Wakacyjne dookoła świata
   

Nareszcie zbliżają się wakacje. Wielu z nas wyjedzie w dalekie, czasem egzotyczne podróże.

Oto kilka ciekawostek dotyczących zwyczajów obowiązujących w różnych stronach świata.

Nie bez powodu pojęcie „savoir-vivre" pochodzi z języka francuskiego. Francję postrzega się jako kraj ludzi kulturalnych i eleganckich. Nawet jeśli chce się rozmawiać z Francuzami po angielsku, to lepiej z tym uważać i na wstępie przeprosić za nieznajomość ich rodzimego języka. Jeszcze surowiej niż Polacy oceniają oni trzymanie rąk w kieszeni czy żucie gumy podczas rozmowy towarzyskiej. Te zachowania kojarzą się z amerykańską popkulturą, która jest według wielu Francuzów gorsząca. Mimo przestrzegania reguł savoir-vivre, mieszkańcy Francji też mają swoje wady. Moją znajomą, Sylwię - Polkę mieszkającą w Paryżu, razi u tamtejszych mężczyzn brak zwyczaju przepuszczania kobiet w drzwiach czy ustępowania miejsca w metrze.


Cola niemile widziana

Co warto wiedzieć o krajach południa Europy? Hiszpanie słyną z otwartości i bezpośredniości. Nie powinny więc nikogo zaskoczyć śmiałe pocałunkowe powitania. Warto wiedzieć, żeby do panny zwracać się señorita, do mężatki señora, a do mężczyzny señor. Z kolei we Włoszech, kraju kochanków, gangsterów, maminsynków i radosnych kibiców, cappuccino wypada pić tylko rano. Do obiadu natomiast lepiej poprosić o wodę niż o colę. Picie popularnego amerykańskiego napoju uważane jest za profanację posiłku. Gdy ją zamówimy, możemy spodziewać się, że personel restauracji spojrzy na nas jak na nieokrzesanych dzikusów.

Nie jedz na ulicy

Jadąc do Afryki, a szczególnie Egiptu trzeba zdawać sobie sprawę, że tamtejsza kultura znacznie różni się od europejskiej. W trakcie ramadanu (muzułmańskiego postu, który w tym roku przypada na okres od 20 lipca do 18 sierpnia) na publiczne spożywanie napojów, jedzenie czy palenie papierosów można pozwolić sobie tylko pomiędzy zmierzchem a świtem. Tej zasady lepiej przestrzegać, mimo że post nie dotyczy m.in. turystów czy kobiet ciężarnych. W Egipcie mężczyźni chętnie zaczepiają dziewczyny na ulicy, dlatego, by nie prowokować ich natarczywości, przy poznaniu lepiej poczekać, aż chłopak wyciągnie pierwszy rękę na powitanie. Warto też pamiętać, żeby nie patrzeć muzułmaninowi prosto w oczy, bo odbiera się to jako przyzwolenie na podryw.

Nie wbijamy pałeczek w ryż

W orientalnych krajach, a szczególnie Chinach powinno się jeść pałeczkami, nawet gdy to nam nie wychodzi. Podczas przerwy w jedzeniu nie powinno się zostawiać pałeczek wbitych pionowo w potrawę, bo traktuje się to jako obrazę uczuć religijnych. Do Japonii z kolei można jechać w butach bez sznurówek, żeby oszczędzić swój czas na ich ściąganie, a potem wiązanie. W niektórych restauracjach i świątyniach wymaga się wejścia bez obuwia. Jeśli nadarzy się możliwość ubrania kimono, to jego lewa strona (poła) musi być na wierzchu, a prawa pod spodem. Z odwrotną kolejnością ubiera się zmarłych.

Aleksandra Chojnacka
Poleć znajomemu
Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć
Link został wysłany
Newsletter
juliada mlodziez smiglo

Powered by mtCMS   •    Wszelkie prawa zastrzeżone   •    Projekt i wykonanie MTWeb