Akademia Super… Liderów
   

Rok szkolny, sobotnie przedpołudnie. Może pójdę na rower, spotkam się z przyjaciółmi, poleniuchuję? Tak nie musi wyglądać twoja sobota! Jest takie miejsce, gdzie możesz zdobyć umiejętności, jakich pozazdroszczą ci znajomi!

Krakowski AS - KAS!

Krakowska Akademia Samorządności - tak właśnie nazywa się dwuletni cykl szkoleń dla kandydatów na liderów społecznych. Podczas zajęć młodzi krakowianie zdobywają wiedzę m.in. o tym, jak być liderem grupy, co zrobić w konfliktowych sytuacjach, jak przekonywać innych do swojego zdania oraz jak zachowywać się w sytuacjach oficjalnych, na przykład podczas wizyty u dyrektora szkoły. Oprócz wyżej wymienionych umiejętności adepci Akademii poznają tajniki kreatywności czy asertywności, dowiadują się, jak efektywnie działać i zachęcać uczniów do działania w szkolnym samorządzie oraz co zrobić, aby pozyskać poparcie dla swoich działań. To nie wszystko! Przyszli liderzy pogłębiają wiedzę dotyczącą skutecznego komunikowania się, radzenia sobie ze stresem, ale także trenują wystąpienia publiczne, przemowy i autoprezentacje! Któż z nas nie miał tremy, kiedy musiał wystąpić przed koleżankami i kolegami na szkolnej uroczystości? Myślę, że niewielu, a każdy kursant KAS-u ma niepowtarzalną okazję to zmienić i sprawić, że jego wystąpienia będą dynamiczne, intrygujące i przyciągną rzeszę odbiorców!
Dlaczego KAS zasługuje bez wątpienia na tytuł krakowskiego asa? Odpowiedź jest oczywista - czas spędzony na zajęciach w Akademii to frajda, połączenie przyjemnego z pożytecznym. Dlatego też, gdy wymieniałem, czego dowiadują się kursanci, nie użyłem zwrotu „uczyć się". Wspaniali ludzie, którzy z czasem przeobrażają się w dobrych przyjaciół oraz trenerzy przekazujący studentom cenne informacje związane z samorządnością tworzą niepowtarzalną atmosferę, która sprzyja rozwijaniu pasji i talentów. Krakowska Akademia Samorządności to nie szkoła!

Pierwsze zajęcia, pierwsze wrażenia...

O Akademii usłyszałem w mojej szkole, od pani uczącej języka polskiego. Postanowiłem robić coś ciekawego poza szkołą. Czym prędzej wypełniłem formularz zgłoszeniowy. Udało się - zostałem przyjęty! Wkrótce potem otrzymałem informację o zajęciach inaugurujących nowy „KAS-owy" rok. Nie mogłem doczekać się pierwszego spotkania. Już sama informacja o tym, że zajęcia odbywają się w głównym budynku Urzędu Miasta sprawiła, że przekraczając bramę gmachu czułem prestiż Akademii. Zaczęło się od oficjalnego powitania uczestników, przedstawienia programu zajęć na cały rok, po czym każda z grup poznała swojego trenera.
Tradycją na „KAS-owych" zajęciach są zabawy integracyjne lub enerdżajzery (jeśli kto woli), które odbywają się na początku każdego spotkania. Jest to dobry sposób na skuteczne przebudzenie się z błogiego, weekendowego snu, a każdej zabawie towarzyszy wielka dawka śmiechu. Następnie prowadzący zajęcia przechodzą do omawiania zagadnień związanych z tematem zajęć. Formy są różne: a to debata, a to odgrywanie scenek z wizytą u dyrektora lub też zgłębianie tajników motywowania innych ludzi do działania... i tak interesująco aż do południa! Wówczas, jak gdyby równo ze szkolnym dzwonkiem, wszyscy „KAS-owicze" wybiegają na upragnioną przerwę, czyli po świeże i rozpływające się w ustach drożdżówki! Jednak kiedy czas wolny dobiega końca, młodzi liderzy powracają do swoich sal z takim samym entuzjazmem, z jakim wybiegli na przerwę. W miłej atmosferze płynie sobie czas do godziny piętnastej. Wówczas wszyscy mówią sobie radosne „do zobaczenia na następnych zajęciach".

Przyjdź i przekonaj się, jak wiele możesz zyskać!

Sobotnie spotkania to nie wszystko! W czasie karnawału studenci KAS-u bawią się wspólnie na uroczystym balu Akademii. Piękne suknie u kobiet oraz stylowe garnitury u mężczyzn, poczęstunki, pokazy, tańce - wszystko to tworzy niepowtarzalny klimat, który sprawia, że nie chce się opuszczać tej zabawy. Natomiast w czerwcu wielu uczestników kursu ma szansę wyjechać na 3 dni do Odporyszowa, gdzie w pięknym otoczeniu przyrody „KAS-owicze" uczestniczą w różnego rodzaju kursach, a także dobrze się bawią. KAS-owy rok kończy się uroczystą galą, na której wręczane są m.in. certyfikaty ukończenia kursu liderów.
Spotkania odbywają się zazwyczaj raz w miesiącu, trwają od godziny 10 do 15 i mają miejsce w Urzędzie Miasta Krakowa przy Placu Wszystkich Świętych, ale także w Nowej Hucie w filii UM (co jest wygodne dla osób mieszkających w tej dzielnicy).
Dzięki Krakowskiej Akademii Samorządności zyskałem przede wszystkim chęć do działania, a w szczególności - chęć do działania poza szkołą. Już w tym samym roku stałem się jednym z organizatorów międzynarodowego projektu promującego media młodzieżowe. Poznałem wielu inspirujących ludzi, którzy tworzą ciekawe projekty, rozwijając przy tym siebie. Zdobyłem także wiedzę z zakresu samorządności, zarządzania, współpracy z ludźmi oraz wystąpień publicznych. Wszystkie umiejętności, które macie szansę zdobyć uczęszczając na KAS, z pewnością przydadzą się wam zarówno teraz, jak i w przyszłej pracy, gdzie poszukuje się liderów. Dlatego już teraz warto zadbać o swój rozwój - a to tylko jedna sobota w miesiącu!

Antoni Otałęga
Poleć znajomemu
Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć
Link został wysłany
Newsletter
juliada mlodziez smiglo

Powered by mtCMS   •    Wszelkie prawa zastrzeżone   •    Projekt i wykonanie MTWeb