WYBORY CZAS ZACZĄĆ!
   

Choć nasz przewodniczący, Mateusz Czyż, z wielką niechęcią oddaje swoją posadę - wszystko, co dobre, kiedyś się kończy! Pora na wybory nowego przewodniczącego XIII Liceum.

Do dnia 20 września 2016 roku czekaliśmy na zgłoszenia. Kandydatów było troje:

  • Zuzanna Bochyńska klasa 2h
  • Julia Nasiadko klasa 2b
  • Mateusza Kołodziejczyk klasa 1b '
Od tego momentu każdy z nich miał czas, aby zaprezentować się jak najlepiej tylko da radę. Pomysłów na kampanię im nie brakowało, a uczniowie naszej szkoły mieli ciężki orzech do zgryzienia.
Kiedy cała szkoła już świetnie znała każdego z osobna, dnia 30 września nastąpiła cisza wyborcza. Kandydaci w stresie czekali na werdykt, a uczniowie dzielnie zastanawiali się kto teraz poradzi sobie z tak trudnym zadaniem. Dnia 7 października nastąpiły wybory na 3 i 4 godzinie lekcyjnej, po podliczeniu głosów już wszystko było jasne i po 6 godzinie lekcyjnej został ogłoszony wynik!
I miejsce - Zuzanna Bochyńska - 284 punkty
II miejsce - Mateusz Kołodziejczyk - 178 punktów
III miejsce - Julia Nasiadko - 91 punktów
Takim sposobem mamy nowy skład:
Przewodnicząca: Zuzanna Bochyńska
Zastępca: Mateusz Kołodziejczyk
Sekretarz: Julka Nasiadko
Skarbnik: Filip Adamczyk
Rzecznik Praw Ucznia: Norbert Kociarz
Rzecznik do Spraw Inicjatyw Uczniowskich: Kamila Struzik
Zuza już w tamtym roku była super skarbnikiem i każdy z nas dobrze wie, że w roli przewodniczącego poradzi sobie jeszcze lepiej!
Zwyciężczyni gratulujemy, a reszcie kandydatów życzymy, aby się nie poddawali i dalej dzielnie z nami działali! Smile

Art. 5 ZASADY WYBORU PRZEDSTAWICIELI SAMORZĄDU.

  1. Kadencja władz samorządu trwa jeden rok.

  2. Samorząd Klasowy wybierany jest przez społeczność klasy w wyborach tajnych, bezpośrednich i równych, które przeprowadzane są w klasie na lekcji wychowawczej we wrześniu każdego roku szkolnego.

  3. Zarząd Samorządu Uczniowskiego jest wybierany przez społeczność uczniowską szkoły w wyborach tajnych, bezpośrednich i równych, które przeprowadzane są w na początku drugiego miesiąca nauki po wakacjach.

  4. Wszyscy uczniowie szkoły mają czynne i bierne prawo udziału w wyborach do Samorządów Klasowych i Zarządu Samorządu Uczniowskiego z zastrzeżeniem, że uczniowie klas kończących naukę nie mogą ubiegać się o miejsce w Zarządzie wybieranym na kolejny rok.

  5. Po ogłoszeniu wyników wyborów Zarząd Samorządu Uczniowskiego przekazuje książkę protokołów, oraz środki materialne i finansowe należące do Samorządu nowemu Zarządowi.

  6. Na pierwszym zebraniu Rady Samorządu Uczniowskiego po wyborach, dotychczasowy Zarząd dokonuje podsumowania swojej działalności, przedstawia nowo wybrany Zarząd oraz przekazuje mu swoje uprawnienia i kompetencje.

  7. W celu przeprowadzenia wyborów do władz Samorządu Uczniowskiego Rada Samorządu Uczniowskiego na początku roku szkolnego powołuje Komisję Wyborczą.

  8. Komisja Wyborcza ma trzy tygodnie na przeprowadzenie wyborów.

  9. W skład Komisji Wyborczej wchodzą: przewodniczący oraz nie więcej niż pięć osób wyłonionych spośród członków Rady Samorządu Uczniowskiego.

