Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie jest główną, publiczną biblioteką województwa małopolskiego, finansowaną przez samorząd województwa. Jej zadaniem jest nie tylko gromadzenie zbiorów książkowych czy audiowizualnych.
W ramach Biblioteki działa Centrum Informacji Biznesowej i Europejskiej. Oddział powstał na wzór placówek amerykańskich zajmujących się informacją użytkową związaną z biznesem. Była to druga tego typu agenda w Polsce.
Z czego można korzystać?
Podstawową bazę informacyjną Oddziału stanowią specjalistyczne książki (zarówno literatura naukowa, jak i popularnonaukowa), fachowe czasopisma oraz przepisy prawne, informatory i poradniki. Tematyka gromadzonych zbiorów związana jest m. in. z ekonomią, przedsiębiorczością, zarządzaniem, księgowością i prawem.
Bazy danych to podstawa
Nie do przecenienia jest dostęp do elektronicznych źródeł informacji. W czytelni można skorzystać z wielu baz danych m.in.: Systemu Informacji Prawnej Lex Omega, zawierającego informacje z trzech podstawowych dziedzin wiedzy o prawie: ustawodawstwa, orzecznictwa i piśmiennictwa prawniczego. Chętnie wykorzystywany przez czytelników jest moduł „Informator Prawno-Gospodarczy" zawierający sprawozdania finansowe i decyzje Ministra Gospodarki opublikowane w Monitorze Polskim B i Monitorze Spółdzielczym B oraz ogłoszenia opublikowane w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (wpisy do rejestru handlowego, wpisy do Krajowego Rejestru Sądowego).
Dużym ułatwieniem dla czytelników Biblioteki są publikacje elektroniczne, dzięki którym nie muszą już oni przeglądać stosów czasopism w poszukiwaniu cennych informacji. Centrum Informacji Biznesowej i Europejskiej dysponuje pełnotekstowymi bazami danych oraz dostępem do archiwów internetowych wybranych czasopism. Wyszukiwanie w nich jest proste i pozwala zaoszczędzić wiele czasu zainteresowanym najnowszymi trendami w marketingu, zmieniającym się prawem czy księgowością. Bazy te są profesjonalnym źródłem aktualnych informacji dla prawników, studentów, wykładowców, menedżerów oraz specjalistów różnych dziedzin. Czytelnicy mają do dyspozycji publikacje elektroniczne dotyczące zagadnień związanych z księgowością, prawem pracy, BHP, budownictwem, nieruchomościami czy prawem ochrony zdrowia.
Dużą zaletą publikacji elektronicznych jest możliwość zadawania pytań przez użytkowników. Odpowiedzi na nie, udzielane w ciągu 7 dni roboczych, opracowują eksperci z danej dziedziny (doradcy podatkowi, biegli rewidenci, radcy prawni). Pomocne jest to zwłaszcza osobom, które potrzebują zinterpretować określony przepis i znaleźć konkretne rozwiązanie praktyczne
Hotspot
Hotspot to dostępny publicznie punkt umożliwiający nieograniczone surfowanie po sieci. Internet jest jednym z największych fenomenów naszych czasów, który dostarcza informacji, pozwala poznać nowych ludzi, zapewnia rozrywkę i - co istotne, dostęp do wiedzy. Czytelnicy Centrum Informacji Biznesowej i Europejskiej oprócz stanowisk komputerowych mają do dyspozycji bezprzewodowy Internet - wszyscy posiadacze laptopów i palmtopów wyposażonych w bezprzewodową kartę sieciową mogą z niego korzystać bezpłatnie w miejscu, które sprzyja skupieniu.
Spotkania czwartkowe - na poważnie i z przymrużeniem oka
Istotnym elementem działalności Centrum jest współorganizowanie różnego rodzaju wykładów otwartych i gier edukacyjnych.
Do tej pory odbyły się tu dwa cykle wykładów: „Herbatka po europejsku" oraz „Ja Europejczyk", organizowane wspólnie z Europe Direct w Krakowie. Pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie na spotkaniach pt.: „Europejska Mobilność Zawodowa" informują o możliwościach i zagrożeniach, jakie stwarza praca oraz kształcenie się w Europie. Udzielają praktycznych wskazówek jak szukać pracy, mieszkania, jak korzystać z opieki zdrowotnej w różnych krajach Unii. Osoby chcące rozwijać swoją inteligencję finansową i uruchomić potencjalne zdolności biznesowe mogą brać udział w popularnej grze Cashflow, stworzonej przez autora książek z serii „Bogaty ojciec, biedny ojciec" - Roberta Kiyosaki. Gra uczy rachunkowości, finansów i inwestowania w akcje, biznes i nieruchomości, umieszczając gracza w interaktywnym środowisku pozwalającym na eksperymentowanie z własną strategią podczas pasjonującej zabawy. Robert Kiyosaki opisuje swoją grę w jednym zdaniu: „Im częściej grasz w tę grę, tym bogatszy się stajesz!"
Renata AugustynWojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie Centrum Informacji Biznesowej i Europejskiej