oliwia (klasa 6 B SP), a wśród starszaków Magda/Patrycja (klasa 2 B GIM), Podsumowaniem Super Akcji był turniej w grze „Znaj znak: sport", gdzie uczestnicy mieli możliwość zintegrować się jeszcze bliżej między sobą i z przedstawicielami władz Samorządu Od Kusego.

 

A wszystko to w imię hasła „Nic o nas bez nas", bo jak powszechnie wszystkim wiadomo „Razem możemy więcej".

Samorząd Od Kusego
Gimnazjum nr 47 - sportowe
Poleć znajomemu
Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć
Link został wysłany
Newsletter
juliada mlodziez smiglo

Powered by mtCMS   •    Wszelkie prawa zastrzeżone   •    Projekt i wykonanie MTWeb