Sport to zdrowie, czyli wydarzenie o charakterze sportowym i/lub promującym zdrowy tryb życia.
22 marca odbyły się trzecie już Igrzyska VIII vs XIII (impreza drugi raz organizowana wraz z XIII LO). Wydarzenie, jak co roku, było od dawna wyczekiwane przez Ósemkowiczów, którzy zapełnili Halę Wisły po brzegi. Znakomity doping naszych kibiców, jak i piękna gra naszych sportowców pozwoliły nam cieszyć się ze zwycięstwa! Jednak przed momentem euforii trwał długi i żmudny proces przygotowań, w które Zarząd włożył całe swoje serce, cały swój wolny czas, jak i cały zapał. Jak to wszystko wyglądało od wewnątrz? Zapraszam do przeczytania!
Na początek plan Igrzysk, prezentuje się on następująco (obyło się bez poślizgów, z czego jesteśmy bardzo dumni!):
11:10 - otwarcie sektorów
11:20 - rozgrzewka siatkarzy (wszyscy)
12:00 - uroczyste rozpoczęcie Igrzysk
- powitanie przez Dyrektorów XIII i VIII LO
- powitanie przez przewodniczących Samorządów Uczniowskich
12:15 - rozgrzewka siatkarzy (chłopcy)
12:20 - rozpoczęcie meczu piłki siatkowej (chłopcy)
- rozegrane zostaną 2 sety do 20pkt oraz ewentualny tie break do 10pkt
13:05 - zakończenie rozgrywek męskiej piłki siatkowej
13:05 - pokaz grupy tanecznej z XIII LO
13:10 - rozgrzewka siatkarek (dziewczęta)
13:15 - rozpoczęcie meczu piłki siatkowej (dziewczęta)
- rozegrane zostaną 2 sety do 20pkt oraz ewentualny tie break do 10pkt
14:00 - zakończenie rozgrywek damskiej piłki siatkowej
14:00 - pokaz cheerleaderek z VIII LO
14:10 - przerwa (w trakcie rozpoczęcie treningu piłkarzy)
14:20/25 - zakończenie przerwy
14:30 - rozpoczęcie meczu piłki nożnej
14:50 - koniec I połowy
- przerwa 5 minut
14:55 - rozpoczęcie II połowy
15:15 - zakończenie meczu piłki nożnej
15:20 - uroczyste zakończenie
- wręczenie pucharu
- wręczenie nagród zawodnikom meczu
15:40 - koniec
Tak, jak wspomniałam na początku, przygotowania były żmudne i mozolne, zaczęły się bowiem już we wrześniu - musieliśmy wtedy pozyskać od Rady Rodziców fundusze na organizację. Kontaky z Dyrekcją opierał się wyłącznie na nas, to Zarząd SU kontaktował się z Panią Dyrektor w celu, kolokwialnie mówiąc, dogadywania szczegółów, a nade wszystko pozyskiwania zgody na to, co chcieliśmy zorganizować. Jedną ze spraw, za które musieliśmy zabrać się jak najszybciej, było wynajęcie Hali Wisły. Nasz kontakt z właścicielem odbywał się mailowo - doprecyzowaliśmy szczegóły dotyczące terminu wynajmu, kosztów itd. Ważne było również stworzenie drużyn - ekipa siatkarek działała już od pewnego czasu, natomiast drużynę piłkarzy trzeba było utworzyć od nowa, co nam się udało. Trudne były momentami pertraktacje z nauczycielami wf-u, ponieważ chcieliśmy uzyskać zgodę na jak największą liczbę dyscyplin. Czymś, co okazało się absolutnym hitem Igrzysk, był występ naszych cheerleaderek. Bacznie przyglądaliśmy się ich przygotowaniom, uczestniczyliśmy w próbach i wspieraliśmy mentalnie, bo było przed nimi naprawdę mnóstwo ciężkiej pracy. Aby pozyskać pieniądze na zakup profesjonalnych strojów, zorganizowaliśmy w szkole sprzedaż pysznych, domowych ciast, pieczonych przez cheerleaderki. Do kupowania wyrobów zachęcały pozytywne sprzedawczynie, których uśmiech i optymizm poskutkował zebraniem bardzo dużej ilości pieniędzy, która została przeznaczona właśnie na zakup strojów.
Trzy nasze sekcje - organizacyjną zewnętrzną, organizacyjną wewnętrzną oraz sportową zmobilizowaliśmy do przygotowania nowej oprawy. Materiały na nią, spraye i inne potrzebne artykuły zakupiliśmy z pieniędzy samorządowych. Z racji sporej liczby zaangażowanych osób zrobienie oprawy przebiegło bardzo sprawnie.
Równie istotnym aspektem była promocja wydarzenia: założyliśmy wydarzenie Igrzysk na Facebooku, na którym codziennie pojawiał się przypominający post, udostępnialiśmy stronę na grupach roczników, posłów prosiliśmy też o wrzucanie strony na grupy klasowe, tak, by wiadomość o Igrzyskach dotarła do jak największego grona odbiorców. Do przypominania uczniom o happeningu posługiwaliśmy się również Snapchatem. Wykorzystaliśmy także tradycyjną formę promocji, w szkole w kilku miejscach pojawiły się plakaty.
Igrzyska przebiegły jeszcze lepiej niż oczekiwaliśmy. Ósemkowicze bawili się świetnie i z radością, głośno dopingowali nasze drużyny. Wielu z nich opłaciło to zdartym gardłem, jednak wszyscy zgodnie twierdzili, że było warto, zwłaszcza, że w tym roku to VIII LO wygrało Puchar Igrzysk. Nasi siatkarze i siatkarki wygrali oba sety i to w pięknym stylu. Niestety piłkarzom, choć walczyli do ostatniej sekundy meczu, nie udało się pokonać rywali, ale nie zmienia to faktu, że "puchar jest nasz" - co głośno wybrzmiało na zakończeniu całej imprezy. Teraz nie ma już żadnych wątpliwości co do słów śpiewanych przez naszych uczniów podczas tegorocznych Igrzysk - Ósemka rządzi w Krakowie!
Monika Jakubek
VIII LO