  10. Członkowie Komisji Wyborczej nie mogą kandydować do władz Samorządu Uczniowskiego.

  11. Do zadań Komisji Wyborczej należy:

  • - wyznaczenie i ogłoszenie terminu wyborów

  • - kwalifikowanie kandydatów ubiegających się o wejście do Zarządu

  • - ogłoszenie listy wyborczej z nazwiskami kandydatów do Zarządu, po zasięgnięciu opinii wychowawców klas, z których pochodzą kandydaci.

  • - czuwanie nad przebiegiem kampanii wyborczej

  • - organizacja wyborów oraz czuwanie nad ich prawidłowym przebiegiem

  • -ogłoszenie ciszy wyborczej

  • - przyjmowanie skarg mogących mieć istotny wpływ na wynik wyborów

  • - liczenie głosów oraz ogłoszenie wyników

  • - sporządzenie sprawozdania z wyborów

  1. Przewodniczący Komisji Wyborczej odpowiada za działania komisji oraz rozlicza się z przebiegu jej prac przed Radą Samorządu Uczniowskiego.

  2. Komisja działa pod nadzorem nauczyciela - opiekuna Samorządu Uczniowskiego.

  3. Kandydatów na przewodniczącego zgłaszają aktualnemu Samorządowi uczniowie liceum każdej klasy do siedmiu dni kalendarzowych przed terminem wyborów. Klasa może wytypować jednego lub dwóch kandydatów.

  4. Kandydat na przewodniczącego musi się wyróżniać godną postawą, przynajmniej dobrym zachowaniem oraz osiąga dobre wyniki w nauce.

  5. Kandydaci muszą mieć opracowany własny program. W obecności dyrekcji szkoły, opiekunów samorządu i członków ubiegłorocznego Samorządu prezentują swoje programy.

  6. Kandydat do Zarządu ma prawo do kampanii wyborczej, którą może zorganizować sam lub z pomocą swoich „zwolenników".

  7. Nazwiska kandydatów do władz Samorządu Uczniowskiego zakwalifikowanych do wyborów przez Komisję Wyborczą są umieszczane w gablocie informacyjnej Samorządu Uczniowskiego oraz na listach wyborczych.

  8. Kandydaci prowadzą kampanie wyborczą w momencie ogłoszenia listy kandydatów.

  9. Kampania powinna:

  • - przebiegać według pomysłu i inwencji kandydata

  • - uwzględniać szacunek do drugiego człowieka, zasady dobrego smaku i wychowania oraz kulturę języka i sposobu wypowiedzi

  1. Głosowanie przeprowadza się w jednym dniu, na jednej lub dwóch godzinach lekcyjnych według harmonogramu ustalonego przez Szkolną Komisję Wyborczą.

  2. Jeśli w dniu wyborów klasa jest na wycieczce, głosowanie przeprowadza się dzień wcześniej lub dzień później.

  3. Wybory odbywają się wyłącznie na kartach do głosowania przygotowanych przez Komisję Wyborczą Samorządu Uczniowskiego. Na kartach do głosowania nazwiska kandydatów umieszczone są w kolejności alfabetycznej.

  4. Wyborca głosuje na jedną osobę z listy kandydatów lub wg innej wcześniej ustalonej przez Szkolną Komisję Wyborczą instrukcji.

  5. Przewodniczącym szkoły zostaje kandydat, który w wyborach uzyskał największą ilość głosów i został zaakceptowany przez Radę Pedagogiczną.

  6. Przewodniczący po zaakceptowaniu przez Radę Pedagogiczną, powołuje i odwołuje zastępcę przewodniczącego spośród osób biorących udział w wyborach na przewodniczącego.

  7. Skarbnika, Sekretarza, Rzecznika powołuje i odwołuje przewodniczący po zapoznaniu się z opinią zastępcy przewodniczącego oraz Opiekunów Samorządu.

  8. Pierwsze spotkanie Samorządu zwołuje przewodniczący w terminie do 7 dni kalendarzowych od zaakceptowania go przez Radę Pedagogiczną. Ustala plan pracy i harmonogram spotkań, razem z opiekunem Samorządu dokonuje wyboru osób do poszczególnych sekcji.

 

Aleksandra Paluch
Poleć znajomemu
Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć
Link został wysłany
Newsletter
juliada mlodziez smiglo

Powered by mtCMS   •    Wszelkie prawa zastrzeżone   •    Projekt i wykonanie MTWeb