Ocalić od zapomnienia
   

Igrzyska to przyjaźń, radość, śmiech, a życie szkolne łatwiejsze stanie się. Przynieście z sobą plastikowych zakrętek pełną siatkę. Będzie zabawa! Będzie się działo! Będzie się grało! I znowu czasu będzie mało. Będzie głośno, będzie radośnie, bo spędzimy razem czas jak nasi rodzice za dawnych lat. Gdzie? Na patio!

Zespół Starsi Młodszym w ramach Olimpiady Projektów Społecznych postawił sobie za cel ocalić od zapomnienia gry i zabawy podwórkowe tak popularne jeszcze niedawno na nowohuckich osiedlach. Dla poprzednich pokoleń podwórko było najważniejszym miejscem dzieciństwa. Tam zawiązywały się przyjaźnie i rozgrywane były niesamowite pojedynki. Teraz coraz częściej zabawy na podwórku zastępuje komputer czy tablet, konsola play station lub telefon komórkowy. Niestety ta choroba cywilizacyjna dotyka coraz młodsze pokolenia. Nieraz już kilkuletnie dzieci nie wyobrażają sobie dobrej zabawy i udanego spędzania czasu wolnego bez jakiegoś urządzenia z dostępem do internetu. Jak można zmienić taki stan rzeczy? Jak zachęcić do aktywnego spędzania czasu wolnego? Co zrobić, aby nie dać się zniewolić współczesnej technologii? W jaki sposób zachęcić do powrotu ze świata on - line do gier i zabaw „na żywo"? Czy można połączyć zabawę z akcją charytatywną? Na te pytanie będziemy się starali odpowiedzieć wraz z naszymi młodszymi kolegami i koleżankami (tzw. Świetliczaki) z edukacji wczesnoszkolnej Szkoły Podstawowej nr 91, którzy na co dzień uczęszczają na zajęcia opiekuńczo wychowawcze w szkolnej świetlicy. Dodatkowo naszym marzeniem jest to, aby nasz projekt tworzenia Republiki Swietliczolandii był kontynuowany w następnych latach przez kolejne roczniki „starszaków" i na stałe wszedł do harmonogramu szkolnego życia na osiedlu Handlowym w Nowej Hucie.

Temat projektu: „Pierwsze Szkolne Igrzyska Dziecięce w Grach Podwórkowych".

Obszar działań: promocja sportu i zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży.

Siedem „wspaniałych" celów szczegółowych realizowanego przez nas projektu:
- ukazanie realnego wpływu młodzieży na codzienne życie szkolne.
- kształtowanie postawy odpowiedzialności za środowisko rówieśnicze,
- wzmocnienie aktywności społecznej i obywatelskiej wśród uczniów,
- kształtowanie umiejętności zespołowego współdziałania i współzawodnictwa,
- popularyzacja aktywnego spędzania czasu wolnego w wersji „bez prądu",
- tworzenie pozytywnej atmosfery w szkole opartej o wzajemną życzliwość.
- międzypokoleniowa integracja społeczności szkolnej wokół wartości olimpijskich ,

Symbole olimpijskie Fair Play już są na arenie podwórkowych Igrzysk.

Równocześnie zwracamy się z prośbą o nadsyłanie na nasz adres mailowy starsimlodszym47@onet.pl propozycji swoich ulubionych gier i zabaw „bez prądu" na świeżym powietrzu. W ramach naszego projektu planujemy przeprowadzić plebiscyt „Ocalić od zapomnienia". Jego wyniki pozwolą nam przygotować listę TOP 5 najciekawszych gier i zabaw podwórkowych, aby spopularyzować je wśród (naj)młodszego pokolenia Republiki Świetliczolandii.

Starsi Młodszym
Gimnazjum nr 47 - sportowe
Poleć znajomemu
Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć
Link został wysłany
Newsletter
juliada mlodziez smiglo

Powered by mtCMS   •    Wszelkie prawa zastrzeżone   •    Projekt i wykonanie MTWeb