Gwiazdozbiór wiedzy
   

Jasna noc, przewiane wiatrem niebo i teleskop wystawiony na dach najwyższego budynku, to świat początkującego astronoma. Nie umknie mu żadna gwiazda, czy kometa. Niebo kryje niezliczoną ilość tajemnic; kilka z nich właśnie zostało wyjaśnionych ...

DWA "SŁOŃCA"

Według australijskich astronomów możliwe jest dziwne zjawisko tj. pojawienie się na niebie dwóch "słońc", powodując tym samym, że jedno z nich nie będzie zachodzić przez okres ponad dwóch tygodni i nie będzie nocy. Wszystko to może być wynikiem wybuchu najjaśniejszej gwiazdy widocznej na niebie. Mowa tu o gwieździe Betelgeza. W teorii ten wybuch już nastąpił, ale gwiazda znajduje się ponad 400 lat świetlnych od Ziemi.

(Jest to najbardziej popularna ciekawostka, jaka została przytoczona na "Balu ciekawskich". Przygotowały ją aż cztery osoby: Sebastian Zborowski,Konrad Siekanka, Anna Domańska i Katarzyna Kukalak.)


PROM KOSMICZNY DISCOVERY WYRUSZYŁ W OSTATNI LOT

O godz. 22.53 czasu polskiego z przylądka Cape Canaveral na Florydzie wystartował do swego ostatniego lotu wahadłowiec kosmiczny Discovery. Lot Discovery będzie - jak to się określa - początkiem końca 30-letniego programu lotów amerykańskich wahadłowców kosmicznych. Po nim na orbitę wyniesiony będzie jeszcze w kwietniu prom Endeavour, a w czerwcu ostatni z nich - Atlantis.

Celem misji Discovery, która potrwa 11 dni, jest dowiezienie dostaw na krążącą wokół Ziemi międzynarodową stację kosmiczną (ISS). Sześcioosobową załogą dowodzi emerytowany pułkownik sił powietrznych, 50-letni Steve Lindsey.

Planowane zakończenie lotów wahadłowców, jak dotąd niezastąpionych, wywołuje krytykę ze strony niektórych byłych astronautów. Jeden z nich, Gene Cernan - ostatni człowiek, który wylądował na Księżycu - powiedział w telewizji Fox News po starcie Discovery, że w rządzie i w NASA są ludzie, którym "jakby zależało" na tym, by Ameryka nie przodowała w przyszłości w podboju kosmosu.

(Przygotowała: Patrycja Serafin)

NIEBEZPIECZNA ASTEROIDA

Asteroidę o średnicy 300 m, nazywaną 2001 YB5, odkryto na początku grudnia 2001 roku. Astronomowie sklasyfikowali ten obiekt jako potencjalnie niebezpieczny, bo nawet minimalna zmiana kursu może skierowac go na Ziemię. Asteroida ta wciaż wraca w pobliże naszej planety-pełny jej obieg wokól słonca trwa ok. 1320 dni. Asteroida 2001 YB5 szczególnie zagrozi Ziemi w 2012 roku.

(Przygotowala: Adrianna Bielicz)

UNOSZĄCA SIĘ ZIEMIA

Grunt po naszymi nogami unosi się i opada regularnie w ciagu dnia, podobnie jak czynią to oceany.
Jeżeli Księżyc jest dokładnie nad naszą głową, to ziemia unosi sie o 50cm.

(Przygotowała: Joanna Szybowska)

ZIEMIA ZACZYNA BYć DLA NAS ZA MAŁA

Według ostatniego raportu miedzynarodowej organizacji Living Planet stale powiekszająca sie liczba ludnosci powoduje o 50% wyższe zużycie zasobów naturalnych, niz jest w stanie wytworzyć nasza planeta. Jeśli ta tendencja się utrzyma, w 2030 roku będziemy podobno potrzebować kolejnej planety, która by nas wyżywiła.

(Przygotowała: Julia Pelka)

fot. Katarzyna Jasińska

e_laskowska
Poleć znajomemu
Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć
Link został wysłany
Newsletter
juliada mlodziez smiglo

Powered by mtCMS   •    Wszelkie prawa zastrzeżone   •    Projekt i wykonanie MTWeb